Produkcja elementów złożonych w systemie FACTORY plus
W poprzednim przewodniku zaprezentowałem Państwu jak można w 7 prostych krokach skonfigurować aplikację i dodać pierwsze zlecenie produkcyjne dla pracowników na hali. Dodane przez nas zlecenie zawierało jedynie prosty element, nieposiadający złożonej struktury. Tym razem pokażę Państwu jak można łatwo rozpocząć i nadzorować produkcję złożonych detali i całych produktów takich jak meble, konstrukcje stalowe czy urządzenia. Zaczynamy!
Krok nr 1: Uruchomienie aplikacji i zdefiniowanie linii produkcyjnych
Wpisując adres aplikacji w przeglądarce i logując się na konto managera uzyskujemy dostęp do panelu zarządzania produkcją w naszej firmie. Zdefiniujmy sobie teraz dwie linie produkcyjne (marszruty), pierwsza będzie służyła do produkcji elementów podrzędnych i będzie składała się z operacji cięcia i wiercenia. Druga natomiast będzie wykorzystana do montażu i pakowania gotowego produktu, w tym przypadku mebla. Jak definiować linie produkcyjne opisałem w poprzednim wpisie.


Krok nr 2: Projekt produktu głównego
Po tym jak zdefiniowaliśmy nasze linie produkcyjne możemy przystąpić do zbudowania struktury naszego pierwszego produktu złożonego. Przyjmijmy, że będzie to stół składający się z blatu i czterech nóg. Wchodzimy zatem w katalog produktów, a następnie klikamy link +Dodaj produkt.

W tym momencie po prawej stronie ekranu otwiera się edytor produktu, gdzie wpisujemy w polu nazwa “Stół”, a następnie w dolnej części ekranu klikamy przycisk Zapisz. Po zapisaniu produktu w panelu edytora produktu pojawiła się zakładka Technologia wykonania.


Po przejściu do tej zakładki wybieramy z listy proces produkcyjny dla gotowych produktów, czyli w naszym przypadku składający się z operacji montażu i pakowania.


Ponownie zapisujemy produkt główny, a następnie w drzewie produktu klikamy link +Nowy podelement umiejscowiony zaraz pod naszym produktem głównym. W analogiczny sposób dodajemy oba podelementy stołu, czyli blat w ilości 1 sztuka, oraz noga w ilości 4 sztuki. Pamiętajmy również o wybraniu dla obu podelementów ich technologii wykonania. Tym razem będzie to proces produkcyjny składający się z operacji cięcia i wiercenia.




Krok nr 3: Pierwsze zlecenie na produkcję złożonego elementu
Mamy już gotową strukturę i technologię wykonania wszystkich elementów potrzebnych do wytworzenia gotowego produktu (stołu). Dodajmy w takim razie na produkcję zlecenie jego wyprodukowania. Klikamy przycisk plus w menu głównym, uzupełniamy klienta i po przejściu do następnego etapu dodawania zlecenia wybieramy w polu nazwa – “Stół”. Lista wyboru procesów produkcyjnych została automatycznie wypełniona przez proces produkcyjny stołu (montaż i pakowanie). Klikamy przycisk zatwierdzenia zlecenia w prawym dolnym rogu ekranu i gotowe.


Krok nr 4: Pierwsza obróbka podelementów – cięcie
Po dodaniu zlecenia aplikacja przekierowuje nas na plan produkcji gdzie można zobaczyć podelementy stołu – nogi oraz blat przydzielone do pierwszej maszyny – Piła, która wykonuje operację cięcie – czyli pierwszą operację marszruty dla elementów podrzędnych.


Otwórzmy nową zakładkę przeglądarki, wprowadźmy adres naszej aplikacji do zarządzania Factory plus i zalogujmy się do panelu pracownika. W następnej kolejności wybieramy z listy maszynę Piła i pojawia się nam się lista elementów do cięcia.

Tutaj należy wspomnieć o ważnym niuansie. W przypadku operacji na elementach posiadających więcej niż jedną sztukę system uaktywni kolejną operację z marszruty już w momencie wyprodukowania pierwszej sztuki. W praktyce oznaczać to będzie tyle że gdy pierwsza noga stołu jest ucięta, można już przekazać ją do kolejnego etapu obróbki – w tym przypadku wiercenia. To samo dotyczy produktów głównych. Przykładowo wyprodukowanie dwóch stołów wiązałoby się z koniecznością wcześniejszej obróbki 2 blatów i 8 nóg, natomiast już w momencie przygotowania 1 blatu i 4 nóg moglibyśmy zacząć montaż pierwszego stołu. Dzięki temu mechanizmowi, praca na hali produkcyjnej jest maksymalnie zrównoleglona.

Wracając do cięcia naszych podelementów – dla obu z nich rozpoczynamy produkcję, uzupełniamy wymagane ilości i kończymy obróbkę. Efektem końcowym powinna być pusta lista w panelu operatora piły oraz w panelu managera.
Krok nr 5: Druga obróbka podelementów – wiercenie
Po zakończeniu cięcia, rozpoczynamy kolejną operację na nogach i blacie stołu – wiercenie. Wszystkie kroki wykonujemy analogicznie jak w przypadku cięcia. Jako manager produkcji warto w planie produkcji zaznaczyć sobie opcję Odświeżaj i na bieżąco obserwować postęp prac i zmiany statusów poszczególnych podelementów.

Krok nr 6: Montaż i pakowanie gotowego produktu
Ukończenie wiercenia w naszym przypadku przyniesie efekt taki, że w planie produkcji wyświetli się Stół, przypisany do stanowiska montażu. Stanie się to dopiero teraz, ponieważ dopiero w tym momencie wszystkie podelementy stołu są gotowe. Jako pracownik wchodzimy na stanowisko montażu, rozpoczynamy produkcję, uzupełniamy ilość wykonaną i klikamy Zakończ. Dokładnie to samo dzieje się dla operacji pakowania.

Krok nr 7: Zakończenie zlecenia i podgląd raportu produkcji
Ukończenie ostatniej operacji z linii produkcyjnej dla produktów głównych skutkuje automatycznym zamknięciem całego zlecenia produkcyjnego.

Możemy teraz obejrzeć w statystykach jak przebiegł proces produkcji naszego pierwszego stołu. Wchodzimy w raport operacji na produkcji i filtrujemy listę po numerze naszego zlecenia. Na ekranie otrzymujemy gotowy raport uwzględniający w szczegółach wszystko do wydarzyło się na hali, ile czasu trwało i jakie ponieśliśmy koszty.

To już koniec tego krótkiego przewodnika, w którym pokazałem namiastkę tego jak można efektywnie nadzorować produkcję wyrobów posiadających złożoną strukturę. System Factory plus pozwala oczywiście o wiele bardziej rozbudować proces wytwarzania elementów gotowych, zbudowanych z różnych marszrut i podelementów na wielu poziomach.