Na czym polega zarządzanie produkcją?

Na czym polega zarządzanie produkcją?


Produkcja we współczesnych realiach stała się procesem, który należy optymalizować. Wyprodukowanie materiałów czy półproduktów oraz proces ich obróbki są kluczowymi procesami w przedsiębiorstwie produkcyjnym. Optymalizacja procesu produkcji jest ważna z punktu widzenia ostatecznego rozrachunku finansowego przedsiębiorstwa.

 

Najlepszym sposobem na optymalizację procesu produkcji jest zarządzanie produkcją. Celem zarządzania produkcją jest przyspieszenie i ujednolicenie prac produkcyjnych.

 

Dzięki zarządzaniu procesem produkcyjnym w firmie możemy mieć pewność, że gotowe wyroby będą odpowiadać specyfikacji. Produkcja odbędzie się w najkrótszym możliwym czasie przy najniższych możliwych kosztach i wykorzystaniu zasobów zarówno ludzkich oraz maszyn czy urządzeń.

 

Etapy zarządzania produkcją

  • Projektowanie produktu – jest to proces związany z kreacją nowego produktu, którego etapem końcowym jest powstanie gotowego produktu.
  • Modelowanie – tworzenie prototypu produktu – wcielenie w życie pomysłu na produkt. Na tym etapie wybiera się użyte technologie oraz materiały.
  • Opracowanie procesu technicznego – oznacza definiowanie reguł wytwarzania produktu. Tworzony jest zbiór reguł i metod wytwarzania poszczególnych elementów w zadanej kolejności. Etap ten jest często optymalizowany. Zarządzanie produkcją w tym zakresie przynosi najwięcej korzyści.
  • Organizacja produkcji – Rozmieszczenie sprzętu i pracowników na hali produkcyjnej i przypisanie im zadań.

Zarządzanie procesem produkcyjnym obejmuje także wyszukiwanie dostawców oraz ich bieżącą obsługę w zakresie dostaw i płatności.

 

Modele zarządzania produkcją

Model klasyczny jest to model stosowany w większości przedsiębiorstw w XX wieku. Polega on na maksymalizacji wydajności pracy w oparciu o racjonalne przesłanki dotyczące każdego z etapów produkcji.

 

Model społeczno-techniczny uwzględnia osiągnięcia pracowników i definiuje zadania zgodnie z predyspozycjami pracowników. Dzięki czemu rośnie ich zadowolenie z pracy i wspólnie podnoszona jest jakość i wydajność produkcji.

Oferta Nasza misja Skontaktuj się

VISIX Systemy informatyczne
ul. Reja 19 62-100 Wągrowiec
NIP: 766 19 40 695
Zajmujemy się projektowaniem i wytwarzaniem zaawansowanych systemów
informatycznych wspierających pracę w rozmaitych dziedzinach przemysłu
i badań naukowych. Nasze oprogramowanie cechuje wysoka jakość wykonania,
minimalizm, ukierunkowanie na użytkownika oraz bardzo konkurencyjna cena.
(c) 2018 by VISIX, Theme by trendyWebStar modified by Leospace

Zapisz się na nasz newsletter!

Zapisz się, a będziemy Cię informować o wszystkich nowosciach!