Dziś porozmawiamy o tym jak prawidłowo wypełnić kartę technologiczną produktu. Karta technologiczna to jeden z podstawowych dokumentów, które wchodzą w skład dokumentacji technologicznej. Prowadzenie dokumentacji jest kluczowe dla sprawnego funkcjonowania firmy produkcyjnej, ponieważ to w niej określamy procesy technologiczne i niezbędne środki produkcji. Znajdują się w niej opisy wykonywania produktu, montażu, normy i techniczne warunki wykonania. Karta technologiczna produktu to jeden z najważniejszych elementów dokumentacji, a z tego artykułu dowiesz się w jaki sposób wypełnić ją tak, aby pracownicy mogli z niej korzystać w efektywny sposób.
Zanim przejdziemy do tego jak prawidłowo wypełnić kartę technologiczną, dowiedzmy się czym jest sama technologia produktu.
Technologia produktu – co to jest i co wchodzi w jej skład?
Technologia produktu o formuła, która umożliwia prawidłowe przeprowadzenie produkcji danego produktu. Informuje o tym, jakie jest zapotrzebowanie na materiały, ile czasu potrzeba na wyprodukowanie produktu, jakie narzędzia są niezbędne do prawidłowego procesu produkcyjnego, jakie są parametry kontroli jakości i jakie operacje należy wykonać. W skład technologii produktu wchodzi:
- Marszruta technologiczna, czyli kolejność wykonywania operacji, które doprowadzą do wytworzenia gotowego produktu.
- Lista materiałowa, czyli informacje które opisują jakie jest zapotrzebowanie na poszczególne materiały i elementy
- Koszt wytworzenia produktu – informuje o kosztach poszczególnych materiałów, maszyn, narzędzi, pracy i innych.
Technologia produktu, a funkcjonowanie firmy produkcyjnej
Aby produkcja funkcjonowała prawidłowo sporządzenie technologii produktu jest niezbędne. Usystematyzowane oraz aktualne informacje sprawiają, że popełnianych będzie mniej błędów, doprowadzi to do zredukowania straty czasu i pieniędzy. Dokumentacja technologiczna produktu musi być prowadzona skrupulatnie i musi być aktualizowana przy każdej, nawet drobnej zmianie. Dzięki temu ogranicza się marnotrawstwo oraz wzrasta wydajność pracy.
Jak prawidłowo wypełnić kartę technologiczną produktu i co trzeba o niej wiedzieć?
Karta technologiczna szczegółowo opisuje proces, który prowadzi do powstania określonego produktu. Każdy wykonywany w firmie produkt musi posiadać własną kartę technologiczną. Powinna zawierać maksimum niezbędnych informacji.
Zawiera się w niej opis stanowisk roboczych dla każdej wykonywanej operacji, czas przygotowawczo-zakończeniowy, pomoce warsztatowe i czas jednostkowy i łączny dla wykonania danej serii. Krótko mówiąc jest to krystaliczny wykaz operacji, które należy wykonać w określonej kolejności i normach czasowych. Z karty technologicznej można się dowiedzieć jaki jest potrzebny materiał, surówka, półfabrykat lub montowane zespoły. Poprawnie wypełniona karta jest niezwykle cenną dokumentacją, która pozytywnie wpływa na cały proces produkcyjny. Dzięki niej pojawia się mniej pomyłek – pracownicy są wyposażeni w jasne instrukcje.
Jakie informacje należy zawrzeć w karcie technologicznej danego produktu?
- nazwę,
- oznaczenie części, zespołu lub wyrobu,
- rodzaj wykorzystanego materiału, zespołów, surówki lub półfabrykatów
- Wykaz wszystkich operacji w odpowiedniej kolejności, które przypisane są do stanowisk pracy,
- normy czasowe operacji,
- grupy zaszeregowania operacji,
- numery kart instrukcyjnych związanych z produktem.
Dzięki tym informacjom wiesz, jak prawidłowo wypełnić kartę technologiczną produktu. W dalszej części dopowiemy sobie jeszcze, jakich błędów unikać podczas tworzenia karty technologicznej.
Jak stworzyć kartę technologiczną produktu?
Wydruki
Najbardziej tradycyjna, a jednocześnie najbardziej pracochłonna metoda prowadzenia kart produkcyjnych to tworzenie ich na wydrukach oraz przetrzymywanie ich w segregatorach. Jest to sposób kłopotliwy i zajmujący dużo miejsca. Jego największą wadą jest trudna dostępność do niezbędnych informacji opisujących produkcję.
Excel
Firmy produkcyjne korzystają też z Excela. Jest to nowocześniejszy sposób prowadzenia kart technologicznych, lecz wciąż pochłania sporo czasu. Program ten może być także nieintuicyjny dla pracowników hali produkcyjnej, niestety jest także nieczytelny podczas pracy przy danym produkcie.
Program do zarządzania produkcją Factory Plus
Najwygodniejszy i najbardziej nowoczesny sposób prowadzenia kart technologicznych, to skorzystanie z profesjonalnego programu do zarządzania produkcją. To narzędzie, dzięki któremu oszczędzisz dużo czasu, łatwo zaktualizujesz dane, a niezbędne procesy i materiały będą dostępne pracownikom na wyciągnięcie ręki. Wszystkie dane przedstawione są w czytelny sposób, który nie wymaga korzystania z kilku programów lub co gorsza przeglądania segregatorów.
Ogromną zaletą programu do zarządzania produkcją jest możliwość dodania do karty produktu rysunku, zdjęcia, a nawet filmiku instruktażowego. Z łatwością dodasz do nich także wskazówki pochodzące od pracowników hali. Jeśli prowadzisz małą firmę produkcyjną wystarczy tylko jeden tablet dostępny na hali produkcyjnej, aby pracownicy w wygodny i szybki sposób mogli uzyskać potrzebne informacje. Wystarczy, że zalogują się do swojego panelu i wyszukają konkretny produkt.
Na co zwrócić uwagę podczas tworzenia karty technologicznej?
Jeśli skorzystasz z programu do zarządzania produkcją uzyskasz mnóstwo nowych możliwości. W zależności od poziomu skomplikowania produktu słowny opis lub techniczny rysunek mogą nie być wystarczająco przystępne przy pracy. Do opisu lub rysunku technicznego dodaj filmik, na którym przedstawiana jest konkretna czynność. Pracę znacznie ułatwi nawet fotografia. Pracownik, który będzie przystępował do pracy o wiele szybciej zapozna się z technologią produktu dzięki filmom i zdjęciom.
Słuchaj swoich pracowników. To osoby, które mają najczęstszy i najbliższy kontakt z materiałami, półfabrykatami i samym produktem. Zaznajomieni są z niezbędnymi procesami i działaniem maszyn. Umieść w karcie produkcyjnej niuanse, na które pracownicy zwracają uwagę. Triki i wskazówki, jakie podpowiedzą Ci pracownicy bardzo ułatwią zapoznanie się nowej osobie z danym procesem produkcyjnym. Nawet najmniejsze porady wpływają na wydajność i czas potrzebny do pracy przy produkcie.
Czego nie wpisywać do karty technologicznej?
W zależności od złożoności określonego wyrobu, karta technologiczna może być już sama w sobie długa. Pamiętaj, że ma ona zawierać wszystkie niezbędne informacje i opisy operacji, ale ma być także napisana w przejrzysty i czytelny sposób.
Nie umieszczaj w niej zatem oczywistych działań albo zbędnych informacji, na przykład szczegółowego działania maszyny z której korzysta pracownik. Osoba pracująca na danym stanowisku wie już jak taka maszyna działa. Karta technologiczna skupia się na produkcie, a poboczne informacje zmniejszą jej czytelność.
Unikaj rozwlekłego opisywania poszczególnych procesów. Wszystkie informacje powinny być dokładne albo zwięzłe. Jeśli skorzystasz z programu do zarządzania produkcją, długie opisy możesz zastąpić zdjęciami lub filmami.
Jeśli posiadasz własną recepturę, która ma zostać tajemnicą unikaj opisywania dokładnych receptur i substancji chemicznych. Mogą one zostać zastąpione ułatwionymi skrótami.
Wiesz już jak prawidłowo wypełnić kartę technologiczną. Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny!