autor: Adrian Knapczyk
Wykres przyczynowo-skutkowy został opracowany przez Kaoru Ishikawę dla kół jakości w japońskich przedsiębiorstwach. Jest on graficzną postacią ukazującą, jakie przyczyny powodują konkretne skutki w danym procesie. Jest to bardzo pomocne przy rozwiązywaniu problemów. Można dobierać ponadto dowolne czynniki wpływające na dany proces, nie ma ograniczeń. Tworzenie diagramu powinno być oparte na pracy grupowej np. na wykorzystaniu burzy mózgów.
DIAGRAM ISHIKAWY = SCHEMAT JODEŁKOWY = DIAGRAM RYBIEJ OŚCI – postępowanie
Poniżej przedstawiamy, jak wygląda postępowanie podczas stosowania wykresu Ishikawy.
Identyfikacja problemu, badanie i rozpoznawanie sytuacji oraz inicjacja prac nad diagramem
Na początek określamy cel działania lub problem i umieszczenie go na głównej osi po prawej stronie wykresu.
Określenie przyczyn głównych
Najczęściej jest stosowane podejście tzw. 5M, według którego najważniejsze grupy czynników oddziałujących na wynik procesu są związane z zarządzaniem (M – Managment), materiałem (M – Material), metodą ( M – Method), maszyna (M – Machine) i człowiekiem (M – Man).
Określenie czynników drugorzędowych (szczegółowych)
Czynniki drugorzędowe są bezpośrednio związane z czynnikami głównymi i stanowią ich rozwinięcie.
Diagram Ishikawy analiza
Czytając diagram Ishikawy od głównej osi poziomej do najdrobniejszej osi, można uzyskać odpowiedź na pytanie: dlaczego? Natomiast czytając w kierunku odwrotnym, uzyskuje się odpowiedź na pytanie: jaki to przynosi skutek?
1. Skutek: dostarczony materiał jest uszkodzony
Autorzy skupili się głównie na błędach ludzkich. Podkreślono tutaj jako główne przyczyny zły obieg informacji wśród zespołu, błędną komunikacje oraz błędy w różnych etapach zlecenia.
2. Skutek: Towar nie przyszedł na czas
Autorzy przedstawili bardzo uproszczoną koncepcję. Można zauważyć, że jest jeszcze miejsce, w którym można było rozbudować projektowany diagram rybiej ości. Po raz kolejny podkreślono przyczynę ludzką, ale bardzo duży nacisk postawiono na środki transportu. To tutaj doszukiwano się przyczyn nieudanej dostawy.
3. Skutek: Uszkodzenie towaru
Przedstawiony skutek jest bardzo podobny do zespołu 1), jednak tutaj bardziej równomiernie rozłożono przyczyny. Doszukano się błędów produkcyjnych, na etapie użytkowania maszyny oraz złego pakowania i transportu. Przedstawiona analiza jest kompletna i może służyć do opracowywania działań zapobiegawczych.
Jeśli spodobał Ci się tekst Adriana Diagram Ishikawy i masz pytania, zapraszamy do kontaktu.
Przeczytaj również 5 ciekawych metod optymalizacji produkcji