Baza danych w przeglądarce

Baza danych w przeglądarce


W raz z pojawieniem się HTML5 dostaliśmy nowe narzędzia mogące rozwiązać odwieczne problemy z przechowywaniem danych po stronie przeglądarki (offline). Mam tu na myśli localStorage i sessionStorage. Zaletą tych API jest możliwość rozszerzania powierzchni dostępnej na dane użytkownika (domyślnie 5 MB w Chrome) w stosunku do ograniczonego rozmiaru cookies wynoszącego 4096 bajtów. Dodatkową wadą cookies jest również to że są przesyłane w nagłówku HTTP podczas każdego requestu, co w przypadku składowania większej ilości danych nie jest wskazane.

storage
LocalStorage w przeciwieństwie to sessionStorage pamięta wszystkie dane dopóki ich ręcznie nie usuniemy, np. poprzez wyczyszczenie cache przeglądarki.
Dane zgromadzone w localStorage są dostępne w przeglądrce jako window.localStorage, gdzie od razu można zauważyć, że zapisane obiekty i tablice są serializowane do stringów, co prowadzi do tego, że wykonywanie skomplikowanych operacji na pamięci wewnętrznej przeglądarki jest co najmniej upierdliwe. Specyfikacja HTML5 zapewnia nam w tym miejscu dwa API, które możemy wykorzystać do potraktowania localStorage jako transakcyjnej bazy danych. Są nimi WebSQL oraz IndexedDB, które zostało dodane na późniejszym etapie prac nad HTML5 i jest niestety wspierane tylko przez najnowsze przeglądarki. W mojej opinii najlepszym sposobem na zarządzanie localStorage przy pomocy IndexedDB lub WebSQL jest wykorzystanie jednej z kilku dostępnych w sieci bibliotek. Ja przećwiczyłem Dexie.js , którą gorąco polecam (możemy ją pobrać zarówno npm’em jak i bower’em).
Poniżej przykład dodawania i odczytywania danych:

let db = new Dexie(“TestowaBaza”); //stworzenie nowej bazy danych

db.version(1).stores({ //dodanie nowej tabeli i zdefiniowanie jej pól
  pracownicy: “imie,nazwisko,wiek”
});

db.open().catch((error) => { //otwarcie bazy danych i obsłużenie ew. błędu
  console.log(“błąd połączenia, ” + error);
});

db.pracownicy.add({ //dodanie nowego pracownika
  imie: “Marcin”,
  nazwisko: “Nowak”,
  wiek: 28
});

db.pracownicy.where(‘imie’).equals(“Marcin”).each((pracownik) => { //lista pracowników
  console.log(pracownik);
});

 

Wygląda to bardzo przejrzyście, prawda ?
Na koniec chciałbym wspomnieć jeszcze o pracy aplikacji w trybie offline (brak połączenia z backendem). HTML5 pozwala na zdefiniowanie pliku cache manifest, który definiuje źródła wymagane do pracy aplikacji oraz reguły postępowania w przypadku ich braku. Przykładowo mamy plik JS który odpowiada za zapis danych do bazy (backendowej). W sytuacji kiedy jest ona niedostępna możemy ten plik podmienić innym, który zapisze nasze dane do localStorage, dopóki nie będzie wznowione połączenie z Internetem. Do prawidłowego działania cache manifest wymagana jest odpowiednia konfiguracja serwera HTTP. W moim przypadku był to Apache, więc cała konfiguracja sprowadziła się do odkomentowania linii w httpd.conf:

addType text/cache-manifest .appcache

Przykładowy plik cache manifest wygląda tak:

CACHE MANIFEST
# Rev 3 -- wersja cache
CACHE: -- cachowane źródła
index.html
pics/logo.png
stylesheet.css
FALLBACK: -- co ma się wydarzyć jeżeli nie ma dostępu do źródła
*.html /offline.html

 

Pliczek ten musimy podpiąć do naszego index.html w ten sposób:

Podczas testowania trybu offline w chromie polecam URL: chrome://appcache-internals. Przyda się jeżeli chcemy uniknąć problemów z aktualizowaniem zawartości naszych plików JS :).

Reasumując mam nadzieję, że ten artykuł zapobiegnie tworzeniu kolejnych aplikacji które bezmyślnie “uderzają” ajaxem do backendu w celu pobrania danych zmieniających się raz na rok.

Oferta Nasza misja Skontaktuj się

VISIX Systemy informatyczne
ul. Reja 19 62-100 Wągrowiec
NIP: 766 19 40 695
Zajmujemy się projektowaniem i wytwarzaniem zaawansowanych systemów
informatycznych wspierających pracę w rozmaitych dziedzinach przemysłu
i badań naukowych. Nasze oprogramowanie cechuje wysoka jakość wykonania,
minimalizm, ukierunkowanie na użytkownika oraz bardzo konkurencyjna cena.
(c) 2018 by VISIX, Theme by trendyWebStar modified by Leospace

Zapisz się na nasz newsletter!

Zapisz się, a będziemy Cię informować o wszystkich nowosciach!