Program do zarządzania produkcją w małej i średniej firmie – czy to się opłaca?

program do zarzadzania produkcja

Program do zarządzania produkcją w małej i średniej firmie – czy to się opłaca?


Program do zarządzania produkcją w małej i średniej firmie to coś, co staje się coraz bardziej popularne na rynku. Prowadzenie własnej firmy produkcyjnej nie jest od dawna możliwe metodami analogowymi, jedynie poprzez arkusze, tabele i dokumenty na papierze. By nie dochodziło do pomyłek, dokumenty nie zaginęły lub nie zostały zniszczone, a plany produkcji i rozliczenia powstawały sprawnie, niezbędna jest praca w odpowiednim programie do zarządzania produkcją. Programy dostępne na rynku umożliwiają także zwiększenie wydajności pracy poprzez prowadzenie statystyk, kontrolę hali produkcyjnej oraz szybki wgląd w stan magazynów. W tym artykule przeczytasz na co zwrócić uwagę podczas wybierania systemu informatycznego do zarządzania produkcją i jakie są dostępne atrakcyjne rozwiązania. 

Dlaczego warto korzystać z programu do zarządzania produkcją?

Program do zarządzania produkcją jest zaprojektowany przez specjalistów, którzy przez długi czas badają, co będzie najbardziej potrzebne i testują go w firmach produkcyjnych.

zalety programu do zarządzania produkcją

Odpowiednio dopasowany do potrzeb Twojego przedsiębiorstwa program wpłynie na dobrą organizację pracy, obetnie zbędne koszty oraz poprawi wydolność firmy. Wszystko to przekłada się oczywiście na wyższe zyski, które będziesz mógł przeznaczyć na dalszy rozwój. Program do zarządzania produkcją znacząco ułatwi prowadzenie firmy, dzięki swojej uporządkowanej strukturze i automatycznych wyliczeniach. 

Jakie są typy programów do zarządzania produkcją? 

Najbardziej spopularyzowane są programy MES – Manufacturing Execution System, czyli System Realizacji Produkcji.

Co oferują programy MES?

W zależności od stopnia zaawansowania oferują one różne możliwości. Wszystkie umożliwiają planowanie produkcji oraz rejestrację czasu pracy. W wersji podstawowej program MES pozwala dodatkowo na pozbycie się papierowych zleceń produkcyjnych oraz pomiar wydajności pracy hali. Bardziej zaawansowane opcje posiadają więcej możliwości, na przykład rozbudowaną rejestrację, serwisy, pełny obieg materiałów, ale są jednocześnie o wiele mniej elastyczne.

Na najwyższym poziomie MES współpracuje z systemem ERP. Automatycznie planuje pracę i jest kompatybilny z maszynami posiadającymi elementy sztucznej inteligencji. Pamiętaj jednak, że program do zarządzania produkcją nie powinien mieć wielu opcji, z których nie skorzystasz.

Często tego typu rozwiązania są zdecydowanie zbyt zaawansowane i kosztowne, żeby wprowadzać je w małych lub średnich firmach produkcyjnych.

A może system ERP?

system dla produkcji

Podobnie jest z systemami ERP. Enterprise Resources Planning to program do zarządzania produkcją w sposób kompleksowy i planowania zasobów przedsiębiorstwa. Kontroluje księgowość, sprzedaż, finanse, stan magazynu, kadry, zaopatrzenie itd. Do zarządzania produkcją potrzebuje połączenia z programem typu MES. Jest to rozwiązanie dla przedsiębiorstw, które mają wielu pracowników i zajmują się skomplikowanymi produktami. Jest to też najdroższy system. 

Programy WMS – Warehouse Management System służą do zarządzania ruchem produktów w magazynach o wysokim składowaniu. 

Intuicyjne systemy dedykowane produkcji

Na rynku są obecne także proste i intuicyjne systemy dla produkcji, które nie wymagają długiego wdrożenia. Są też bardzo tanie, ponieważ wystarczy 100-200 zł miesięcznie, żeby zacząć z nimi pracować (przy małej liczbie pracowników). Jednym z nich jest program do zarządzania produkcją Factory Plus, który coraz bardziej się rozwija.

Jak dobrać program do zarządzania produkcją dla swojej firmy?

Najbardziej popularne obecnie programy wspierające firmy produkcyjne, to te, które bazują na informacjach księgowo-magazynowych ERP Optima oraz Subiekt GT. Jednak dla małych i średnich firm lepiej może się sprawdzić system zarządzania produkcją Factory Plus.

Wymienione programy oferują możliwość dokumentowania sprzedaży, zamówień klienta wraz z rezerwacją z magazynu, umożliwiają wgląd do stanu magazynu, aktualizacje kompletacji zamówienia oraz podstawowy CRM. CRM to system informatyczny, który wspomaga procesy między Twoją firmą, a klientem. Jak widzisz, nie ma tutaj ani słowa o zarządzaniu produkcją. 

Ta porada powtórzy się w naszym artykule wielokrotnie: program do zarządzania produkcją dobieraj indywidualnie na podstawie własnych potrzeb, w oparciu o to jak wiele osób zatrudniasz i jak skomplikowane produkty wypuszczasz na rynek.

Pozostałe czynniki na które warto zwrócić uwagę to:

Koszty

Program do zarządzania produkcją traktuj jako inwestycję, więc przygotuj się na koszty. Nie daj się skusić wersjom “bezpłatnym”. To zazwyczaj szczątkowe wersje produktu, do których nie otrzymasz wsparcia technicznego. Firma zarobi na wdrożeniu darmowego programu do Twojej firmy i nie będzie oferowała dalszego wsparcia. Unikaj też programów, które oferują Ci załatwienie wszystkiego oraz połączenie wszystkich działów firmy – jest to ogromny koszt, zupełnie niepotrzebny małym i średnim firmom produkcyjnym. 

Brak dostępu on-line do bazy danych

system zarządzania dla produkcji

Trzymanie danych w chmurze oznacza, że będą odpowiednio strzeżone na dobrze zabezpieczonym serwerze. Jeśli dany program do zarządzania produkcją nie zaoferuje Ci przechowywania treści on-line, nie decyduj się na niego. Prognozy specjalistów są jasne – niebawem większość służbowych i prywatnych plików będziemy umieszczać w serwerach, dlatego nie zostawaj w tyle już na starcie. Nie obawiaj się także tej nowinki, chmura jest o wiele bezpieczniejsza niż trzymanie danych na urządzeniach. 

Nadmierna integracja 

Oferowanie zintegrowania każdego działu firmy z każdym to podstępna pułapka, ponieważ na pierwszy rzut oka wszystko wygląda bardzo dobrze. Niestety nie wspomina się zwykle o tym, jak szczegółowe i dokładne muszą być wtedy wszystkie wprowadzane do programu dane, aby nie doszło do jego zawalenia. Aby móc klientowi zaoferować sensowną integrację, należałoby dobrze to rozwiązanie przemyśleć i umiejętnie wdrożyć. Niepoprawnie dopasowany program, który chce integrować wszystko będzie powodował tylko frustrację. Zwróć więc uwagę jakie integracje oferuje dany system zarządzania produkcją.

Program do zarządzania produkcją Factory Plus możesz zintegrować z popularnymi marketplace’ami, co sprawia, że kontrolujesz produkcję i sprzedaż w jednym miejscu.

Programy do zarządzania produkcją, a typ firmy

Poniżej przeczytasz, jakie rozwiązania mogą sprawdzić się w organizacjach, które produkują proste wyroby. Mamy tutaj na myśli firmy produkcyjne, które są w stanie samodzielnie wykonać produkty, na przykład opakowania kartonowe, drukarnie, poligrafie, stolarkę, konstrukcje stalowe czy też wyroby z tworzyw sztucznych. W takim wypadku podstawowe problemy, które ma pomóc rozwiązać program, to lepsze zarządzanie produkcją i planowanie pracy. Program do zarządzania produkcją powinien analizować takie informacje jak: jakie prace są realizowane, które są już skończone, jaka była wydajność i czas pracy.

Dla mikrofirmy

Mikrofirma, czyli mniej niż 10 pracowników – tutaj często może wystarczyć dobrze i schludnie zaprojektowany arkusz Google Sheets. Będzie służył i Tobie i pracownikom hali produkcyjnej. Jego obsługa jest bardzo prosta i każdy sobie z nią poradzi.

Jeśli firma się rozwija i chce optymalizować przepływ informacji, warto rozejrzeć się za prostym programem do zarządzania produkcją. Umożliwi on sprawniejsze realizowanie zamówień, ponieważ może mieć takie funkcje jak np. tagowanie produktów, przypisywanie zleceń pracownikom za pomocą przeciągnij-upuść itp.

Mała firma

Małej firmie, w której pracuje ok. 25 osób do przejrzystego prowadzenia zarządzania produkcją wystarczy samodzielny program do zarządzania produkcją. Atrakcyjnym i całkowicie spełniającym zapotrzebowanie jest Factory Plus, o którym więcej przeczytasz poniżej. Firmy średniej wielkości, czyli takie do 50 pracowników także mogą oprzeć się na systemie informatycznym Factory Plus. 

Czy warto skorzystać z systemów ERP, jeśli prowadzę małe lub średnie przedsiębiorstwo produkcyjne? 

zarządzanie produkcją  systemy produkcyjne

ERP, o którym wspominaliśmy wyżej, to na pewno system, o którym nie raz słyszałeś podczas poszukiwania optymalnego dla siebie rozwiązania. To potężny program, który łączy w sobie niemal wszystkie działy firmy, wymaga dużej precyzji, jest bardzo nieelastyczny i trudny do wdrożenia.

Pomyłki trudno jest w nim wymazać, co wzbudza tylko złość. Ogromny system tego typu oznaczałby wielką inwestycję, która niekoniecznie miałaby się zwrócić i trudno byłoby z niej korzystać. Pamiętaj, że program ma ułatwiać Ci prowadzenie firmy, a nie to utrudniać. Mimo wysokiej ceny ERP nie jest też programem stricte produkcyjnym, dlatego trzeba do niego dokupić moduł MES. 

Factory Plus jako optymalny program do zarządzania produkcją w małej i średniej firmie produkcyjnej

Factory Plus to system informatyczny, który jest świetnym rozwiązaniem na rynku dla małych i średnich firm produkcyjnych. Jego twórcy skupili się na rozwiązaniu problemów i optymalizacji pracy zamiast wyposażania go w jak największą ilość opcji. Zarządzanie produkcją przy pomocy Factory Plus wpłynie na cykl produkcji oraz ograniczy dotychczasowe straty. 

Dlaczego warto przetestować system do zarządzania produkcją Factory Plus?

Spełni Twoje potrzeby, jeśli zmagasz się z długotrwałym planowaniem i rozliczaniem działań produkcyjnych. Program do zarządzania produkcją w przejrzysty sposób umożliwi Ci podzielenie pracy między pracowników i maszyny, będziesz mieć także wgląd w aktualny czas i koszt produkcji.

Tablet lub komputer zamiast notatek

Factory Plus pozwala na to, aby pracownicy znajdujący się na hali produkcyjnej raportowali postępy pracy oraz użyte surowce poprzez tablet lub komputer, który się na niej znajduje. Dane natychmiast do Ciebie spłyną, unikniesz tym samym papierów, niepotrzebnego zaglądania na halę i przerywania pracy. Nie przejmuj się także poziomem skomplikowania programu – jak pisaliśmy wcześniej, ma on ułatwiać pracę. Factory Plus jest zaprojektowany zgodnie ze sztuką UX, czyli dopasowaniem swojej formy i użyteczności do osób, które go obsługują. Przejrzysty panel umożliwia raportowanie prac osobom, które nie są wprawione w używaniu nowych technologii.

Skorzystaj z elastycznego abonamentu!

system zarządzania produkcją w przedsiębiorstwie

Ogromną zaletą jest to, że decydując się na Factory Plus nie płacisz z góry za określony produkt, a korzystasz z abonamentu, którego wysokość jest dopasowana do liczby użytkowników programu. Nie przeprowadzamy długiego i drogiego wdrażania systemu, trwa ono niedługo, a przez cały okres korzystania z programu jego będziesz otrzymywać aktualizacje oraz mieć dostęp do zespołu, który pomoże Ci z jego obsługą. 

Funkcje Factory Plus, które pomogą w zarządzaniu produkcją

Planowanie pracy odbywa się automatycznie. Program do zarządzania produkcją rozdziela pracę między pracowników na podstawie zleceń. Jeśli taki sposób planowania Ci nie odpowiada możesz dokonywać tego ręcznie oraz dokonywać poprawek. Zlecenia i surowce będą pod Twoją kontrolą. Program do zarządzania produkcją, dzięki połączeniu do sieci, z której korzystają osoby pracujące na hali produkcyjnej, na bieżąco przedstawia na jakim etapie są prace i jakie maszyny są wykorzystywane.

Łatwe wprowadzanie zmian do systemu

Do tabeli są także zgrywane zmiany poziomu zapasów magazynowych. Gdyby przy wprowadzaniu do programu danych doszło do pomyłki, możesz łatwo je poprawić po dokonaniu remanentu magazynu. Przyjazny interface wspomoże Ciebie i pracowników. To, co będzie się wyświetlało na ich tabletach lub komputerach będzie przejrzyste i proste w odbiorze. Znajdzie się tam miejsce na zdjęcia i rysunki, które tłumaczą przebieg określonych działań na danym etapie produkcyjnym.

Prosty panel pracownika

Co istotne, pracownicy będą mogli dopisywać własne uwagi, które ułatwią pracę kolejnej zmianie. Specjalny panel pracownika został zaprojektowany tak, żeby być jak najbardziej intuicyjnym. Program do zarządzania produkcją sprawdzi się nawet w przypadku starszych osób, które słabo obsługują komputer.

Raportowanie w programie dla produkcji

Raporty są generowane przez Factory Plus na bieżąco na podstawie danych wprowadzanych przez Ciebie i Twoją ekipę. Szybko zyskasz dostęp do tego ile zajmują przestoje a i ile wydajna praca. Dowiesz się ile czasu zajmują przestoje spowodowane awarią maszyny, brakiem surowców lub koniecznością przezbrojenia sprzętu. Katalogi dadzą Ci dostęp do wszystkich surowców, półproduktów oraz zleceń, które obsługujesz. Zawsze będziesz mieć dostęp do ich modyfikowania. Jasne zasady między Factory Plus, a Twoją firmą sprawiają, że relacja jest partnerska. Płacisz za dostęp do programu tyle, ilu pracowników z niego będzie korzystać i w każdej chwili możesz zrezygnować z abonamentu!

Mamy nadzieję, że po lekturze tego artykuły wybierzesz program do zarządzania produkcją dopasowany do Twoich potrzeb!

Oferta Nasza misja Skontaktuj się

VISIX Systemy informatyczne
ul. Reja 19 62-100 Wągrowiec
NIP: 766 19 40 695
Zajmujemy się projektowaniem i wytwarzaniem zaawansowanych systemów
informatycznych wspierających pracę w rozmaitych dziedzinach przemysłu
i badań naukowych. Nasze oprogramowanie cechuje wysoka jakość wykonania,
minimalizm, ukierunkowanie na użytkownika oraz bardzo konkurencyjna cena.
(c) 2018 by VISIX, Theme by trendyWebStar modified by Leospace