Marszruta produkcyjna – co to jest i co warto wiedzieć?

marszruta produkcyjna co to jest

Marszruta produkcyjna – co to jest i co warto wiedzieć?


Marszruta jest słowem, które może mieć wiele znaczeń. Słowo to posiada także wiele synonimów, między innymi: trasa, droga, szlak, przewodnik lub plan. Sens marszruty zmienia się w momencie, kiedy tworzymy wyrażenie. Marszruta produkcyjna oznacza plan pracy. Brzmi bardzo prosto i nieskomplikowanie, ale mimo tego jest to pojęcie dużo dalej idące oraz o wiele szerszym znaczeniu. Czym zatem dokładnie jest marszruta produkcyjna oraz co warto na jej temat wiedzieć?

Co to jest marszruta produkcyjna, inaczej marszruta technologiczna?

Marszruta produkcyjna jako wyrażenie nie posiada wielu synonimów. Możemy się jednak spotkać z określeniami takimi jak marszruta procesu technologicznego lub marszruta technologiczna. Oznaczają one dokładnie to samo i można posługiwać się nimi zamiennie. Natomiast marszruta jako pojedyncze słowo posiada wiele zamienników. Najczęściej możemy się spotkać z synonimami takimi jak: ciąg komunikacyjny, przebieg, szlak, szlak komunikacyjny, trajektoria, trasa i okrążenie. Słowa marszruta najczęściej używamy do opisu dróg powietrznych, kursu statku lub przy planowaniu produkcji.

marszruta technologiczna w firmie produkcyjnej

Skąd pochodzi słowo marszruta?

Słowo marszruta ma germańskie pochodzenie. W oryginale brzmi ono marsch (niemiecki) i route (francuski). Marszruta jest spolszczoną wersją tego słowa. Wiele słów zapożyczonych z innych języków ulega lekkiej zmianie tak, aby wypowiadanie ich było łatwe dla wszystkich rodaków. 

Marszruta na produkcji – czemu służy?

marszruta na produkcji

Marszruta produkcyjna oznacza plan pracy. Musi być on dokładnie i szczegółowo opisany krok po kroku. Marszruta procesu technologicznego ma opisywać kolejność wykonywanych działań, które w efekcie prowadzą do zakończenia etapu produkcji sukcesem. Plan ten może być tworzony dla każdego rodzaju produkcji. Podsumowując, marszruta produkcyjna to jeden z podstawowych czynników, który przekłada się na sukces przedsiębiorstwa. Służy ona usystematyzowaniu pracy na linii produkcyjnej oraz zaoszczędzeniu sporej ilości czasu. Wszystko to prowadzi w efekcie również do oszczędzania pieniędzy, pod warunkiem, że plan produkcji został właściwie stworzony. 

Marszruta technologiczna, a czas pracy

plan produkcji

Czas pracy jest niezwykle istotny, a wręcz kluczowy – w kwestii prędkości dystrybucji i realizacji założonych planów. W tej całej pogoni za czasem, niesamowicie ważna jest równowaga. Żadna szanująca się firma nie może sobie pozwolić na spadek jakości wskutek skrócenia czasu produkcji. Marszruta technologiczna jest rozwiązaniem także tego problemu. W szczegółowym planie produkcji wyróżnia się trzy czasy. Są nimi: 

 • czas jednostkowy,
 • czas przygotowawczo-zakończeniowy,
 • czas transportu. 

Co to dokładnie znaczy?

To właśnie te trzy segmenty, składają się na końcowy czas produkcji. Czasem jednostkowym nazywa się czas, który jest przeznaczony na wykonanie jednej czynności. Z kolei czasem przygotowawczo-zakończeniowym nazywamy okres, który jest przeznaczony do przygotowania stanowiska pracy oraz późniejszego posprzątania go. Czasem transportowym określa się czas, który musimy przeznaczyć na przenoszenie lub przewożenie danego produktu pomiędzy stanowiskami pracy. Jeśli marszruta procesu technologicznego została dobrze przemyślana i stworzona, czasy te będą znacząco skrócone. A co za tym idzie całościowy czas wykonania pracy ulegnie skróceniu. 

Marszruta technologiczna, a logistyka

Logistyka to niesamowicie szeroka dziedzina nauki. Jest ona kluczowa w wielu przypadkach, między innymi przy procesach produkcyjnych. Do stworzenia idealnej marszruty produkcyjnej także wiedza logistyczna będzie niezbędna. To właśnie ta dziedzina jest odpowiedzialna za końcowy sukces całej produkcji. Tworzenie marszruty w zgodzie z logistyką, wymaga profesjonalnej wiedzy oraz doświadczenia. Jest to niesamowicie ważny element w odniesieniu do całego przebiegu produkcji. Logistyka w marszrucie technologicznej jest szeroko rozbudowana. Polega ona na uwzględnieniu wszystkich elementów produkcji oraz ewentualności wydarzeń. 

Marszruta produkcyjna – co obejmuje?

Marszruta procesu technologicznego mimo szczegółowego charakteru, posiada tylko kilka głównych elementów. Dobrze stworzona marszruta może składać się z takich elementów, jak:

 • numer produkcji, produktu lub inny opis czego będzie dotyczyła,
 • szkic technologiczny – powinien być szczegółowy i uwzględniać wszystkie wymiary, elementy i ustalenia,
 • stanowisko pracy i jego obsługi,
 • opis może być słowny lub mieć załączone zdjęcia i inne dokumenty.

Marszruta technologiczna w programie Factory plus

Program Factory plus służy do optymalizowania oraz ułatwiania prac produkcyjnych. Jego głównym zadaniem jest sprawowanie nadzoru nad produkcją podelementów. Program Factory plus umożliwia wprowadzanie danych maszyn i planowanych operacji, a kolejno udostępnianie ich użytkownikom. 

Jak to działa?

Program został zaprojektowany tak, aby kierownik mógł zarządzać linią produkcyjną w czasie rzeczywistym. Posiada on również wiele funkcji, którymi kierownik produkcji może zarządzać. Korzystanie z tego rodzaju aplikacji jest niezwykle postępowe. Jakie niesie za sobą zalety?

 • Pozwala na skomputeryzowanie procesu modyfikacji oraz tworzenia marszruty.
 • Przyspiesza w znaczący sposób informowanie pracowników o dokonywanych zmianach. 
 • Pozwala również na szybki wgląd i dostęp do marszrut niezależnie od tego, gdzie się znajdujemy. 
 • Pomaga również w wizualizacji założonych działań, co ułatwia proces komunikacji między kierownikiem, a pracownikami. 

Program Factory plus jest wielkim udogodnieniem zarówno dla kierownika, jak i dla wykonawcy.

Jak ustalić marszrutę w programie Factory Plus przeczytasz w artykule Produkcja elementów złożonych w systemie Factory Plus

Oferta Nasza misja Skontaktuj się

VISIX Systemy informatyczne
ul. Reja 19 62-100 Wągrowiec
NIP: 766 19 40 695
Zajmujemy się projektowaniem i wytwarzaniem zaawansowanych systemów
informatycznych wspierających pracę w rozmaitych dziedzinach przemysłu
i badań naukowych. Nasze oprogramowanie cechuje wysoka jakość wykonania,
minimalizm, ukierunkowanie na użytkownika oraz bardzo konkurencyjna cena.
(c) 2018 by VISIX, Theme by trendyWebStar modified by Leospace