Metody planowania produkcji pozwalają lepiej zarządzać firmą. Planowanie produkcji to jedno z podstawowych i kluczowych zadań właściciela firmy produkcyjnej. Bez tego procesu w organizacji dochodzi do chaosu, który niezwykle trudno potem okiełznać, mnożą się straty finansowe i pojawią się problemy w kontakcie z klientami. Planowanie produkcji przyniesie Ci same korzyści – od zwiększenia przychodów firmy, po Twój spokój i poczucie bezpieczeństwa w zarządzaniu firmą. W trendach są obecnie wspierające planowanie produkcji systemy informatyczne, które o wiele sprawniej pobierają i interpretują dane. Poniżej przeczytasz o tym, jakie są metody planowania produkcji i jakie narzędzie może znacząco ułatwić planowanie.
Czym jest planowanie produkcji?
Planowanie produkcji to długotrwały i wielowymiarowy proces, podczas którego trzeba uwzględnić wiele parametrów na podstawie wcześniej zgromadzonych danych, aby móc stworzyć realistyczne przewidywania. Bierze się podczas niego pod uwagę ilość magazynowanego surowca, ilość towaru, który chcemy wyprodukować konkretnym sposobem na konkretny termin. Ma to na celu osiągnięcie celu sprzedażowego oraz wywiązanie się z umowy zawartej z klientem w pozytywny sposób. Wpływa to oczywiście długoterminowo na wyższe zyski firmy i zwiększenie wydajności, dzięki umiejętnemu wykorzystywaniu surowca i podziału pracy.
Przy planowaniu produkcji niezbędne jest opieranie się na twardych danych, które były gromadzone
To na ich podstawie da się realistycznie określić jakie możliwości produkcyjne ma Twoja firma. Jeśli wszystkie zapisy są dokonywane analogowo, nie lada problemem może być odnalezienie i podliczenie wszystkich danych, dlatego zdecydowanie polecamy Ci skorzystanie z informatycznego systemu zarządzania produkcją, na przykład Factory Plus. Zanim omówimy 4 metody planowania produkcji powiemy sobie kilka słów o systemie do zarządzania firmą produkcyjną, która ułatwia także samo planowanie.
Dlaczego warto sięgnąć po Factory Plus podczas planowania produkcji?
- Zasoby będą wykorzystywane w najbardziej optymalny sposób. Program umożliwi Ci sporządzenie elektronicznego podglądu stanów magazynowych, dzięki temu nic nie będzie w nim zalegało i nie będziesz tworzyć zamówień na zapas. Tworzenie zamówień będzie odbywało się w bardziej ekonomiczny sposób i skrojony pod realne potrzeby i zapotrzebowanie.
- Wydajność i efektywność pracy na hali produkcyjnej poprawi się dzięki dostępowi do przejrzystej i przyjaźnie zaprojektowanej aplikacji. Program umożliwia dokładne przypisanie poszczególnego pracownika do konkretnego stanowiska, dodatkowo będzie on miał podgląd do zdjęć, rysunków i wskazówek. Raport zakończenia etapu pracy odbywa się jednym kliknięciem, dane będą zbierane szybko.
- Program zapisuje dane w uporządkowany i usystematyzowany sposób, bez problemu odnajdziesz je w odpowiednich tabelach. Informacje gromadzone w taki sposób stanowią najlepszą podstawą do realnego planowania kolejnych zadań dla firmy. Prognozy na czas realizacji zamówień będą wiarygodne i unikniesz dzięki temu niezręcznych sytuacji związanych z opóźnieniami. Dowiesz się także jakie są powody przestojów na hali produkcyjnej – czy chodzi o czynnik ludzki, przezbrojenie maszyn, a może częste awarie. Umożliwi to pracę nad zwiększeniem wydajności.
- To, że dostęp do danych i postępu prac będzie spływał do programu na bieżąco umożliwi Ci natychmiastowy wgląd do tego co się dzieje i podjęcie odpowiednich kroków. Nie będziesz musiał zakłócać pracy schodząc do hali produkcyjnej ani czekać na raporty do końca dnia.
Metody planowania produkcji
Harmonogram Produkcji
Stworzenie Harmonogramu Produkcji ma jeden podstawowy i kluczowy dla funkcjonowania firmy produkcyjnej cel: osiągnięcie jak najwyższego zysku przy jak najmniejszym wkładzie posiadanego kapitału. Kształt harmonogramu trzyma w ryzach terminy oraz wielkość zamówień na konkretne produkty, które masz dostarczyć w określonym czasie. To najbardziej panoramiczne spojrzenie i zaplanowanie jak ma działać firma. Umożliwia efektywne wykorzystywanie zasobów, utrzymanie dobrego poziomu obsługi klientów i optymalizację kosztów.
Metody planowania produkcji i plany produkcyjne
- obniżają koszty
- zwiększają zyski
- pozwalają optymalnie wykorzystać możliwości produkcyjne
- regulują stan magazynowy tak, aby jego obsługa nie przynosiła strat
- ograniczają opóźnienia
Plan strategiczny
to najbardziej ogólna wersja planu, którą można ją przedstawić w najdłuższej możliwej perspektywie sięgającej w przyszłość nawet na 5 lat. Wyznacza działania, które należy zrealizować aby przedsiębiorstwo osiągnęło swoje cele. Z powodu dalekiego horyzontu czasowego oraz faktu, że panują obecnie niepewne czasy, należy być gotowym na to, że może dochodzić do modyfikacji takiego planu w kryzysowych sytuacjach. Możesz go jednak traktować jako drogowskaz, który pokazuje w jaką stronę ma zmierzać organizacja. Tworzy go najwyższy szczebel zarządzania w firmie.
Plan taktyczny
jest opracowywany bardziej szczegółowo od planu strategicznego oraz zakłada zazwyczaj roczną perspektywę. Układa się je tak, aby były zgodne z planem strategicznym. Zapisuje się w nich jak zrealizować konkretne działania tak, aby firma podążała w obranym kierunku. Planuje się w nim zasoby materiałowe i produkcyjne, jakość produktów oraz utrzymanie dobrego stanu maszyn.
Plan operacyjny
jest najbardziej szczegółowy i skupia się na najkrótszym okresie, zazwyczaj skupia się na miesiącu pracy. Możemy je podzielić na plany operacyjne jednorazowe oraz ciągłe/trwałe. Jednorazowe dotyczą zorganizowania działań, które nie będą się w przyszłości powtarzać, zaś ciągłe takich, które będą się przydawać regularnie. Zapisuje się w nich ile surowców będzie potrzebnych na danym etapie produkcje, ustala się kolejność działań oraz przydziela zlecenia pracownikom.
Metody planowania produkcji: podsumowanie
Planowanie produkcji, jeśli ma być narzędziem ułatwiającym pracę, a nie przedstawiać nasze wymarzone efekty, opierać się musi na konkretnych danych. Najłatwiejszy sposób na ich uporządkowane gromadzenie, to korzystanie z informatycznego systemu zarządzania produkcją. Możesz wypróbować taki program poprzez wykupienie subskrypcji w Factory Plus, przekonasz się że o wiele łatwiej planować z nim produkcję.