Co to jest harmonogramowanie produkcji? To prosty sposób na uporządkowanie pracy. Polega na optymalnym rozpisaniu zasobów realizujących zlecenia produkcyjne w danym czasie.
Harmonogramowanie przynosi przedsiębiorstwu wiele korzyści. Dzięki niemu można planować zadania i terminy ich wykonania. Co więcej, ułatwia odpowiednią alokację zasobów i pomaga wyznaczyć ścieżkę krytyczną projektu.
Jakie są etapy harmonogramowania?
Można wyróżnić kilka etapów harmonogramowania. Należą do nich planowanie produkcji, marszruta produkcyjna, technologia produkcji oraz wykonanie ustalonych działań. Harmonogramowanie jest niezwykle przydatne niezależnie od tego, czy oferujesz produkty katalogowe, czy też realizujesz zamówienia indywidualne.
Jak to wygląda w praktyce? Przykład
Do harmonogramowania produkcji warto skorzystać z programu FACTORY plus. Jest to łatwy w obsłudze program do zarządzania produkcją. Dzięki niemu możesz ustawić zakładany czas realizacji (by na dalszym etapie porównać go do czasu rzeczywistego, poświęconego na wykonanie):
Na planie produkcji możesz widzieć terminy realizacji zamówień, te zrealizowane, aktualnie realizowane, opóźnione i zakończone np.
Możesz również sprawdzić dostępność maszyn i pracowników.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wszystkich funkcjach aplikacji FACTORY plus, zajrzyj tutaj:
Co to jest harmonogramowanie produkcji w przód?
Harmonogramowanie w przód oznacza, że zlecenia produkcyjne są realizowane tak szybko, jak tylko to możliwe, biorąc pod uwagę dostępne zasoby. Zadania są planowane do realizacji w takiej kolejności, w jakiej przyszły. Tego rodzaju harmonogramowanie sprawdza się w produkcji wielkoseryjnej i seryjnej. Jeśli np. produkcja odbywa się na magazyn może dojść do konieczności dłuższego przechowywania i w konsekwencji wyższych kosztów.
Co to jest harmonogramowanie produkcji wstecz?
Metoda harmonogramowania wstecz polega na zaplanowaniu terminów realizacji zleceń zgodnie z tym, czego oczekują klienci. Wiąże się to ze strategią just-in-time. Tego rodzaju harmonogramowanie produkcji jest nieco trudniejsze niż wcześniej omawiane. Należy uważać, żeby nieprzewidziane sytuacje, takie jak np. awaria maszyny nie spowodowały opóźnień. Uwzględnia się więc pewien bufor bezpieczeństwa. Korzyścią tej metody jest bez wątpienia niższy poziom zapasów, co obniża koszty, a także elastyczna produkcja.
Co to jest harmonogramowanie produkcji okiem Eksperta
Jak pisał Adrian Knapczyk – specjalista ds. optymalizacji produkcji:
Technika harmonogramów nazywana jest techniką wykresów Gantta lub techniki diagramów belkowych. Jest to najstarsza technika planowania i kontroli realizacji czynności w czasie opracowana niezależnie na początku XX w. przez H.L. Gantta i K. Adamieckiego.
W zależności od rodzaju elementów zaznaczonych na rzędnej mamy do czynienia z dwoma rodzajami harmonogramów:
☑️harmonogramami postępów realizacji czynności,
☑️harmonogramami wykorzystania zdolności wykonawczych.
Harmonogramy postępów realizacji czynności mają zaznaczone na osi rzędnych czynności składające się na złożone przedsięwzięcie. Służą do planowania i kontroli realizacji przebiegu czynności w czasie.
Konstruowanie planu produkcji
Prawidłowo skonstruowany plan produkcji to taki, w którym do wytworzenia ilości produktu są dostępne w odpowiednim miejscu i czasie w niezbędnych ilościach:
✔️ pracownicy o odpowiednich kwalifikacjach,
✔️ maszyny i urządzenia,
✔️ surowce i materiały,
✔️ środki finansowe.
Główny harmonogram produkcji jest wykorzystywany do określenia terminów i wielkości partii produkcyjnych wybranych wyrobów w określonym czasie.
Realizacja harmonogramu produkcji ma decydujący wpływ na efektywność przedsiębiorstwa.
Główne cele harmonogramu produkcji
✅ zagwarantowanie efektywnego wykorzystania zasobów produkcyjnych (ludzi, przestrzeni produkcyjnej, maszyn, urządzeń),
✅utrzymanie zamierzonego poziomu obsługi klientów,
✅ ustabilizowanie przepływu produkcji, aby zasoby produkcyjne były efektywnie oraz równomiernie obciążone,
✅ wytwarzanie wyrobów gotowych przy najniższym poziomie zapasów i koszcie całkowitym produkcji.
Co to jest harmonogramowanie produkcji – podsumowanie
Wiesz już, co to jest harmonogramowanie produkcji. W dzisiejszej rzeczywistości warto wykorzystywać dedykowane programy, które umożliwiają łatwiejsze harmonogramowanie produkcji. Jak miałeś okazję przeczytać, cele harmonogramowania są szerokie, a sam harmonogram pozwala lepiej zarządzać całym przedsiębiorstwem. Zachęcamy Cię do kontaktu i niezobowiązującej rozmowy na temat naszego systemu zarządzania produkcją FACTORY plus.