Ile czasu pozwala zaoszczędzić system do zarządzania produkcją?

Ile czasu pozwala zaoszczędzić system do zarządzania produkcją

Ile czasu pozwala zaoszczędzić system do zarządzania produkcją?


Jeśli jesteś właścicielem lub menedżerem firmy zajmującej się produkcją, dobrze wiesz ile pracy wymaga nie tylko planowanie i nadzorowanie jej funkcjonowania, ale także gromadzenie danych, analizowanie ich oraz załatwianie bieżących spraw. Z tego typu zadaniami można sobie radzić na wiele sposobów – poczynając od prowadzenia dokumentacji i analiz “analogowo”, wykorzystywania programów obliczeniowych takich jak Excel lub sięgając po profesjonalnie przygotowany program do zarządzania produkcją. Jeśli jeszcze nie korzystasz z najnowszych rozwiązań, które ułatwią Ci pracę, po przeczytaniu tego tekstu z pewnością Cię zainteresują. Jakie zadania można optymalizować w firmie produkcyjnej? Jakie ważne funkcje oferują programy do zarządzania produkcją? I wreszcie ile czasu pozwala zaoszczędzić system do zarządzania produkcją? 

Zadania kierownika produkcji 

Przyjrzyjmy się nieco bliżej zadaniom, które należą do managera odpowiedzialnego za zarządzanie produkcją. Być może do wielu z nich jesteś tak przyzwyczajony, że nie zwracasz już uwagi na to ile pochłaniają czasu.  

 • Opracowanie planów produkcji
 • Nadzorowanie prac wykonywanych zgodnie z harmonogramem i planem produkcji
 • Koordynowanie zadań realizowanych przez zespół 
 • Sporządzanie raportów i analiz opisujących wydajności produkcji
 • Sprawowanie pieczy nad poszczególnymi zamówieniami od klientów 
 • Zapewnienie właściwych warunków pracy BHP oraz ich kontrola
 • Kontrolowanie jakości produkowanych dóbr
 • Komunikowanie się z innymi działami w firmie
 • Planowanie grafików pracy
 • Reprezentowanie firmy na zewnątrz
 • Rozwiązywanie sytuacji kryzysowych
 • Negocjowanie ofert z potencjalnymi partnerami biznesowymi

Jak widać obowiązków jest sporo, dlatego zdecydowanie warto sięgnąć po wygodne i łatwo dostępne narzędzie jakim jest program do zarządzania produkcją. Oszczędzisz dzięki temu wiele własnego czasu, a przy okazji wdrożysz do funkcjonowania firmy nowinkę, która usprawni pracę na hali produkcyjnej. Oprócz zwiększenia komfortu własnej pracy możesz spodziewać się również zwiększenia wydajności pracowników oraz w szerszej perspektywie polepszenia wyników finansowych przedsiębiorstwa. Żeby ustalić ile czasu pozwala zaoszczędzić system do zarządzania produkcją, sprawdźmy jakie prace pozwala zoptymalizować program do zarządzania produkcją.

Jakie cechy programu do zarządzania produkcją pozwalają zaoszczędzić czas? 

Łatwe zarządzanie zleceniami klientów 

Program do zarządzania produkcją posiada jednolity szablon na przyjmowanie przez firmę zlecenia. Łatwo wprowadzisz do niego dane klienta oraz jego informacje kontaktowe. W tym samym miejscu stworzysz przejrzystą listę zamówionych produktów, do każdego z nich możesz też dodać załączniki w których znajdują się rysunki, instrukcje itd. Do każdego ze zleceń sporządzisz również marszrutę technologiczną. Wszystkie zamówienia będą posortowane w przejrzysty sposób, dzięki temu szybko zyskasz wgląd do tego jak przebiegają prace nad konkretnym zleceniem, porównasz je z podobnym zdarzeniem z przeszłości i będziesz mógł sprawdzić na jakim etapie dochodzi do ewentualnych trudności lub opóźnień.

Czytelne raporty pracy oraz zużycia surowców 

Ponieważ dostęp do programu będą mieli także inni pracownicy, którzy na bieżąco informują  o zakończeniu danego etapu pracy i wykorzystanych surowcach, dane te spłyną do Ciebie w ekspresowym tempie (a właściwie w czasie rzeczywistym). Co ważne, raportowanie tych informacji przez pracowników hali produkcyjnej nie zabiera dużo czasu. Zyskasz wgląd w to co może sprawiać problemy, na jakim etapie należy pewne działania usprawnić i kiedy uzupełnić zapasy surowców w magazynie. Pracownik nie będzie musiał przychodzić do Ciebie z informacją o brakach w magazynie, po prostu stan automatycznie się zmieni i będziesz mieć do niego wgląd. Co więcej, system do zarządzania produkcją, taki jak Factory Plus, pozwala rezerwować surowce pod nadchodzące zlecenia. Dzięki temu łatwiej jest zaplanować kolejne terminy dostaw. 

Klarowne podsumowania raportów 

Program do zarządzania produkcją skuteczniej i szybciej niż dowolny człowiek na świecie dokona rejestracji tego ile czasu zajęła praca, a ile przestoje. Błyskawicznie dokona również analiz tygodniowych, miesięcznych lub kwartalnych. Będą to twarde dane, które pozwolą Ci skupić się na znalezieniu rozwiązania dla palącego problemu. Pomogą w tym również filtry, dzięki którym będziesz mógł przyjrzeć się pracy na poszczególnym stanowisku lub pracy konkretnego pracownika. W oparciu o takie informacje łatwiej będzie Ci wprowadzać zmiany czy też rozmawiać z pracownikami wyższego szczebla o konkretnych rozwiązaniach. 

Wgląd do bieżących wydarzeń 

Dzięki temu, że program jest zintegrowany z paroma urządzeniami, do których dostęp mają pracownicy hali produkcyjnej, będziesz mieć dostęp do monitorowania na bieżąco tego, co się dzieje. Będziesz wiedział o pojawieniu się awarii, nowych zleceń, zakończeniu danego etapu prac, zmianie stanu magazynowego od razu, a nie na przykład pod koniec dnia. 

Przejrzysty katalog produktów 

System do zarządzania produkcją to także wgląd do katalogu oferowanych przez Twoją firmę produktów na bardzo szczegółowym poziomie. Do każdego produktu można dodać rysunki, zdjęcia, informacje od pracowników. 

Zastanów się teraz ile wszystkie te działania zajmują Ci czasu i pomyśl jak dużo go zaoszczędzisz mając wszystkie niezbędne dane pod ręką. Aktualizowane w czasie rzeczywistym wskaźniki w ogromny sposób ułatwią Ci zaplanowanie produkcji na nadchodzący okres i umożliwią prowadzenie bardziej realnych prognoz. 

Korzyści, które zyskasz dzięki systemowi do zarządzania produkcją

System do zarządzania produkcją jest narzędziem, które szybko i rzetelnie będzie prowadziło analizowanie i przechowywanie danych o tym co się dzieje w trakcie procesów produkcyjnych. Twoje umiejętności zarządzania w oparciu o twarde dane przyniosą firmie spore korzyści. Dokonywane przez Ciebie przewidywania i nowe plany produkcyjne będą udoskonalone i trafniejsze, dzięki przeanalizowaniu danych. Łatwiej będzie Ci podjąć wiele decyzji, dzięki możliwości sprawdzenia w archiwum produkcji co na jakim etapie sprawiało problem. Bardzo prawdopodobne, że wzrosną wskaźniki jakości, dzięki bardziej czujnemu nadzorowaniu procesu produkcji. Usunięcie powtarzających się błędów i powodów do przestojów obniży koszty produkcji nawet o 20%! 

Firma godna zaufania

Wszystkie wymienione korzyści pozytywnie wpłyną na każdy aspekt działalności firmy. Zlikwidowanie przestojów oraz stawianie bardziej prawdopodobnych przewidywań dotyczących terminów zakończenia produkcji sprawi, że Twoja firma produkcyjna utrzyma wizerunek godnej zaufania i terminowej. Zoptymalizowanie kosztów zarządzania produkcją umożliwi przeznaczenie większych zysków na dalszy rozwój, wprowadzenie nowości technologicznych lub możliwość przeprowadzenia szkoleń wśród pracowników. Większe dochody będą możliwe także dzięki temu, że łatwo będzie Ci kontrolować stan magazynu. Po przejrzeniu analizy zamówień i tempa wykorzystania surowców łatwiej będzie złożyć zamówienie, a materiały odpowiednio do potrzeb prognozowanych na dany okres. Zmniejszą się dzięki temu koszty przechowywania surowców w magazynie. 

Ile czasu pozwala zaoszczędzić system do zarządzania produkcją? Podsumowanie 

Badania przeprowadzone na podstawie zmian, które zaszły w firmach produkcyjnych po wdrożeniu systemu do zarządzania produkcją wskazują, że o 12% zmniejszy się średni czas realizacji zlecenia, o 31% zredukowane zostaną stany magazynowe i aż o 42% zwiększy się oszczędność czasu pracowników. Odpowiadając więc na pytanie Ile czasu pozwala zaoszczędzić system do zarządzania produkcją możemy stwierdzić, że ta kwestia zależy od danej firmy i jej specyfiki. Jednak pewne jest, że zrobienie kroku naprzód, jeśli chodzi o nowoczesne rozwiązania, pozwoli zaobserwować korzystne zmiany już w pierwszym miesiącu po wdrożeniu.

Oferta Nasza misja Skontaktuj się

VISIX Systemy informatyczne
ul. Reja 19 62-100 Wągrowiec
NIP: 766 19 40 695
Zajmujemy się projektowaniem i wytwarzaniem zaawansowanych systemów
informatycznych wspierających pracę w rozmaitych dziedzinach przemysłu
i badań naukowych. Nasze oprogramowanie cechuje wysoka jakość wykonania,
minimalizm, ukierunkowanie na użytkownika oraz bardzo konkurencyjna cena.
(c) 2018 by VISIX, Theme by trendyWebStar modified by Leospace