Jak obniżyć koszty w firmie produkcyjnej? 4 porady na start

jak obniżyć koszty w firmie produkcyjnej

Jak obniżyć koszty w firmie produkcyjnej? 4 porady na start


Cięcie kosztów produkcji, które polega na zakupie tańszych towarów lub zatrudnianiu tańszych pracowników może przynieść szereg negatywnych skutków. Zastanawiasz się więc jak obniżyć koszty w firmie produkcyjnej, ale nie chcesz jednocześnie doprowadzić do obniżenia jakości swoich produktów i ryzykować wizerunkiem marki? W dzisiejszym artykule przedstawimy Ci kilka pomysłów na to, w jaki sposób cyklicznie obniżyć koszty produkcji, tak, żeby rezultaty były długoterminowe.

Optymalizacja procesu produkcji – jak zacząć?

Optymalizację procesów produkcyjnych warto zacząć od pogłębionej analizy stanu obecnego. Podlegają temu analiza kosztów, zysków i strat oraz analiza łańcucha dostaw oraz czasu potrzebnego na wykonanie danego zadania. Warto dokładnie przyjrzeć się zarówno procedurom zarządzania produkcją, jak i sposobom pracy poszczególnych pracowników. Dzięki temu można ustalić jakie są mocne i słabe strony na każdym etapie procesów produkcyjnych. 

Jak pomaga w tym Factory Plus?

 • śledzisz przebieg prac w czasie rzeczywistym, a wszystkie dane są zapisywane automatycznie (czas pracy w poszczególnych etapach)
 • masz dostęp do historii stanów magazynowych i możesz łatwo przeanalizować zużycie surowców

Eliminowanie marnotrawstwa

Jest to podstawa optymalizacji procesów produkcyjnych i w dużej mierze odpowiedź na pytanie jak obniżyć koszty w firmie produkcyjnej. Marnotrawstwo to działania, które nie dodają wartości kolejnym etapom produkcyjnym lub finalnemu klientowi.

Celem jest więc ustalenie, które czynności są zbędne i podjęcie działań w kierunku ich eliminacji. Idea marnotrawstwa jest ściśle związana z techniką just in time. Dostawa na czas zakłada wyeliminowanie strat poprzez dostarczenie każdemu procesowi produkcyjnemu potrzebnych elementów w danym momencie. Nie ma więc dużych zapasów i zamrażania w ten sposób pieniędzy. Istotna jest tutaj elastyczność dostawców i stałość klientów. 

Jak w tym pomaga Factory Plus?

 • pracownik w czasie rzeczywistym notuje zbliżające się braki magazynowe 
 • masz pod pełną kontrolą wszystkie dostawy
 • w zakładce magazyn możesz wygodnie filtrować produkty, półprodukty, odpady i surowce

Zarządzanie produkcją i eliminacja problemów

Optymalne zarządzanie produkcją pozwala rozwiązać problem jak obniżyć koszty w firmie produkcyjnej. Dzięki stałej kontroli możesz szybko zidentyfikować istniejące problemy i je zredukować lub całkowicie usunąć. Bieżący monitoring produkcji pozwala wychwycić to, co zakłóca prawidłowy przebieg procesu. Im większe przedsiębiorstwo, tym trudniej jest zapanować nad pracownikami, surowcami i materiałami. Dlatego warto inwestować w nowoczesne rozwiązania do zarządzania produkcją takie jak Factory Plus. 

Jak Factory Plus pozwala zarządzać procesami produkcyjnymi?

 • otrzymujesz informacje o stanie produkcji w czasie rzeczywistym, dzięki czemu możesz szybciej reagować na potrzeby
 • masz łatwy dostęp do aktualnego zapotrzebowania na wybrane surowce
 • pracownicy mogą od razu informować o problemach i raportować je w aplikacji
 • system informuje, które zadania są w toku i zapisuje czas poświęcony przez pracowników na poszczególne etapy

Dbałość o pracowników

Proces produkcyjny w firmach nie odbędzie się prawidłowo bez odpowiedniego przeszkolenia pracowników. Zainwestowanie swojego czasu w pozyskanie profesjonalnych osób do współpracy, bez wątpienia się zwróci. Poprawa jakości pracy całej kadry może przynieść bardzo dobre rezultaty. Jeśli zastanawiasz się jak obniżyć koszty w firmie produkcyjnej, to pracownicy są ważnym elementem w tym procesie.

Pierwszym krokiem jest zadbanie o pracowników, którzy aktualnie pracują w Twojej firmie. Może się to objawiać zarówno nagrodami, premiami, jak i pochwałami. Warto inwestować także w eventy i spotkania integracyjne, które jeszcze bardziej przywiążą pracowników do firmy i dadzą im poczucie wspólnoty. Dobrze jest także organizować spotkania, podczas których pracownicy mają możliwość zgłaszania swoich przemyśleń i pomysłów. Drugim krokiem jest dbałość o proces rekrutacji. Pozyskiwanie nowych rąk do pracy jest kluczowe do prawidłowego funkcjonowanie przedsiębiorstwa. 

Jak w tym pomaga Factory Plus?

optymalizacja kosztów w firmie produkcyjnej
 • aplikacja powstała nie tylko z myślą o planistach produkcji i osobach zarządzających, ale także o pracownikach – ma być intuicyjna i szybka do efektywnego wykorzystania
 • pracownik logując się do aplikacji ma jasno wyznaczone zadania, których musi się trzymać
 • aplikacja pozwala mu lepiej kontrolować czas swojej pracy i informować przełożonego zarówno o postępach, jak i o brakach magazynowych 
 • przepływ informacji jest lepszy, a pracownik ma wszystko udokumentowane w aplikacji 

Zainteresowała Cię aplikacja Factory Plus? Masz pytania lub jesteś zainteresowany okresem testowym? Zastanawiasz się nadal jak obniżyć koszty w firmie produkcyjnej? Możesz się z nami skontaktować w tym miejscu. Zapraszamy do kontaktu!

Oferta Nasza misja Skontaktuj się

VISIX Systemy informatyczne
ul. Reja 19 62-100 Wągrowiec
NIP: 766 19 40 695
Zajmujemy się projektowaniem i wytwarzaniem zaawansowanych systemów
informatycznych wspierających pracę w rozmaitych dziedzinach przemysłu
i badań naukowych. Nasze oprogramowanie cechuje wysoka jakość wykonania,
minimalizm, ukierunkowanie na użytkownika oraz bardzo konkurencyjna cena.
(c) 2018 by VISIX, Theme by trendyWebStar modified by Leospace