Harmonogramowanie produkcji wykonywane w sposób skuteczny, może znacznie zwiększyć wydajność pracy. Kluczem jest tutaj właściwe zbieranie danych i ich przetwarzanie. W tym poradniku przyjrzymy się z bliska tematowi harmonogramowania, jego zaletom, zadaniom do wykonania i metodom.
Harmonogram produkcji definicja na początek
Warto tutaj podkreślić pewną różnicę. Harmonogramowanie produkcji, a jej planowanie. Różnica polega na szczegółowości. Harmonogramy produkcji są bardziej szczegółowe tzn. uwzględniają więcej danych. Dzięki nim można uzyskać maksymalną wydajność. Harmonogram produkcji jest wykorzystywany do:
- planowania zasobów ludzkich,
- planowania procesów produkcyjnych,
- alokacji zasobów, urządzeń oraz maszyn,
- zakupów np. właściwych surowców.
Harmonogramowanie produkcji zadania krok po kroku
- Zaczynamy od planowania produkcji, a przyjęte założenia są cały czas obserwowane i poddawane analizie. Planowanie produkcji rozpoczyna się od określenia celów i analizy aktualnej sytuacji, a następnie przechodzi się do opracowania strategii działania, realizacji i weryfikacji założeń.
- Opracowaniu podlega także marszruta produkcyjna, która dokładnie określa proces technologiczny, prowadzący do wytworzenia określonego produktu. To określenie niezbędnych zasobów do produkcji, czas pracy, narzędzia, koszty. Dzięki czytelnej marszrucie technologicznej Twoi pracownicy dokładnie wiedzą, co robić.
- Kiedy mamy już plan produkcji i marszruty produkcyjne, przechodzimy do harmonogramu produkcji. Łączymy tu marszrutę produkcyjną i plan produkcji. Wiemy, jaki jest przepis na wykonanie produktu, co trzeba zrobić, w jakiej kolejności, a także na kiedy należy zrealizować zamówienie oraz jaką liczbę produktów wykonać. Następnie przechodzimy do wykonania planu.
Harmonogramowanie produkcji warto wykonywać z użyciem narzędzi, które przyspieszą pracę. Są to programy do zarządzania produkcją np. Factory PLUS.
Rodzaje harmonogramów produkcji
Możemy wyróżnić następujące rodzaje harmonogramów produkcji:
- harmonogramowanie w przód – każde zamówienie będzie realizowane najwcześniej, jak to możliwe. Dzięki takiemu harmonogramowaniu mamy więcej czasu, gdy zdarzy się nieprzewidziana sytuacja,
- harmonogramowanie wstecz – budujemy harmonogram produkcji od daty, kiedy zlecenie musi być zakończone. Oznacza to, że wyznaczamy najpóźniejszy termin na to, żeby rozpocząć produkcję.
- harmonogramowanie produkcji kombinowane – rozkłada się tutaj pracę nad zleceniem. Pracownicy wykonują je przez różnią ilość czasu w różne dni. Np. Żeby wyprodukować towar potrzebujemy 5 godzin. Termin realizacji przypada za 7 dni. Jednego dnia pracujemy 2h, innego 1h, a jeszcze innego kolejne 2h. W międzyczasie odbywa się produkcja innych towarów.
Główny harmonogram produkcji
Główny harmonogram produkcji, z angielskiego Master Production Schedule (MPS). Dzięki niemu można ustalić realny harmonogram, który idealnie połączy popyt na produkty i możliwościami produkcyjnymi. Główny harmonogram produkcji powinien być tworzony na podstawie konkretnych danych, które uwzględniają np.
- zamówienia Twoich klientów,
- prognozy sprzedaży,
- informacje o popycie,
- stany magazynowe.
Nowoczesny system zarządzania produkcją pozwoli Ci gromadzić dane w jednym miejscu i łatwiej je analizować. Sprawdź:
Główny harmonogram produkcji przykład
Inaczej bywa nazywany – plan spływu produkcji lub operatywny plan produkcji. Może być przedstawiony w tabeli. Kolumny tabeli przedstawiają okresy planistyczne z podziałem na dni, tygodnie lub miesiące. Wiersze z kolei to wyroby czy też półprodukty przeznaczone na sprzedaż. W poszczególnych komórkach tabeli znajdują się oczekiwane ilości spływu produktów na magazyn gotowych wyrobów.
Diagram harmonogramowania
Sposobem tworzenia precyzyjnego harmonogramu może być tzw. Diagram Gantta (wykres Gantta). Powstał pod koniec XIX wieku i jest wykorzystywany do dziś. Graficzne przedstawienie harmonogramu prac jest znacznym ułatwieniem podczas zarządzania projektami. Na diagramie przedstawia się zestawienie operacji, zadań, procesów albo poszczególnych czynności oraz czas ich trwania. Można się tutaj posłużyć różnymi jednostkami czasu np. minutami, sekundami czy też tygodniami. W praktyce wypisujemy takie dane:
- zadanie/czynność,
- czas rozpoczęcia zadania,
- czas trwania zadania.
Program do harmonogramowania produkcji
Harmonogramy można stworzyć w Excelu, jednak zajmuje to więcej czasu niż korzystanie z dedykowanego narzędzia. System zarządzania produkcją FACTORY plus pozwoli Ci szybko przygotować harmonogram. Pracownicy będą mogli rejestrować czas pracy podczas realizacji poszczególnych zadań, co umożliwia łatwe wyciąganie wniosków. Wszystko zapisuje się automatycznie, a Ty oszczędzasz swój czas.
Możesz się z nami skontaktować, a w prosty sposób przedstawimy Ci jak to działa (zupełnie niezobowiązująco).
Harmonogram produkcji Excel czy Factory Plus?
Mała firma produkcyjna często nie jest w stanie dokładnie ustalić harmonogramu i prognozować w sposób precyzyjny. Wiele niedużych firm monitoruje realizację zadań w sposób nieprecyzyjny np. pytając pracowników, co jest już zrobione, ile to zajęło itd. W związku z tym nie gromadzi realnych danych przez co opóźnienia i inne problemy stają się faktem.
Zapisywanie wszystkich informacji ręcznie w Excelu pochłania czas, który można by spożytkować na inne zadania np. rozwój firmy.
Mając prosty i tani program do zarządzania produkcją, możesz dokładnie śledzić obłożenie maszyny, długość operacji czy monitorować nadchodzące terminy realizacji. Korzystając z programu FACTORY plus wiesz, jakie jest obłożenie, a tym samym możesz sprawniej ustalić realne terminy realizacji.
Harmonogramowanie produkcji i rejestrowanie czasu pracy
Ty i Twoi pracownicy możecie zalogować się do programu (pracownicy mają osobny, uproszczony panel) i łatwo aktualizować dane. Rozpoczynający zadanie pracownik klika w jeden przycisk “rozpocznij”, a gdy kończy zadanie oznacza je jako zakończone. Ty widzisz, ile czasu zajęły poszczególne zadania, wyciągasz wnioski i nie musisz pytać pracowników. Nie trzeba także kontrolować ekipy na hali, ponieważ każdy wie, że musi tylko zarejestrować czas pracy.