W jaki sposób raportować dane z hali produkcyjnej ?
W dzisiejszym artykule postaram się przedstawić kilka informacji odnośnie tego w jaki sposób zbierać dane (raportować) na hali produkcyjnej.
Po co raportować ?
Najprościej to ujmując: aby uzyskać istotną wiedzę na temat tego co się dzieje w Twoim zakładzie. Wiedza ta pomaga natomiast w szybkim podejmowaniu dobrych decyzji, co przekłada się na wzrost wydajności oraz zmniejszenie ponoszonych wydatków. Przykładowo interesuje Cię:
- postęp realizacji zleceń
- wyprodukowana ilość
- czas pracy operatorów i maszyn
- jak długo trwała awaria kluczowej maszyny
- status maszyn (praca / przestój / awaria)
- zużyte surowce
- procent wadliwych produktów
- partia surowca z której wyprodukowano wadliwy produkt
Kto i jak często ma dostarczać dane ?
W większości przypadków czynnikiem raportującym produkcję nadal pozostaje człowiek. W Twoim zakładzie będzie to pracownik – wyposażony w komputer / terminal lub brygadzista gniazda produkcyjnego z dostępem do komputera, który na bieżąco kontroluje pracę operatorów. W zależności od potrzeb i możliwości analizy zebranych pomiarów, sam musisz podjąć decyzję o częstotliwości raportowania.
Praktyczne sposoby raportowania
Pierwszym, najstarszym i najbardziej prymitywnym sposobem raportowania postępów produkcji są specjalnie przygotowane papierowe formularze, które pracownik otrzymuje na początku zmiany i które uzupełnia – najczęściej pod koniec swojej pracy. Zaletą tego rozwiązania jest niski koszt i krótki czas wprowadzenia. Do wad można zaliczyć przeciętną wiarygodność, małą wydajność, brak możliwości całościowej analizy oraz potencjalną możliwość zgubienia dokumentu.
Drugim, trochę ulepszonym sposobem jest wykorzystanie arkusza kalkulacyjnego (Excel). Zaletą jest z pewnością możliwość prowadzenia podstawowych analiz, problem pojawia się natomiast gdy arkusz jest edytowany przez więcej niż jedną osobę. Jeżeli nie korzystamy z rozwiązania online, to zawsze będziesz miał problem z ustaleniem aktualnej wersji pliku.
Kolejny pomysł to zakupienie aplikacji pozwalającej rejestrować dane produkcyjne do transakcyjnej bazy danych. Wiąże się to oczywiście z poniesieniem nakładów finansowych, czasami nawet dużych. Zaletą tego rozwiązania jest opcja bieżącej analizy, budowania raportów i śledzenia, praktycznie w czasie rzeczywistym postępu prac.
Jeżeli chodzi o samą rejestrację danych to można ją dokonywać w sposób manualny (za pomocą wcześniej wspomnianych terminali – np naszej aplikacji FACTORY plus) lub automatyczny, poprzez podłączenie aplikacji bezpośrednio do czujników, sterowników PLC itp. Należy jednak zachować rozsądek, ponieważ automatyczne raportowanie produkcji przynosi największe korzyści przy produkcji wielkoseryjnej. Nie sprawdzi się to w każdej branży i w każdej firmie.