Co to jest karta technologiczna wyrobu?

co to jest karta technologiczna wyrobu?

Co to jest karta technologiczna wyrobu?


Dokumentacja technologiczna to ważny zbiór dokumentów, który zawiera niezbędne informacje i zalecenia związane z procesem technologicznym wyrobu. Gromadzenie wiedzy o produktach jest podstawą prawidłowego funkcjonowania przedsiębiorstwa produkcyjnego. Chcesz dowiedzieć się co to jest karta technologiczna wyrobu? Zapraszamy do lektury dzisiejszego artykułu!

Technologia produktu

Zanim przejdziemy do tego co to jest karta technologiczna, powiedzmy sobie nieco więcej o technologii produktu. Można ją określić mianem receptury, która pozwala na prawidłowy przebieg produkcji. W skład technologii produktów mogą wchodzić takie informacje jak zapotrzebowanie na materiały, czasochłonność wykonania i energochłonność, narzędzia niezbędne do prawidłowego przebiegu produkcji, parametry kontroli jakości i wszystkie operacje związane z wytworzeniem produktu. Określa się również parametry operacji produkcji konkretnego wyrobu oraz wyszczególnia się stanowiska lub grupy robocze. Odpowiadając na pytanie co to jest technologia produktu, możemy wyszczególnić następujące składowe:

marszruta technologiczna – kolejność wykonywania operacji, które prowadzą do powstania określonego wyrobu,
listy materiałowe – zgromadzone informacje dotyczące zapotrzebowania na poszczególne materiały i elementy, dzięki którym powstanie określony produkt,
koszt wytworzenia produktu – to informacje dotyczące kosztów materiałów, narzędzi, maszyn, robocizny i innych.

Technologia produktu to podstawa prawidłowego funkcjonowania produkcji. Dlaczego? Jeśli informacje nie są aktualne i usystematyzowane, pracownicy mogą popełniać błędy, zapominać o istotnych kwestiach, a to prowadzi do straty czasu i pieniędzy. Należy więc zadbać o to, żeby dokumentacja technologiczna była prawidłowa, dopracowana i aktualna. Przełoży się to na wydajność w przedsiębiorstwie produkcyjnym i ograniczy marnotrawstwo.

Podstawowa dokumentacja technologiczna – co to jest?

W skład dokumentacji technologicznej wchodzi wiele różnego typu pozycji. Wymienimy teraz te najbardziej podstawowe:

  • karta technologiczna
  • instrukcja obróbki (inaczej instrukcja technologiczna)
  • wykaz pomocy warsztatowych
  • karta normowania czasu
  • karta normowania materiału

Dziś skupimy się na pierwszym ważnym dokumencie, czyli na karcie technologicznej wyrobu. No to zaczynajmy!

Karta technologiczna wyrobu – co to jest?

Karta technologiczna wyrobu to opis operacji zawierający maksimum niezbędnych informacji. Uzupełnia się w niej stanowiska robocze dla każdej operacji, informacje o pomocach warsztatowych, a także czas przygotowawczo-zakończeniowy, czas jednostkowy i łączny czas wykonania działań dla danej serii. Mówiąc prościej, karta technologiczna wyrobu to przejrzysty wykaz operacji, które należą do procesu zapisanych w określonej kolejności i ich norm czasowych. Ponadto, w karcie technologicznej znajdziemy najczęściej materiał, surówkę, półfabrykat lub montowane zespoły. Jeśli w karcie zostanie uwzględniony szeroki zakres informacji, staje się ona bardzo wartościową i pełną dokumentacją, która może zastąpić inne dokumenty. Dzieje się tak zwłaszcza podczas produkcji jednostkowej i małoseryjnej.

Jak stworzyć kartę technologiczną wyrobu?

W wielu przedsiębiorstwach praktykuje się tworzenie kart technologicznych na specjalnych wydrukach i gromadzi się je np. w segregatorach. Nieco bardziej nowoczesną opcją jest stworzenie dedykowanej bazy elektronicznej np. w Excelu. Dzięki temu można zaciągać dane z tabeli bezpośrednio do karty. Jednak aktualnie i ta metoda wydaje się zbyt czasochłonna, biorąc pod uwagę dostępne na rynku narzędzia do zarządzania produkcją takie jak Factory Plus. Program do zarządzania produkcją umożliwia Ci wygodne tworzenie bazy produktów, dodawanie zdjęć, parametrów i dokumentacji w jednym miejscu. Można także łatwo uzupełniać dane związane z poszczególnymi stanowiskami pracy, dodawać maszyny czy monitorować zużycie produktów. Dane są od razu widoczne dla pracowników, którzy logują się do swojego panelu. Jeśli więc chcesz, żeby karta technologiczna wyrobu powstawała szybciej, a przepływ informacji między kierownictwem, a pracownikami był jeszcze lepszy, zachęcamy do przetestowania Factory Plus. Napisz do nas i umów się na bezpłatną prezentację.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy tworzeniu karty technologicznej?

Warto podkreślić jakie znaczenie ma w obecnych czasach zdjęcie czy film. Wiele osób rezygnuje z czytania na rzecz oglądania. Dlatego też opisy technologii są często zastępowane zdjęciami. Pozwala to pracownikom szybciej i lepiej zrozumieć swoje zadanie. Wystarczy, że przed przystąpieniem do pracy, osoba odpowiedzialna za wykonanie zadania kliknie w załączone zdjęcia i zapozna się ze specyficznymi instrukcjami. Niektóre procesy zdecydowanie łatwiej jest pokazać na fotografii niż je opisać. Ponadto w karcie technologicznej mogą się znaleźć przydatne triki produkcyjne, które zostały wypracowane przez firmę. Często są to niuanse, które mają jednak znaczący wpływ na oszczędność czasu lub materiałów i prowadzą do optymalizacji procesów. Należy także pamiętać o aktualizowaniu danych. Wszystkie te działania mogą być wykonywane znacznie szybciej, jeśli wykorzystasz nowoczesny program do zarządzania produkcją Factory Plus.

Oferta Nasza misja Skontaktuj się

VISIX Systemy informatyczne
ul. Reja 19 62-100 Wągrowiec
NIP: 766 19 40 695
Zajmujemy się projektowaniem i wytwarzaniem zaawansowanych systemów
informatycznych wspierających pracę w rozmaitych dziedzinach przemysłu
i badań naukowych. Nasze oprogramowanie cechuje wysoka jakość wykonania,
minimalizm, ukierunkowanie na użytkownika oraz bardzo konkurencyjna cena.
(c) 2018 by VISIX, Theme by trendyWebStar modified by Leospace