Planowanie i harmonogramowanie procesów produkcyjnych to niezwykle istotne działania w prowadzeniu firmy. Pozwalają na efektywne zarządzanie czasem, wydajnością, zasobami oraz pracownikami. Wszystko, co sprawia, że Twoja codzienna praca staje się bardziej uporządkowana, a dzięki temu łatwiejsza. Sam główny harmonogram produkcji to wszechstronny harmonogram dla firmy lub działu, który wyczerpująco opisuje to ile założona produkcja ma trwać, ile zasobów zostanie wykorzystane itd. Główne harmonogramy produkcji najlepiej stosować w połączeniu z innymi sprawdzonymi metodami dokumentacji – na przykład inwentaryzacją albo księgowością. Korzyści które przynosi harmonogramowanie to lepsze wykorzystanie posiadanych zasobów, redukcja zapasów, zmniejszenie kosztów funkcjonowania firmy, poprawa współpracy między produkcją a sprzedażą oraz poprawa opinii klientów.
Harmonogramowanie, a planowanie
Główna różnica między tymi procesami polega na ich poziomie szczegółowości. Planowanie jest ogólniejsze i podstawowe oraz zakłada o wiele szerszą perspektywę czasową. Dzięki niemu możemy zrównoważyć ilość zamówień od klientów na produkty z własnymi zamówieniami surowców lub półproduktów poprzez prognozowanie sprzedaży. Harmonogramowanie to działanie bardziej zaawansowane, zawiera więcej szczegółów, precyzyjne dane, numery zamówień, terminy których należy dostarczyć gotowe produkty itd. Zazwyczaj harmonogramowania dokonuje się dla poszczególnych projektów oraz na niezbyt daleką perspektywę – na przykład tygodniową lub miesięczną.
Analizy harmonogramu
Harmonogram jest także bardziej dynamiczny, w zależności od tego jak szybko i w jakich warunkach udało się ukończyć poprzednie podobne zlecenie możemy nanosić do niego poprawki. Wpływają na niego także takie informacje jak zmiany w dostępności do surowców czy zapotrzebowania rynku. Dokonanie analiz harmonogramowania po ukończeniu projektu daje ogromną wiedzę, która w przyszłości pozwoli firmie pracować efektywniej. To podstawa aby działalność była nie tylko rentowna ale także generowała zyski. Planowanie zakłada szerszą perspektywę rozwoju firmy na lata.
W Factory Plus możesz bardzo łatwo harmonogramować produkcję w swoim przedsiębiorstwie. Wejdź tutaj i sprawdź!
Widok harmonogramu produkcji w programie:
Opcja zapisywania harmonogramu
Dowiedz się więcej o systemie do zarządzania produkcją FACTORY plus:
Narzędzie dla dużych i małych przedsiębiorstw
Sporządzanie głównych harmonogramów produkcji to użyteczne narzędzie dla wszystkich działalności. Jeśli są prowadzone rzetelnie, zapewniają wiarygodne informacje na podstawie których można na przykład dokonywać dostaw towarów w ustalonym wcześniej z magazynem terminie. Opóźnienia w dostawach wpływają na pracę dużej siły roboczej i generują straty. Uniknięcie tego typu potknięć sprawia, że firma ma wizerunek rzetelnej i solidnej. Główny harmonogram jest również nieocenioną pomocą jeśli przedsiębiorstwo zajmuje się produkcją towarów z określonym terminem ważności. Zarządzanie produkcją żywności na ślepo bez solidnych danych może generować ogromne straty oraz marnotrawstwo surowców zgromadzonych w magazynie albo wyprodukowanych już towarów.
Nie tylko klasyczna produkcja
Nawet jeśli prowadzona przez Ciebie działalność jest skromniejsza, to warto skorzystać z harmonogramowania produkcji, aby optymalizować swoje zyski i straty, a także uczyć się na dokonanych błędach. Główny harmonogram produkcji może być zastosowany na przykład w kawiarniach lub restauracjach. Konkretnie rozpisane informacje pozwolą każdemu pracownikowi odpowiednio dopełnić własnych obowiązków – od zamówienia odpowiedniej ilości produktów spożywczych, po przygotowanie spodziewanej ilości posiłków na sprzedaż. Harmonogramowanie produkcji przyda się to także do rozliczania pracowników z godzin pracy, premii itd. Już na początku prowadzenia firmy warto przyłożyć się do harmonogramowania, kiedy zainwestowane zostały duże pieniądze i oczekujesz zysków.
Jak zrobić główny harmonogram produkcji?
Najwygodniej rozpisać główny harmonogram produkcji w wersji cyfrowej. Pozwoli to na wygodne i szybkie dokonywanie poprawek, wprowadzanie nowych danych oraz dzielenie się harmonogramem ze współpracownikami i doradcami. Najtańszym i ogólnodostępnym programem który umożliwi przejrzyste prowadzenie tego typu dokumentacji będzie Excel. Dzięki wbudowanym w swój system komendom umożliwi Ci szybkie sumowanie i porównywanie wprowadzanych danych.
Minusy Excela
Możesz stworzyć w nim aż kilkanaście lub kilkadziesiąt arkuszy odpowiedzialnych za poszczególne gałęzie firmy. Jednocześnie jest to dość podstawowe narzędzie i sprawdzi się najlepiej przy prowadzeniu niewielkich działalności, dlatego możliwe że po jakimś czasie sięgniesz po bardziej profesjonalne rozwiązania. Należy do nich Factory Plus, który umożliwia sprawne zarządzanie produkcją, w tym harmonogramowanie. Możesz przy pomocy kilku kliknięć tworzyć nowe zadania dla pracowników na określony termin. Przypisujesz je do konkretnych maszyn i możesz śledzić działania pracowników oraz postępy w czasie rzeczywistym. Wszystkie dane zapisują się automatycznie, a Ty oszczędzasz czas, który musiałbyś poświęcić na ręczne gromadzenie danych w Excelu.
Obejrzyj nasze video!
Zobacz prezentację jak działa system Factory Plus i jak szybko możesz go wdrożyć w swojej firmie produkcyjnej.
W zależności od konkretnego projektu i na podstawie własnego doświadczenia z pewnością stworzysz w harmonogramie wiele istotnych kategorii. To, co powinno się w nim znaleźć to m.in.:
- prognoza sprzedaży,
- zamówienia klientów,
- stan magazynu,
- zdefiniowanie zdolności – rozpisanie ilości zatrudnionych osób, kosztów związanych z wynajmowaniem magazynów, pieniędzy którymi dysponuje firma,
- zdefiniowanie zasobów – np. ilu pracowników i jak długo będzie musiało pracować przy konkretnej, maszynie, aby wyprodukować określoną ilość towarów.
Wiele z tych zadań np. kontrola stanów magazynowych, zarządzanie zamówieniami, przypisanie pracowników do konkretnych maszyn i monitoring czasu pracy wykonasz przy pomocy prostego programu do zarządzania produkcją Factory Plus. Zapraszamy do kontaktu!