6 sposobów na zmniejszenie kosztów zatrudnienia na produkcji

6 sposobów na zmniejszenie kosztów zatrudnienia na produkcji


Zmniejszenie kosztów zatrudnienia na produkcji leży u podstaw funkcjonowania każdego przedsiębiorstwa. Koszty pracy i utrzymania pracowników często stanowią znaczącą sumę w budżecie firmy, ale przemyślana optymalizacja produkcji wpłynie zarówno na zmniejszenie tych wydatków, jak i poprawę wydajności pracowników.

Istnieje kilka złotych zasad w skutecznej redukcji kosztów, które znajdują się poniżej w formie przystępnych wskazówek jak obniżyć koszty pracy na produkcji.

Redukcja kosztów produkcji

Żyjemy w czasach, w których konkurencja rośnie niemalże z dnia na dzień – nawet dla bardziej niszowych branż. Utrzymanie atrakcyjnych cen jest zatem absolutną podstawą dla funkcjonowania przedsiębiorstwa.
Sam proces produkcji może definiować nawet 80% kosztu finalnego produktu. Jednakże, przy odpowiedniej optymalizacji i planowaniu pracy w hali produkcyjnej, można zaoszczędzić spore kwoty na częściach, materiałach i kosztach pracowniczych.


Aby obniżyć koszty pracy na produkcji warto:

  • Zaprojektować produkt pod kątem wydajności – zwrócić uwagę na dobór materiałów, przemyślane wymiary produktu czy wybór najlepszego opakowania. Wszystko w celu skutecznego ograniczenia wydatków i zwiększenia wydajności produkcji w przeliczeniu na jednostkę produktu.
  • Wdrożyć lean manufacturing – czyli filozofię wytwarzania, która zakłada oszczędne gospodarowanie zasobami. Jest to doskonałe podejście w przypadku firm, w których koszty zatrudnienia znacząco wpływają na ostateczną cenę produktu. Producent może rozważyć takie czynności jak: uproszczenie projektu, projektowanie z myślą o szybkim składaniu produktu czy standaryzowanie procesów w celu ograniczenia kosztów pracy.
  • Skupić się na jakości wytwarzanych produktów – ograniczając błędy w produkcji i konieczności poprawek, redukujemy także koszty pracy w przeliczeniu na produkt.

Szukasz porad jak prowadzić firmę produkcyjną? Zapisz się do newslettera:

na produkcji

Eliminowanie przeładowania produkcji

Bez dokładnych informacji o zapotrzebowaniu możemy jedynie zgadywać, jaka ilość produktów będzie optymalna. W obawie przed potencjalnymi stratami, łatwo w tym momencie założyć zbyt dużą liczbę. Ryzykujemy wtedy wysokim obłożeniem pracowników, zbędnymi godzinami pracy i powstaniem zbyt dużej liczby produktów, które następnie należy magazynować. Zmniejszenie kosztów zatrudnienia jest możliwe, dzięki automatyzacjom.


Takie przeładowanie produkcji to jeden z najczęstszych błędów popełnianych przez współczesne przedsiębiorstwa. Można go jednak łatwo uniknąć, stosując profesjonalne oprogramowanie do zarządzania i optymalizacji produkcji.

Lean production, czyli tzw. odchudzona produkcja

Wspomniana wyżej filozofia Lean management to koncepcja, która znacząco ułatwi zarządzanie każdą halą produkcyjną. Polega na ograniczeniu zbędnych procesów w firmie, dzięki czemu zyskujemy na wydajności pracowników i tym samym redukujemy koszty zatrudnienia na produkcji. Zmniejszenie kosztów zatrudnienia z kolei wpływa korzystnie na całą firmę.


Prosty, efektywny proces produkcji, który zakłada wykonywanie jedynie kluczowych czynności pozwala przyspieszyć prace i wyeliminować przestoje. Dzięki Lean production redukujemy także występowanie zatorów w produkcji (ang. bottlenecks), które ograniczają liczbę gotowych produktów i obniżają produktywność pracowników.

Standaryzacja procesów produkcji

Standaryzacja procesów to kolejny kluczowy krok w optymalizacji kosztów zatrudnienia na produkcji. Pozwala na określenie konkretnych punktów odniesienia dla pracownika, a tym samym zdefiniowanie i wprowadzenie odpowiednich standardów pracy. Dzięki jej wdrożeniu możemy ustalić i zastosować procedury, które będą zawierać najważniejsze wytyczne dotyczące etapów produkcji czy wykorzystania środków.

Wdrożenie nowoczesnych technologii

Standaryzację można osiągnąć także dzięki automatyzacji, która pozwala na szybsze wytwarzanie produktów, ograniczenie ryzyka występowania błędów oraz nieprzerwaną pracę nawet 24/7, z jednoczesnym zmniejszeniem kosztów pracowniczych.


Automatyczne systemy do inspekcji, doboru komponentów czy montażu to kolejny krok w ograniczaniu kosztów produkcji. Nowoczesne maszyny produkcyjne mogą wykonać część prac szybciej i wydajniej niż przeciętny pracownik. W tym przypadku, zatrudnienie ogranicza się do serwisowania maszyn oraz kilku niezbędnych operatorów.

Efektywne wykorzystanie pracowników półetatowych

Aby dodatkowo obniżyć koszty zatrudnienia na produkcji, wiele firm wybiera współpracę z pracownikami na część etatu. Ogranicza to koszty w porównaniu do pracowników pełnoetatowych i pozwala na zatrudnienie pracownika „on-call” – czyli tylko wtedy, kiedy jest takie zapotrzebowanie.

Zmniejszenie kosztów zatrudnienia na produkcji – podsumowanie

Istnieje wiele sposobów na zmniejszenie kosztów zatrudnienia, a powyższe przykłady to zaledwie kilka z nich. Jedno jest pewne – u podstaw skutecznego zarządzania produkcją powinno leżeć nowoczesne oprogramowanie.

Wbrew pozorom, nie jest to rozwiązanie zarezerwowane tylko dla dużych korporacji. Aktualnie nawet małe i średnie przedsiębiorstwa mogą sobie pozwolić na zakup oprogramowania do zarządzania produkcją i czerpać z zalet takich systemów.


Jeśli firma potrzebuje nowoczesnych rozwiązań, dobrym tropem jest oprogramowanie, które pomoże zwiększyć wydajność i obniżyć koszty zatrudnienia na produkcji. Rozwiązań jest sporo na rynku. Warto wybrać najlepsze.

źródło: Business photo created by snowing – www.freepik.com

Oferta Nasza misja Skontaktuj się

VISIX Systemy informatyczne
ul. Reja 19 62-100 Wągrowiec
NIP: 766 19 40 695
Zajmujemy się projektowaniem i wytwarzaniem zaawansowanych systemów
informatycznych wspierających pracę w rozmaitych dziedzinach przemysłu
i badań naukowych. Nasze oprogramowanie cechuje wysoka jakość wykonania,
minimalizm, ukierunkowanie na użytkownika oraz bardzo konkurencyjna cena.
(c) 2018 by VISIX, Theme by trendyWebStar modified by Leospace