Czy e-menu musi zastąpić kelnerów ?

e-menu

Czy e-menu musi zastąpić kelnerów ?


Jednym z głównych powodów dla których właściciele lokali gastronomicznych decydują się na wdrożenie systemu elektronicznego menu jest chęć redukcji kosztów, które ponosi restauracja zatrudniając kelnerów. Czy jednak eMenu jest w stanie w stu procentach zastąpić personel lokalu?

Branża gastronomiczna, a e-menu

Specyfikacja branży gastronomicznej oraz wiążąca się z nią konieczność kontaktu z klientem sprawiają, że bardzo trudno będzie całkowicie zautomatyzować proces wyboru i zamawiania posiłków.

Elektroniczne menu wymaga przynajmniej minimalnej znajomości obsługi nowoczesnych urządzeń IT, czego trudno oczekiwać od ludzi w podeszłym wieku.

Kolejnym argumentem przemawiającym przeciwko wdrażaniu tego typu rozwiązań jest fakt, że wiele z osób w codziennej pracy ma do czynienia z powszechnie rozumianą elektroniką i nie mają oni najmniejszej ochoty wprowadzać tego typu elementów do swojego czasu wolnego. Warto również pamiętać o tym, że oddanie drogich elementów systemu bezpośrednio w ręce klientów może spowodować to, że po pewnym czasie tablety ulegną zniszczeniu.

Kelner czy e-menu? Jak widzą to goście restauracji?

 

Dla samych gości obecność osoby, która dba o to co zostanie nam podane jest bardzo ważna. Najlepsi kelnerzy, którzy znają bardzo dobrze menu restauracji oraz psychologię klientów są w stanie zwiększyć przychody lokalu o 20%.

Dlatego właśnie menedżerowie na całym świecie inwestują pieniądze w szkolenia personelu restauracji. Z drugiej strony każdy lokal gastronomiczny musi dążyć do redukcji kosztów utrzymania, co łatwo można osiągnąć inwestując w eMenu.

Kompromis

Jak więc można osiągnąć kompromis ? Według nas najlepszym sposobem na podniesienie jakości obsługi klientów i jednocześnie zwiększenie obrotów jest dostosowanie systemu elektronicznego menu jako narzędzia wspierającego pracę kelnerów.

Za każdym razem kiedy w restauracji pojawią się klienci, do ich stolika podchodzi kelner zabierając ze sobą eMenu. W tym momencie zmieniamy trochę charakter pracy kelnera. Nie jest on już wyłącznie osobą zbierającą zamówienia z sali, ale doradcą klientów pełniącym rolę eksperta. Czas, który ów kelner musiał poświęcić na dostarczenie magicznej karteczki z zapisanym zamówieniem na zaplecze gastronomiczne, może poświęcić na lepsze zaspokojenie potrzeb klienta.

E-menu jako wsparcie dla kelnera?

Atrakcyjne wizualnie e-menu, czyli menu na tablecie sprawia, że kelnerowi jest łatwiej przekonywać klientów i tym samym zwiększać wartość rachunku. Dłuższy dialog z klientami pozwala również lepiej zorientować się w tym co najbardziej smakuje gościom i promować najlepiej sprzedające się potrawy i napoje.

Podsumowanie tematu e-menu

Podsumowując, wprowadzenie systemu elektronicznego menu i automatycznego zbierania zamówień nie musi oznaczać redukcji zatrudnienia w restauracji. Wręcz przeciwnie! Dajmy tablety kelnerom jako narzędzie ich codziennej pracy, a klienci z pewnością jeszcze bardziej poczują, że zależy nam na jak najlepszym dopasowaniu się do ich potrzeb.

emenu w restauracji

Oferta Nasza misja Skontaktuj się

VISIX Systemy informatyczne
ul. Reja 19 62-100 Wągrowiec
NIP: 766 19 40 695
Zajmujemy się projektowaniem i wytwarzaniem zaawansowanych systemów
informatycznych wspierających pracę w rozmaitych dziedzinach przemysłu
i badań naukowych. Nasze oprogramowanie cechuje wysoka jakość wykonania,
minimalizm, ukierunkowanie na użytkownika oraz bardzo konkurencyjna cena.
(c) 2018 by VISIX, Theme by trendyWebStar modified by Leospace