Dziś bierzemy na warsztat temat przepływ ciągły a przepływ jednej sztuki. Co to jest i jaki ma wpływ na produkcję? W jakich sytuacjach okaże się zbawienne, a w jakich niekoniecznie się sprawdzi? Zaczynajmy!
Czym jest przepływ ciągły?
Przepływ ciągły to jedna z form organizacji produkcji. Dotyczy ona konkretnie linii produkcyjnych. Bazuje na przekazywaniu poszczególnych części między stanowiskami pracy. Przykładowo osoba na pierwszym stanowisku dokładnie przygotowuje produkt tak, aby mógł on przejść przez kolejny etap obróbki. Dzięki takiemu schematowi części nieustannie się przemieszczają, pozostając w ruchu tak jak np. rzeka. To natomiast owocuje brakiem przestojów, co również jest niesamowicie korzystne dla całej linii produkcyjnej oraz firmy. Daną formę organizacji pracy uznaje się za jedną z najskuteczniejszych metod otrzymania gotowego produktu.
Przepływ ciągły często jest stosowany w przypadku zamówień partii. Czyli na przykład, klient prosi o duży nakład danego produktu, który ma być do niego dostarczony partiami.
Cechy charakterystyczne dla przepływu ciągłego:
Skrócony czas produkcji
W efekcie przepływu ciągłego realizacja zamówień jest znacznie szybsza. Dzięki temu stanowczo wzrasta poziom satysfakcji klienta oraz dobra opinia o firmie. Dodatkowo dzięki temu ciągle utrzymywany jest kontakt producenta z klientem. Odpowiadanie na wymagania konsumentów to jedna z głównych cech, która definiuje dobrze prosperujące biznesy.
Skrócony cykl
Stwierdzenie to opisuje przestrzeń czasu między wydaniem pieniędzy na materiały, a otrzymaniem zapłaty za wykonanie zlecenia. Umożliwia to szybszy przepływ pieniędzy, a co za tym idzie sprawniejszy rozwój i postęp firmy. Dzięki skróconemu cyklowi możesz sprawniej inwestować pieniądze, które zarabiasz.
Niski poziom zasobów
Inaczej mówiąc niewielkie koszty magazynowania. Linia produkcyjna nieustannie pracuje, a dostarczane materiały są na bieżąco zużywane. Dzięki temu nie musisz ponosić dodatkowych kosztów związanych z gromadzeniem zasobów do produkcji.
Kontrola nad stanem materiałów
Przepływ ciągły umożliwia szybką identyfikację ewentualnych braków w materiałach. Każde stanowisko nieustannie pracuje. Przez to każdy brak zostanie szybko zauważony i uzupełniony. Dzięki temu znacząco spada prawdopodobieństwo opóźnień w realizacji zamówień. Wpływa to korzystnie na wizerunek firmy.
Wysoki poziom komunikacji
Zapewnia on dobre połączenie między poszczególnymi etapami procesu produkcji oraz pomiędzy dostawcą a klientem. Wpływa to na korzystnie na ewentualność rozwoju długotrwałych współprac.
Czym jest przepływ jednej sztuki?
Przepływ jednej sztuki to metoda produkcji w efekcie której możesz osiągnąć przepływ ciągły. Z języka angielskiego One piece flow, to totalne przeciwieństwo produkcji partiami. System przepływu jednej sztuki jest również nazywany systemem lean. Definicję tej formy pracy skraca się do „maksymalny zapas między stanowiskami wynosi jeden”. Oznacza to przekazywanie po jedynym gotowym elemencie ze stanowiska na kolejne, czyli dokładnie tak jak możemy to zaobserwować w przepływie ciągłym. W efekcie tego możesz osiągnąć znacznie krótszy czas produkcji, a to wpływa korzystnie na relacje z klientami oraz wizerunek firmy. One piece flow daje Ci również pełną kontrolę. Dzięki danemu systemowi pracy błyskawicznie zauważysz braki w materiałach itp. Pozwoli Ci to na szybką reakcję i wznowienie produkcji. Cechami charakterystycznymi dla przepływu jednej sztuki są: systematyczność, niezmienność i stabilność.
Czy przepływ jednej sztuki zawsze jest najlepszym rozwiązaniem?
Odpowiedź na to pytanie zdecydowanie brzmi – nie. Każda firma i produkcja są inne. To samo tyczy się ich produktów. Przepływ jednej sztuki często nie sprawdza się w firmach z różnorodnymi produktami. Przy systemie One piece flow układ linii produkcyjnych musi być ułożony w prostej linii. Nie zawsze w halach jest na to miejsce. Ponadto jeśli produkt musi przejść przez wiele etapów i stanowisk – może okazać się, że nie starczy miejsca lub linia musiałaby być abstrakcyjnie długa.
Przepływ jednej sztuki a ewentualne problemy
Przepływ jednej sztuki czasami może wpływać negatywnie na pracowników. Chodzi tu głównie o monotonię wykonywanej pracy. Przeszkolenie kadry w zakresie całego przebiegu produkcji znacznie podniesie ich kompetencje oraz morale. Wykonywanie różnych zadań ma często lepszy wpływ na ludzi. Dodatkowo pracownik wiedząc jak przebiega cały proces jest w stanie określić czy dany system działa i czy każdy z etapów jest poprawnie wykonywany. Czasami bywa tak, że zachodzi potrzeba połączenia ze sobą dwóch rodzajów form produkcji. Czyli na przykład warto przejść na system małych partii. Każda firma musi przeanalizować to we własnym zakresie, biorąc pod uwagę swoje możliwości. Wprowadzane zmiany bądź też ulepszenia zawsze powinny być zgodne z faktycznymi potrzebami firmy.
Gdzie przepływ jednej sztuki może zawieść?
System produkcji przepływ jednej sztuki nie sprawdzi się wszędzie. Zawodzi on przy produkcjach żywności o krótkim terminie ważności (np. pieczywo). W takich sytuacjach najlepszą opcją jest produkcja towaru partiami. Tak, aby klient mógł systematycznie odbierać produkty o najwyższej jakości i świeżości. Kolejną sytuacją w, której przepływ jednej sztuki zawodzi jest znaczna różnica tępa pomiędzy stanowiskami. Chodzi tu głównie o czas realizacji poszczególnych etapów.
Przykład zastosowania
Jeśli przykładowo pierwsze stanowisko potrzebuje więcej czasu na wykonanie zadania – drugie stanowisko będzie puste. Tak właśnie powstaje zjawisko marnotrawstwa czasu. Pracownik zamiast wykonywać kolejne czynności musi bezradnie czekać, aż poprzednie stanowisko dostarczy materiały. W takiej sytuacji najlepszym wyjściem będzie połączenie dwóch metod produkcji (przepływ jednej sztuki + produkcja partiami). Dzięki temu pierwsze stanowisko będzie produkowało z nadwyżką i przekazywało produkt do dalszej obróbki w partiach. Jest to jedna z metod na wyrównanie czasu i uzyskanie przepływu jednej sztuki. Wybór najlepszego systemu powinien być zależny od firmy oraz specyfikacji ich produktów.
Przepływ ciągły a przepływ jednej sztuki – podsumowanie
Wiesz już co to jest przepływ ciągły i przepływ jednej sztuki. Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie przydatny. Zapraszamy Cię do zapoznania się z narzędziem służącym do optymalizacji produkcji, czyli Factory Plus: https://visix.pl/factory-plus/