Program do zarządzania produkcją dla małej firmy produkcyjnej – co powinien mieć?

program do zarządzania produkcją dla małej firmy

Program do zarządzania produkcją dla małej firmy produkcyjnej – co powinien mieć?


Jeśli prowadzisz małą firmę produkcyjną i nie korzystasz jeszcze z żadnego programu do zarządzania produkcją, najwyższy czas to zmienić! Dzięki temu łatwiej będzie Ci gromadzić i analizować dane z określonych okresów, zobaczysz na jakich obszarach pojawiają się problemy i dowiesz się, na którym etapie produkcji warto się skupić, aby usprawnić jego proces. Zdobędziesz te informacje w szybszym czasie, co umożliwi Ci szybsze pokonanie przeszkód, a to z kolei bezpośrednio przełoży się na lepsze wyniki firmy. Prowadzenie firmy oparte na programie do zarządzania produkcją jest proste, dzięki jego uporządkowanej strukturze i automatycznych wyliczeniach. W tym artykule przeczytasz o tym, jakich cech szukać podczas wybierania idealnego dla siebie programu spośród dostępnych na rynku propozycji. 

Czego nie powinien mieć program dla małej firmy produkcyjnej?

Przede wszystkim nie powinien mieć wszystkiego, czyli bardzo wielu opcji, których nie wykorzystasz. Program wybierz na podstawie własnych potrzeb, w oparciu o to ile osób jest zatrudnionych w przedsiębiorstwie i jak skomplikowane produkty są wytwarzane. Póki Twoja firma ma niewielkie rozmiary naprawdę nie potrzebujesz takiego samego programu jak olbrzymie korporacje. 

Nie będzie Ci potrzebny program typu ERP, mimo że z pewnością wiele słyszałeś o jego zaletach. To ogromne oprogramowanie, który potrafi obsługiwać jednocześnie niemalże wszystkie działy firmy. Trudno je wdrożyć ze względu na wysoki stopień skomplikowania, a dodatkowo trudno w nim poprawić pomyłki. Przede wszystkim jest bardzo kosztowny, dlatego nie daj się nabrać na jego atrakcyjne reklamy, które oferują rozwiązanie wszystkich problemów za pomocą jednego narzędzia. 

Pamiętaj o tym, że program do zarządzania produkcją dla małej firmy ma być przede wszystkim użyteczny i ułatwiać zarządzenia, a nie ją utrudniać. 

Na co zwrócić uwagę podczas wybierania programu dla małej firmy produkcyjnej?

Program do zarządzania produkcją dla małej firmy produkcyjnej – cena  

Program do zarządzania produkcją dla małej firmy jest inwestycją, która w dłuższej perspektywie z pewnością się zwróci i przyniesie owoce, dlatego przygotuj się na koszty. Nie znaczy to jednak, że odpowiedni dla małej firmy produkcyjnej program musi być drogi, wręcz przeciwnie – najdroższe programy polecane są wielkim firmom. Unikaj jednak całkowicie bezpłatnych programów, ponieważ zwykle to są wersje demo pełnej wersji, której wdrożenie jest kosztowne, a Ty możesz nie otrzymać do tego wsparcia technicznego. 

Dla przykładu Factory Plus to koszt tylko 95 zł miesięcznie za jednego użytkownika + 30 zł za każdego kolejnego. Jeśli w Twojej firmie produkcyjnej pracuje 10 osób, wydasz 410 zł, a jeśli 5 osób to 235 zł. Dodatkowo, otrzymujesz wdrożenie i wsparcie. W cenniku sprawdzisz co dokładnie otrzymujesz w tej kwocie.

Rodzaj bazy danych 

Obecnie przyjmuje się, że najbardziej optymalne jest przechowywanie firmowych danych na zabezpieczonym serwerze, którym zajmują się wyspecjalizowani informatycy. Dla Ciebie oznacza to, że dostęp do danych będzie znajdował się w chmurze, a nie na komputerze. Polecamy Ci taką formę bazy danych, ponieważ to forma, która najlepiej chroni wrażliwe dane. 

Integracja 

Skoro prowadzisz małą firmę produkcyjną, z pewnością masz wystarczająco dużo wyzwań i zadań do wykonania. Obietnica zintegrowania ze sobą wszystkich działów firmy jest kusząca, ale najprawdopodobniej wywoła tylko Twoją irytację z powodu swojego skomplikowania. Pamiętaj też o tym, że przeprowadzenie integracji z prawdziwego zdarzenia najczęściej wiąże się z napisaniem nowego programu, co jest bardzo drogie. Program do zarządzania produkcją dla małej firmy oferuje zwykle możliwość integracji np. z danym marketplace.

Jakie cechy powinien mieć program do zarządzania produkcją dla małej firmy produkcyjnej?

  • Prostota – najlepiej, aby program do zarządzania produkcją dla małej firmy dokonywał planowania pracy w  sposób automatyczny. W takiej wersji na podstawie przyjętych zleceń program rozdziela pracę pomiędzy pracownikami. Łatwa powinna być również komunikacja między Tobą i pracownikami. Program na bieżąco powinien przedstawiać na jakim etapie są prace, jakie maszyny są aktualnie wykorzystywane itd. 
  • Elastyczność – tak jak wspomnieliśmy wyżej, program do zarządzania produkcją w małej firmie powinien Ci służyć, a nie stwarzać nowe problemy. Jeśli chcesz dokonać ręcznie zmian np. w stanie magazynowym albo podziale pracy, program powinien Ci to umożliwiać. Podobnie będzie to działać, kiedy obsługiwać go będą pracownicy. Program powinien takżę umożliwiać wgranie do etapu wybranej pracy rysunków, zdjęć, wskazówek i notatek. 
  • Łatwość w obsłudze – z programu korzystasz Ty oraz pracownicy hali produkcyjnej. Powinien być on zaprojektowany w sposób intuicyjny, tak aby nawet osoba która zwykle nie ma do czynienia z takimi urządzeniami jak tablet szybko mogła sobie przyswoić jego działanie. 
  • Czytelność – analiza danych to główny powód, dla którego w ogóle korzysta się z programów do planowania produkcji, dlatego raporty tworzone przez program muszą być przedstawione w przyjazny dla użytkownika sposób. Program w przejrzysty sposób powinien poinformować o tym ile czasu zajmują przestoje spowodowane awarią, koniecznością przezbrojenia sprzętu lub brakiem surowców. Ta sama cecha jest wymagana, jeśli program do zarządzania produkcją dla małej firmy posiada funkcję dostępu do katalogów. Powinieneś mieć dostęp do informacji na temat stanu magazynowego surowców, półproduktów oraz produktów, które oferujesz.

Co powinna oferować Ci firma, która dostarczy program do zarządzania produkcją dla małej firmy?

Warto zwrócić uwagę nie tylko na to jakie cechy ma sam program (a powinien mieć te opisane wyżej), ale też na to co jeszcze oferuje firma która go stworzyła. 

  • Jasny system płatności – cennik powinien być jasny i pozbawiony kruczków prawnych. Najczęściej tego typu programy wykupuje się w subskrypcji miesięcznej, kwartalnej lub rocznej, a wysokość opłaty zależy od tego ilu użytkowników będzie z niego korzystało. Bardzo jasny system opłat oferuje Factory Plus – cena uzależniona jest od liczby osób, które będą z niego będzie korzystać i w każdej chwili możesz zrezygnować z abonamentu.
  • Okres próbny – firma, która stworzyła program powinna Ci umożliwić przetestowanie swojego produktu abyś mógł zadecydować, czy spełnia on Twoje wymagania i potrzeby. Nie decyduj się na zakup programu bez możliwości jego wypróbowania. Wypróbuj Factory Plus za darmo.
  • Wsparcie techniczne – to ważne, bo kiedy pojawi się problem związany z obsługą programu szybko możesz uzyskać wsparcie telefoniczne lub na czacie online. Jeśli firma dostarczająca program do zarządzania produkcją dla małej firmy tego nie oferuje, lepiej się na nią nie decydować. 
  • Oferowanie szkoleń – dzięki temu ekspert w swojej dziedzinie będzie mógł wyjaśnić Tobie i pracownikom wszelkie niejasności. Jest to przydatne zwłaszcza podczas wdrażania programu, kiedy pojawi się najwięcej pytań.

Oferta Nasza misja Skontaktuj się

VISIX Systemy informatyczne
ul. Reja 19 62-100 Wągrowiec
NIP: 766 19 40 695
Zajmujemy się projektowaniem i wytwarzaniem zaawansowanych systemów
informatycznych wspierających pracę w rozmaitych dziedzinach przemysłu
i badań naukowych. Nasze oprogramowanie cechuje wysoka jakość wykonania,
minimalizm, ukierunkowanie na użytkownika oraz bardzo konkurencyjna cena.
(c) 2018 by VISIX, Theme by trendyWebStar modified by Leospace