Na czym polega zarządzanie produkcją?

Na czym polega zarządzanie produkcją?


Produkcja we współczesnych realiach stała się procesem, który należy optymalizować. Wyprodukowanie materiałów czy półproduktów oraz proces ich obróbki są kluczowymi procesami w przedsiębiorstwie produkcyjnym. Optymalizacja procesu produkcji jest ważna z punktu widzenia ostatecznego rozrachunku finansowego przedsiębiorstwa.

 

Najlepszym sposobem na optymalizację procesu produkcji jest zarządzanie produkcją. Celem zarządzania produkcją jest przyspieszenie i ujednolicenie prac produkcyjnych.

 

Dzięki zarządzaniu procesem produkcyjnym w firmie możemy mieć pewność, że gotowe wyroby będą odpowiadać specyfikacji. Produkcja odbędzie się w najkrótszym możliwym czasie przy najniższych możliwych kosztach i wykorzystaniu zasobów zarówno ludzkich oraz maszyn czy urządzeń.

 

Etapy zarządzania produkcją

  • Projektowanie produktu – jest to proces związany z kreacją nowego produktu, którego etapem końcowym jest powstanie gotowego produktu.
  • Modelowanie – tworzenie prototypu produktu – wcielenie w życie pomysłu na produkt. Na tym etapie wybiera się użyte technologie oraz materiały.
  • Opracowanie procesu technicznego – oznacza definiowanie reguł wytwarzania produktu. Tworzony jest zbiór reguł i metod wytwarzania poszczególnych elementów w zadanej kolejności. Etap ten jest często optymalizowany. Zarządzanie produkcją w tym zakresie przynosi najwięcej korzyści.
  • Organizacja produkcji – Rozmieszczenie sprzętu i pracowników na hali produkcyjnej i przypisanie im zadań.

Zarządzanie procesem produkcyjnym obejmuje także wyszukiwanie dostawców oraz ich bieżącą obsługę w zakresie dostaw i płatności.

 

Modele zarządzania produkcją

Model klasyczny jest to model stosowany w większości przedsiębiorstw w XX wieku. Polega on na maksymalizacji wydajności pracy w oparciu o racjonalne przesłanki dotyczące każdego z etapów produkcji.

 

Model społeczno-techniczny uwzględnia osiągnięcia pracowników i definiuje zadania zgodnie z predyspozycjami pracowników. Dzięki czemu rośnie ich zadowolenie z pracy i wspólnie podnoszona jest jakość i wydajność produkcji.

Oferta Nasza misja Skontaktuj się

VISIX Systemy informatyczne
ul. Reja 19 62-100 Wągrowiec
NIP: 766 19 40 695
Zajmujemy się projektowaniem i wytwarzaniem zaawansowanych systemów
informatycznych wspierających pracę w rozmaitych dziedzinach przemysłu
i badań naukowych. Nasze oprogramowanie cechuje wysoka jakość wykonania,
minimalizm, ukierunkowanie na użytkownika oraz bardzo konkurencyjna cena.
(c) 2018 by VISIX, Theme by trendyWebStar modified by Leospace