Dziś poruszymy temat jaki jest koszt aplikacji dla przedsiębiorstwa produkcyjnego. Prowadząc przedsiębiorstwo nic tak nie spędza snu z powiek jak analiza kosztów stałych, na które w pierwszej kolejności trzeba zarobić, by dopiero w drugiej kolejności myśleć o własnych wydatkach i inwestycjach. Koszty to zbiór, który nieustannie rośnie. Czasem jednak warto zainwestować w nowe rozwiązanie, które co prawda będzie generować niewielki comiesięczny koszt, ale usprawni pracę, dzięki czemu umożliwi zredukowanie przynajmniej części dużo wyższych wcześniejszych kosztów.
Pomysłem na taki rodzaj cięcia wydatków jest wdrożenie aplikacji do zarządzania produkcją. Możliwości jest wiele, ale warto przemyśleć temat pod kątem kosztów.
Klient, który chce kupić dowolny produkt (czy usługę) chciałby go uzyskać w jak najlepszej jakości, w jak najkrótszym czasie i oczywiści – najtaniej. Niestety, nie można mieć wszystkiego. Poniższy wykres obrazuje jak ma się stosunek tych trzech elementów: niskiego kosztu, wysokiej jakości i krótkiego czasu realizacji. Wybrać można wyłącznie jeden bok, obejmujący dwie cechy na wierzchołkach trójkąta. Trzech naraz nie da się wypełnić.
• Przypadek 1. Jeśli chcemy, aby koszt produktu był niski, a czas realizacji krótki, wówczas należy pogodzić się z faktem, że nie będzie on wysokiej jakości.
• Przypadek 2. Ten bok trójkąta pokazuje, że jeśli produkt ma być wysokiej jakości, a jego cena ma pozostać niska, wówczas czas realizacji zamówienia będzie wydłużony.
• Przypadek 3. Decydując się na wysoką jakość produktu i krótki czas realizacji zamówienia wzrosną koszty produkcji.
Warto zatem przemyśleć z której cechy na wierzchołku trójkąta można zrezygnować, aby uzyskać korzyści z dwóch pozostałych i dobrze je wykorzystać w swojej firmie.
Jakie dylematy zaprzątają głowy właścicieli małych i średnich firm produkcyjnych, którzy myślą o poprawie terminowości w realizacjach firmy, cięciu kosztów, a także wzroście jakości produkowanych towarów? Skoro z tych trzech elementów można wybrać jedynie dwa, to jak ma się to do realnych problemów w przedsiębiorstwach?
- chciałbym wdrożyć w firmie oprogramowanie, które pomoże mi zarządzać halą produkcyjną, nadzorować postęp pracy nad zleceniami, mierzyć zużycie surowców i generalnie spróbować zoptymalizować procesy biznesowe, aby stać się bardziej konkurencyjnym
- chciałbym mieć możliwość dodania/usunięcia/zmiany niektórych funkcji systemu bez ponoszenia wielkich kosztów i czekania w nieskończoność na ich wdrożenie. Przecież chcę tylko żeby te dane wysyłały mi się na maila, a koszt takiej funkcji to czasem aż 3000 zł !
- rozumiem, że to tylko oprogramowanie i zawsze coś może pójść nie tak, ale dlaczego muszę tak długo czekać na usunięcie prostej usterki? Niech ktoś to po prostu naprawi w określonym czasie.
- chciałbym ponosić stałe koszty i nie musieć martwić się o technikalia. Jeżeli nie zajmiecie się serwerami, sieciami, bazami danych, backupami itd. to będę musiał zatrudnić kolejny sztab informatyków i poniosę dodatkowe koszty.
W każdym zdaniu widoczny jest dylemat. Z czego zatem przedsiębiorca powinienem zrezygnować, by zyskać najwięcej? W co powinienem zainwestować, by ryzyko poniesienia strat było najmniejsze?
Istnieje pewien kompromis…
…w przypadku rozwiązań dla przedsiębiorstw chcących podnieść rentowność swoich firm produkcyjnych. Są to gotowe aplikacje do zarządzania produkcją usprawniające delegowanie zadań, umożliwiające realizację zleceń w przypisanej kolejności i określonym czasie, a przede wszystkim pozwalające na monitorowanie postępu prac. Wszystko to wpływa pozytywnie na czas realizacji, jakość wykonywanych usług, a także zmniejsza koszty, oszczędzając zasoby. Ten rodzaj aplikacji jest bardzo prosty do wdrożenia w firmie, a przede wszystkim łatwy w obsłudze dla pracowników w różnym wieku. Więcej na temat wprowadzenia aplikacji do zarządzania produkcją dowiesz się tutaj.
Aplikacja wymaga ponoszenia regularnych kosztów, ale są one uzależnione od ilości osób, które z niej korzystają, zatem im mniejsza firma, tym mniejsze koszty. Każdy przedsiębiorca ma możliwość przetestowania oprogramowania bezpłatnie przez okres 14 dni. Tyle wystarczy, by zorientować się, czy to rozwiązanie będzie odpowiednie dla wybranej branży.
Zdarza się, że firma jest zainteresowana wprowadzeniem gotowego oprogramowania do zarządzania produkcją, ale brakuje jej kilku zasadniczych komponentów, bez których wdrożenie nie ma sensu. Wówczas aplikację FACTORY plus można poszerzyć o dodatkowe funkcje, szyte na miarę dokładnie zgodnie z potrzebami zgłoszonymi przez klienta. Koszt rozszerzenia podstawowej wersji aplikacji zawiera się w miesięcznym abonamencie, którego wysokość zależy od stopnia skomplikowania wprowadzonych innowacji. Nie jest to zatem gigantyczny koszt jednorazowy, a jedynie kilkadziesiąt złotych miesięcznie więcej dla każdego aktywowanego stanowiska.
Wypróbuj za darmo aplikację do zarządzania produkcją FACTORY plus i zdecyduj jakie dodatkowe funkcje chcesz wprowadzić w swojej firmie.
Zdjęcie: www.freepik.com
Jeśli szukasz treści na temat zarządzania produkcją, zapisz się do newslettera