autor: Adrian Knapczyk
Dziś omawiamy podejście systemowe i holistyczne zarządzanie produkcją.
Zarządzanie produkcją obejmuje wiele obszarów, takich jak wiedza inżynierska o działaniu wybranych procesów, organizowanie produkcji, zarządzanie personelem, podejmowanie wielokryterialnych decyzji, optymalizacja produkcji i wiele innych.
W celu uzyskania optymalnych efektów można zastosować podejście z inżynierii systemów. Jest to całościowe traktowanie systemów produkcyjnych. Podejście systemowe najczęściej stosowane jest do projektowania nowych produktów, systemów technicznych, linii produkcyjnych oraz wspomagania mapowania procesów produkcyjnych.
Co nam daje podejście systemowe?
Dzięki systemowemu podejściu do wybranego obszaru inżynierii produkcji zyskujemy niezbędny dystans do wiedzy specjalistycznej. Specjalista/technolog z danej dziedziny jest nam potrzebny na samym początku poznawania procesu. W kolejnych etapach możemy zamienić maszyny na modelowe wartości o określonych wydajnościach i zapotrzebowaniu.
Podejście takie wymaga innego spojrzenia na rzeczywistość, co wymaga pokonania barier psychologicznych i logicznych. Dzięki wdrożeniu analizy systemowej jesteśmy w stanie opracować modele, który może nam służyć do lepszego poznania istniejących procesów i w konsekwencji ich optymalizacji, szybszego i tańszego projektowania nowych systemów.
Modelowanie
Używając pojęcia modelu / modelowania należy podkreślić, że model jest pewnym odzwierciedleniem oryginału (np. rzeczywistego systemu produkcyjnego). Oryginał jest tutaj wzorcem, zazwyczaj istnieje wcześniej niż model. Bardzo ważne przy modelowaniu jest jako pierwsze sformułowanie celów modelowania. Należy rozważyć model redukujący koszty, zwiększający zysk, ograniczający zużycie materiału. Następnie powinniśmy wybrać kategorię modelu i zaprojektować jego strukturę. Przedostatnim krokiem jest przeprowadzenie eksperymentów symulacyjnych na modelu i porównanie go z wzorcowym.
Problemy wielokryterialne w zarządzaniu produkcją
W zarządzaniu produkcją najczęściej występują problemy wielokryterialne. Przez mimo posiadania aktualnych i dokładnych danych, sztabu specjalistów i systemów informatycznych nie zawsze jesteśmy podjąć pewną, jednoznaczną decyzję. Często staramy się dojść do decyzji optymalnej. Taka decyzja mieści się w zbiorze decyzji dopuszczalnych, czyli takich, które spełnią narzucone kryteria.
Główny problem polega na tym, żeby decyzja uznana za optymalną i ostatecznie podjęta dawała możliwie największy zysk i najmniejszą stratę. Świat przyrody znajduje warianty optymalne sam z siebie, natomiast człowiek musi tego wariantu poszukać. Przykładami takich decyzji mogą być:
- planowanie produkcji,
- prognozowanie sprzedaży,
- wybór maszyn produkcyjnych lub choćby zatrudnienie nowego pracownika.
Faza identyfikacji problemu
Bardzo istotna jest faza identyfikacji problemu. Dopiero wtedy można zaklasyfikować problem i dobrać odpowiednią kategorię modelu. Wiele zależy od otwartości przedsiębiorstwa na zmiany. Szczególnie małe przedsiębiorstwa oczekują efektów natychmiast, co nie zawsze jest możliwe. Wdrożenie podejścia systemowego, zbieranie i analiza danych, stopniowe optymalizowanie stanowisk roboczych daje pozytywne i długotrwałe rezultaty.
Holistyczne zarządzanie produkcją i zbieranie danych
Zarządzanie produkcją jest obszarem, w którym bardzo wiele danych jest i powinno być zbieranych. Część z nich nie jest odpowiednio wykorzystywana. Przedsiębiorstwa w zależności od stażu działalności, struktury organizacyjnej, wymagań klientów mają bardzo zróżnicowany poziom zarządzania danymi. Tylko wiarygodna, aktualna informacja daje szansę na prawidłowe wykorzystanie zasobów i uzyskanie przewagi konkurencyjnej.
Jeśli chcesz skutecznie zbierać dane, które poddasz analizie, polecamy Ci prosty program do zarządzania produkcją FACTORY plus.
Jeśli spodobał Ci się artykuł Holistyczne zarządzanie produkcją, przeczytaj również Jak zarządzać produkcją w Factory plus.