autor: Adrian Kanpczyk
Prognozowanie jest szerokim zakresem tematycznym. Tylko z pozoru przypomina to wróżenie ze szklanej kuli. Modele prognostyczne stanowią potężną broń w wielu branżach. Dokładność prognozowania zależy od ilości i jakości danych, które wykorzystamy do opracowania modelu.
Modele prognostyczne
Modele prognostyczne mogą służyć do zrozumienia istoty problemu, analizowanego procesu, jak również, a może przede wszystkim, do przewidzenia przyszłych wydarzeń. Przewidywanie może stanowić o olbrzymiej przewadze konkurencyjnej. Dzięki opracowaniu modeli sprzedażowych, zapotrzebowania na surowce i półprodukty przedsiębiorstwo jest w stanie w wybranym okresie określić fundusze i zapotrzebowanie na np. siłę roboczą.
Dobry model prognostyczny jest w pewnych zakresach elastyczny. Pozwala to na przeprowadzenie eksperymentów symulacyjnych dla różnych wariantów. Taki model daje możliwość reakcji na nieprzewidywane wydarzenia.
Prognozowanie i alternatywne scenariusze do różnych zdarzeń
Już same plotki o nowej ustawie, która może zmienić np. opodatkowanie, pozwala przedsiębiorstwu na opracowanie scenariuszy alternatywnych dla różnych wydarzeń. Zajmowanie się analizą danych i tworzeniem modeli prognostycznych wymaga posiadania wyspecjalizowanej kadry. Jest to czasami spore obciążenie dla małych przedsiębiorstw.
Rozwiązania skalowalne
Rozwiązaniem jest tutaj wdrażanie rozwiązań skalowalnych do wielkości przedsiębiorstwa. Na początku wystarczą małe programy bazujące na bieżącej realizacji produkcji. Wraz z rozwojem firmy konieczne jest posiadanie małych programów wspomagających zarządzanie. Przy dużych przedsiębiorstwach niezbędne mogą się okazać dedykowane oprogramowania ERP z modułami do zarządzania produkcji. Niezależnie od wielkości przedsiębiorstwa zbieranie aktualnych danych może okazać się kluczowe z punktu widzenia rzeczywistej organizacji produkcji.
Etapy prognozowania
- Sformułowania problemu
- Określenie celu prognozowania
- Wybór metody prognozowania
- Przeprowadzenie eksperymentów symulacyjnych
- Weryfikacja prognozy
Poznaj FACTORY plus
Jeśli prowadzisz firmę produkcyjną i chcesz wykorzystywać dobry program do zarządzania produkcją, polecamy Ci nasz FACTORY plus. Ułatwia planowanie, kontrolę postępów prac, stany magazynowe, a także zbiera wszystkie dane, dzięki czemu możesz generować czytelne raporty produkcji.
Obejrzyj video o aplikacji do zarządzania produkcją!