Klienci chcą kupić najlepszy produkt. Mogą to zrobić u Ciebie. Oczekują zatem, abyś dostarczył im najwyższą jakość, ale żeby nie było tak prosto – chcą go nabyć w najniższej cenie. Wymusza to na Twojej firmie produkcyjnej utrzymanie wysokiego poziomu konkurencyjności. Sposobów na jej podniesienie jest sporo, jednak warto bliżej przyjrzeć się szeroko rozumianej informatyzacji samego procesu produkcji. Przeczytaj artykuł i dowiedz się po co Ci oprogramowanie do zarządzania produkcją?
Zbieranie informacji – klucz do rozpoczęcia drogi do sukcesu
Jednym z kryteriów otrzymania produktu w niższej cenie przy zachowaniu wysokiej jakości jest optymalizacja zasobów potrzebnych do wytworzenia pojedynczego egzemplarza. Aby wiedzieć gdzie możesz zoptymalizować swoją produkcję potrzebujesz informacji. Już dziesiątki lat temu drobni sklepikarze ucząc swoje dzieci podstaw przedsiębiorczości mówili, że każdego wieczoru, po zamknięciu sklepu muszą przeliczyć matematyczne słupki. Nie mierzysz – nie wiesz gdzie jesteś. Dlatego zgromadzenie właściwych informacji i odpowiednia ich analiza doprowadzą Cię do właściwych wniosków, które rozpoczną pozytywne zmiany w Twojej firmie, a dzięki temu nieunikniony rozwój.
Owe informacje możesz zbierać sam, zlecić to pracownikom lub pozwolić aby robił to system informatyczny. Kolejnym krokiem jest skonsumowanie zebranych danych i przełożenie ich na konkretne decyzje biznesowe. Większość dzisiejszych systemów zarządzania produkcją nie potrafi podjąć za Ciebie takiej decyzji (chociaż to się zmienia – Przemysł 4.0), natomiast potrafi przygotować aktualne analizy, które pomogą Ci podjąć właściwe decyzje. Następnie odpowiednie oprogramowanie umożliwi zrealizowanie planu w oparciu o właśnie podjęte decyzje.
Prościej rzecz można ująć w trzech krokach:
- system do zarządzania produkcji zbiera dane i przygotowuje analizę
- przedsiębiorca podejmuje decyzje dotyczące planowania przebiegu dalszych prac na podstawie otrzymanych raportów
- system otrzymuje polecenia kolejnych zleceń od przedsiębiorcy, pilnuje realizacji, a na podstawie aktualnych danych zbiera informacje i przygotowuje następne raporty.
Z trzech głównych etapów aż dwa wykonywane są przez system. Tu widać jak dużym odciążeniem dla przedsiębiorcy jest analiza aktualnych danych i skupienie się jedynie na możliwości wnioskowania i podejmowania przedsiębiorczych decyzji.
Gdzie dokładnie przydaje się oprogramowanie do zarządzania produkcją?
Przeanalizujmy więc kilka najważniejszych obszarów w obrębie Twojej produkcji, generujących problemy z którymi musisz się zmierzyć:
- zmiana parametrów zlecenia produkcyjnego. Podczas realizacji zamówienia następuje zmiana wielkości zamówienia, parametrów produktu lub terminu dostawy. W tym przypadku trzeba działać szybko, by produkcja jak najwcześniej mogła nowe zmiany wprowadzić w plan realizacji zamówienia.
- problemy na linii produkcyjnej. Zdarza się, że produkt obarczony jest wadą, wynikającą z użycia złego surowca; na linii następuje awaria maszyny; brakuje materiału; tworzą się nieplanowane przestoje; wśród pracowników zdarza się nierównomierne rozłożenie pracy. Jak zaradzić takim problemom? Najpierw trzeba je znaleźć, następnie zmierzyć, a zaraz po tym wdrożyć schemat działania, najlepiej w oparciu o system, który szybko wychwyci odstępstwa od ustalonego schematu, zasygnalizuje je przedsiębiorcy, by ten mógł szybko naprawić pojawiający się problem.
- brak informacji zwrotnej z magazynu surowców. Produkcja idzie pełną parą, wszyscy pracownicy gotowi do pracy, maszyny sprawne, a nagle pojawia się przestój wynikający z braku surowców. Jak to możliwe? Zdarzają się opóźnienia dostawy, czasem sprowadzane surowce są złej jakości i trzeba je reklamować, czy też błędne wydania generują luki w magazynie. Posiadając system, który szybko wychwyci te pomyłki można zaoszczędzić przede wszystkim na czasie.
W jaki sposób program do zarządzania produkcją sprawi, że się z nimi uporasz? Po pierwsze dostarczy niezbędnych informacji i pomoże wyciągnąć z nich wnioski, a po drugie umożliwi kontrolowanie wdrożenia niektóre z nich w życie.
Przyjrzyjmy się aplikacji FACTORY plus do zarządzania produkcją. Taki program stworzony został po to, by dzięki analizie wprowadzonych danych wygenerować wartość dodaną dla Twojego procesu produkcji:
- zmiana wielkości/parametrów zlecenia. System natychmiast po wprowadzeniu zmian dostarcza nowe wytyczne wraz z dokładnym opisem i rysunkami technicznymi na terminalach każdego z pracowników. Planista nie musi informować pracowników osobiście, pokazując nowe wytyczne zlecenia.
- zmiana terminu dostawy. Ustalenie nowej listy priorytetów przesyłane jest natychmiastowo zaraz po wprowadzeniu zmian w panelu administratora. Pracownicy logując się do swojego profilu widzą od razu zaktualizowaną kolejność przypisanych im zadań.
- zła jakość produktu/surowca. Mając wprowadzoną do systemu synchronizację produkcji z magazynem, łatwiej jest dojść do źródła problemu, który spowodował wykonanie wadliwego produktu. Każda dostawa i wydanie magazynowe są rejestrowane w bazie danych, przez co zorientowanie się w aktualnej sytuacji nie sprawia większego problemu.
- brak materiału. Bez odpowiedniego systemu monitorowanie aktualnego stanu magazynowego jest bardzo trudne, zwłaszcza wśród produktów utrzymywanych w magazynie w niewielkich ilościach. Program do zarządzania produkcją czuwa nad tym aby nigdy nie osiągnąć stanów minimalnych informując, gdy ilość surowców zbliża się do wartości granicznej.
- nierównomierne rozłożenie pracy. Każdy z pracowników melduje postęp swoich prac na terminalu. W ten sposób codziennie zbierane są dane bezpośrednio z produkcji, co umożliwia Ci ocenę postępu realizacji zleceń i wydajność każdego ze stanowisk w czasie rzeczywistym. Jest to doskonała alternatywa dla niedoskonałych papierowych kart pracy.
Informatyzacja w przedsiębiorstwie nie jest modą. Wprowadzenie technologii pod strzechy polskich przedsiębiorców stało się podstawą do zwiększenia ich konkurencyjności. Coraz więcej firm decyduje się na takie zmiany, co w krótkim czasie przynosi im znaczne efekty.
Warto przeczytać również tekst dotyczący kosztów wprowadzenia aplikacji do zarządzania produkcją.