Jak obniżyć koszty w firmie produkcyjnej? 4 porady na start

jak obniżyć koszty w firmie produkcyjnej

Jak obniżyć koszty w firmie produkcyjnej? 4 porady na start


Cięcie kosztów produkcji, które polega na zakupie tańszych towarów lub zatrudnianiu tańszych pracowników może przynieść szereg negatywnych skutków. Zastanawiasz się więc jak obniżyć koszty w firmie produkcyjnej, ale nie chcesz jednocześnie doprowadzić do obniżenia jakości swoich produktów i ryzykować wizerunkiem marki? W dzisiejszym artykule przedstawimy Ci kilka pomysłów na to, w jaki sposób cyklicznie obniżyć koszty produkcji, tak, żeby rezultaty były długoterminowe.

Optymalizacja procesu produkcji – jak zacząć?

Optymalizację procesów produkcyjnych warto zacząć od pogłębionej analizy stanu obecnego. Podlegają temu analiza kosztów, zysków i strat oraz analiza łańcucha dostaw oraz czasu potrzebnego na wykonanie danego zadania. Warto dokładnie przyjrzeć się zarówno procedurom zarządzania produkcją, jak i sposobom pracy poszczególnych pracowników. Dzięki temu można ustalić jakie są mocne i słabe strony na każdym etapie procesów produkcyjnych. 

Jak pomaga w tym Factory Plus?

 • śledzisz przebieg prac w czasie rzeczywistym, a wszystkie dane są zapisywane automatycznie (czas pracy w poszczególnych etapach)
 • masz dostęp do historii stanów magazynowych i możesz łatwo przeanalizować zużycie surowców

Eliminowanie marnotrawstwa

Jest to podstawa optymalizacji procesów produkcyjnych. Marnotrawstwo to działania, które nie dodają wartości kolejnym etapom produkcyjnym lub finalnemu klientowi. Celem jest więc ustalenie, które czynności są zbędne i podjęcie działań w kierunku ich eliminacji. Idea marnotrawstwa jest ściśle związana z techniką just in time. Dostawa na czas zakłada wyeliminowanie strat poprzez dostarczenie każdemu procesowi produkcyjnemu potrzebnych elementów w danym momencie. Nie ma więc dużych zapasów i zamrażania w ten sposób pieniędzy. Istotna jest tutaj elastyczność dostawców i stałość klientów. 

Jak w tym pomaga Factory Plus?

 • pracownik w czasie rzeczywistym notuje zbliżające się braki magazynowe 
 • masz pod pełną kontrolą wszystkie dostawy
 • w zakładce magazyn możesz wygodnie filtrować produkty, półprodukty, odpady i surowce

Zarządzanie produkcją i eliminacja problemów

Optymalne zarządzanie produkcją pozwala znacznie obniżyć koszty. Dzięki stałej kontroli możesz szybko zidentyfikować istniejące problemy i je zredukować lub całkowicie usunąć. Bieżący monitoring produkcji pozwala wychwycić to, co zakłóca prawidłowy przebieg procesu. Im większe przedsiębiorstwo, tym trudniej jest zapanować nad pracownikami, surowcami i materiałami. Dlatego warto inwestować w nowoczesne rozwiązania do zarządzania produkcją takie jak Factory Plus. 

Jak Factory Plus pozwala zarządzać procesami produkcyjnymi?

 • otrzymujesz informacje o stanie produkcji w czasie rzeczywistym, dzięki czemu możesz szybciej reagować na potrzeby
 • masz łatwy dostęp do aktualnego zapotrzebowania na wybrane surowce
 • pracownicy mogą od razu informować o problemach i raportować je w aplikacji
 • system informuje, które zadania są w toku i zapisuje czas poświęcony przez pracowników na poszczególne etapy

Dbałość o pracowników

Proces produkcyjny w firmach nie odbędzie się prawidłowo bez odpowiedniego przeszkolenia pracowników. Zainwestowanie swojego czasu w pozyskanie profesjonalnych osób do współpracy, bez wątpienia się zwróci. Poprawa jakości pracy całej kadry może przynieść bardzo dobre rezultaty. Pierwszym krokiem jest zadbanie o pracowników, którzy aktualnie pracują w Twojej firmie. Może się to objawiać zarówno nagrodami, premiami, jak i pochwałami. Warto inwestować także w eventy i spotkania integracyjne, które jeszcze bardziej przywiążą pracowników do firmy i dadzą im poczucie wspólnoty. Dobrze jest także organizować spotkania, podczas których pracownicy mają możliwość zgłaszania swoich przemyśleń i pomysłów. Drugim krokiem jest dbałość o proces rekrutacji. Pozyskiwanie nowych rąk do pracy jest kluczowe do prawidłowego funkcjonowanie przedsiębiorstwa. 

Jak w tym pomaga Factory Plus?

 • aplikacja powstała nie tylko z myślą o planistach produkcji i osobach zarządzających, ale także o pracownikach – ma być intuicyjna i szybka do efektywnego wykorzystania
 • pracownik logując się do aplikacji ma jasno wyznaczone zadania, których musi się trzymać
 • aplikacja pozwala mu lepiej kontrolować czas swojej pracy i informować przełożonego zarówno o postępach, jak i o brakach magazynowych 
 • przepływ informacji jest lepszy, a pracownik ma wszystko udokumentowane w aplikacji 

Zainteresowała Cię aplikacja Factory Plus? Masz pytania lub jesteś zainteresowany okresem testowym? Zastanawiasz się nadal jak obniżyć koszty w firmie produkcyjnej? Możesz się z nami skontaktować w tym miejscu. Zapraszamy do kontaktu!

Oferta Nasza misja Skontaktuj się

VISIX Systemy informatyczne
ul. Reja 19 62-100 Wągrowiec
NIP: 766 19 40 695
Zajmujemy się projektowaniem i wytwarzaniem zaawansowanych systemów
informatycznych wspierających pracę w rozmaitych dziedzinach przemysłu
i badań naukowych. Nasze oprogramowanie cechuje wysoka jakość wykonania,
minimalizm, ukierunkowanie na użytkownika oraz bardzo konkurencyjna cena.
(c) 2018 by VISIX, Theme by trendyWebStar modified by Leospace