Plan produkcji online – 5 korzyści dla pracownika

produkcja planowanie

Plan produkcji online – 5 korzyści dla pracownika


Plan produkcji online to znaczne ułatwienie nie tylko dla managerów czy kierowników, ale także dla samych pracowników. Choć w wielu firmach planowanie produkcji online sprawdza się świetnie, część z nich nadal ma pewne obawy typu Czy pracownicy będą potrafili przyjmować zlecenia online? Czy będą mieli opory przed wprowadzeniem nowego systemu planowania?

Dziś przyjrzymy się korzyściom, jakie płyną dla pracowników z wprowadzenia systemu do planowania produkcji online.

Plan produkcji definicja 

Plan produkcji to uporządkowane informacje dotyczące przyszłej produkcji, czyli krótko mówiąc co zrobić, jak to robić i kiedy to wykonać. Planowanie produkcji wiąże się zarówno z zagadnieniami technicznymi, jak i organizacyjnymi i ekonomicznymi. Plan produkcji online z kolei oznacza umieszczenie wszystkich powyższych informacji w programie do zarządzania produkcją, który można obsługiwać będąc połączonym z Internetem. Wówczas wszystkie informacje są przekazywane w czasie rzeczywistym. Takim programem jest np. nasz Factory Plus i na jego podstawie pokażemy Ci korzyści płynące z niego dla Twoich pracowników. 

produkcja plan

1. Plan produkcji online, a łatwiejszy dostęp do niezbędnych informacji 

Pierwszą korzyścią dla pracowników jest to, że wykorzystując program do planowania produkcji online, mogą oni mieć czytelny i szybki dostęp do wszystkich najważniejszych informacji dotyczących procesu produkcji i harmonogramu zleceń. 

Załóżmy, że właściciel firmy albo kierownik produkcji wyjeżdża lub musi zająć się pilnie innymi sprawami niż kontrola pracowników na hali produkcyjnej. Wówczas pracownik otwiera na komputerze lub tablecie narzędzie Factory Plus i widzi informacje jakie zadania ma do wykonania na dany dzień. Nie musi rozmawiać z przełożonym. Plan produkcji online może obejmować najbliższe dni i tygodnie. 

2. Plan produkcji online – prostota i czytelność

Pracownik loguje się na swoje konto na tablecie lub komputerze. Otwiera mu się przejrzysty panel, na którym widzi wszystkie przypisane do niego maszyny np.

plan produkcji online

Panel programu do zarządzania produkcją jest na tyle uproszczony, że z jego obsługą poradzą sobie nawet starsi pracownicy, którzy nie mają biegłości w obsłudze komputera czy tabletu. Wystarczy, że wybierze maszynę, a następnie zadanie i przystąpi do jego realizacji. Konieczne będzie tylko kliknięcie w wyraźny przycisk rozpocznij, a po skończeniu pracy zatrzymaj, a program do zarządzania produkcją automatycznie zapisze dane. 

planowanie produkcji online

3. Szybsza komunikacja z kadrą zarządzającą

Dodatkowo, każdy pracownik może zamieszczać w programie do zarządzania produkcją swoje komentarze. Przykładowo, po rozpoczęciu zadania, ma możliwość zanotowania problemów/uwag i innych niezbędnych informacji. Dzięki temu nie musi każdorazowo kontaktować się ze swoim przełożonym. Takim komentarzem może być np. 

Niski stan surowca do wykonania kolejnego zlecenia z tej kategorii. 

Szybszy przepływ informacji gwarantuje lepszą wydajność i możliwość wyłapywania ewentualnych problemów. Taki plan produkcji online pozwala lepiej komunikować się z innymi pracownikami firmy.

4. Łatwiejsza kontrola czasu pracy 

Dzięki planowaniu produkcji online pracownik i kierownik mogą lepiej kontrolować cały proces produkcji. Pracownik widzi ile czasu zajmują mu poszczególne etapy i może łatwiej wyłapać problemy, które wymagają optymalizacji.

Przykładowo, pracownik produkcji zauważa, że przez brak jakiegoś narzędzia, musi często opuszczać swoje stanowisko przy maszynie i czas pracy się wydłuża. Dzięki temu może zoptymalizować swoje stanowisko pracy i cieszyć się lepszą wydajnością. W dalszej kolejności może na podstawie konkretnych danych wystąpić o premię czy podwyżkę. 

5. Planowanie produkcji online, a rozwój pracownika 

Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że pracownicy nie są zadowoleni z nowego programu do zarządzania i z planu produkcji online, to w rzeczywistości najczęściej jest inaczej. Początkowy opór wobec zmian szybko przeradza się w zadowolenie. Ludzie rozumieją, że zmiany są częścią rozwoju i są zadowoleni, że pracują w firmie nowoczesnej. Dane zapisywane na papierze przestają się gubić, bo są niepotrzebne. Firma się rozwija i lepiej optymalizuje proces produkcji. Pracownicy są dumni z progresu i nowych, lepszych wyników. Pracują szybciej, a wszystko staje się bardziej transparentne. Ewentualne konflikty, że ktoś pracuje gorzej czy mniej wydajnie mogą zostać jasno zweryfikowane w programie do zarządzania produkcją. 

Plan produkcji online – 5 korzyści dla pracownika. Podsumowanie. 

program do planowania produkcji

Z jednej strony może się wydawać, że plan produkcji online niesie ze sobą więcej obowiązków dla pracownika. Czasem niewiedza na temat działania programu może powodować opór i niechęć wśród zespołu. Jednak tak naprawdę pracownik może wiele zyskać na takim rozwiązaniu. Przede wszystkim jego praca będzie bardziej uporządkowana, a ewentualne problemy będą na bieżąco raportowane bez konieczności telefonowania czy pisania do kadry zarządzającej. Program do zarządzania produkcją online pozwoli uporządkować pracę i pozbyć się chaosu. 

Pracownik będzie miał poczucie, że wie co ma robić, niezależnie od tego czy kierownik jest obecny na hali czy też nie. Gdy każdy wie, co musi wykonać, unika się problemów przerzucania pracy na innych czy przestojów, które niszczą produktywność. 


Jeśli chcesz, żeby Twoja firma się rozwijała, warto przetestować program do zarządzania produkcją Factory Plus: https://visix.pl/factory-plus/

Oferta Nasza misja Skontaktuj się

VISIX Systemy informatyczne
ul. Reja 19 62-100 Wągrowiec
NIP: 766 19 40 695
Zajmujemy się projektowaniem i wytwarzaniem zaawansowanych systemów
informatycznych wspierających pracę w rozmaitych dziedzinach przemysłu
i badań naukowych. Nasze oprogramowanie cechuje wysoka jakość wykonania,
minimalizm, ukierunkowanie na użytkownika oraz bardzo konkurencyjna cena.
(c) 2018 by VISIX, Theme by trendyWebStar modified by Leospace