System zarządzania produkcją, czyli system informatyczny to niezbędne narzędzie dla każdego właściciela firmy produkcyjnej, niezależnie od jej rozmiarów. Najprostsze programy są dostępne bezpłatnie – sprawdzą się w Mikro przedsiębiorstwach, najbardziej rozbudowane potrafią kosztować kilkadziesiąt tysięcy i sprawdzają się w międzynarodowych firmach. W tym artykule skupimy się na tym, jak wdrożyć system zarządzania produkcją w małej firmie. Przekonasz się dzięki niemu, że to nie jest czarna magia i jeśli jeszcze z żadnego nie korzystasz, chętnie sięgniesz po zmiany.
Dlaczego warto korzystać z systemu zarządzania produkcją?
Systemy zarządzania produkcją są ogromnym ułatwieniem w prowadzeniu firmy produkcyjnej. Umożliwiają utrzymanie uporządkowanych danych, dzięki czemu wyeliminujesz zbędne koszty np. zamawianie niewystarczającej ilości surowca, co powoduje przestoje.
Ułatwi planowanie prac i przypisywanie ich do odpowiednich pracowników. Pozwoli także na bieżąco kontrolować procesy produkcje i rozliczać zatrudnione osoby z ich pracy. Wszystko to prowadzi do zwiększenia wydajności pracy i większego bogacenia się firmy. Dzięki programowi łatwiej będzie zapanować Ci nad mnogością informacji, pozbędziesz się dużej części papierowej dokumentacji i łatwiej będzie Ci zaplanować przyszłe ruchy przedsiębiorstwa.
Jak wdrożyć system zarządzania produkcją?
Przyjrzymy się teraz krok po kroku jak przejść przez cały proces, od wyboru systemu do zarządzania firmą produkcyjną, przez analizę funkcji programu, aż do jego użycia w praktyce!
Wybierz i wdrażaj
Najważniejszy krok to optymalne dopasowanie programu do zarządzania produkcją do potrzeb Twojej firmy. Nie powinien być on zbyt rozbudowany, ponieważ przyniesie wówczas więcej chaosu i zamieszania niż korzyści. Nie powinien być także tak prosty jak darmowy arkusz kalkulacyjny pakietu Google, bo nie daje umożliwia on wielu działań. Optymalny dla małych firm produkcyjnych najczęściej okazuje się system zarządzania produkcją taki jak Factory Plus, ponieważ został skrojony pod potrzeby małych przedsiębiorstw produkcyjnych.
Jak ułatwić sobie wdrożenie?
Zatem kiedy już spośród setek ofert, wybierzesz tę najlepszą dla siebie, to po prostu zacznij ją wdrażać do swojej organizacji. Statystyki nie pozostawiają żadnych wątpliwości, wiele firm porzuca (często zakupiony za spore pieniądze) system zarządzania produkcją zanim go naprawdę wypróbuje. Z kolei inne statystyki wskazują, że wydajność firmy w znaczący sposób wzrasta po przejściu z papierowych zleceń i planów na system informatyczny. Factory Plus to system zarządzania produkcją, z którego możesz zacząć korzystać niemal natychmiast po wykupieniu abonamentu.
Od czego możesz rozpocząć?
Wdrażanie Factory Plus możesz rozpocząć od wprowadzenia do systemu jednego nieskomplikowanego zlecenia i przedstawienia go na osobnym urządzeniu pracownikowi hali produkcyjnej. Przekonasz się, jakie to łatwe, jak szybko pobierane są dane z postępów pracy i z chęcią uzupełnisz pozostałe zlecenia. Równie proste i szybkie jest wprowadzenie do systemu stanu magazynu, przy każdej zmianie zobaczysz różnicę na swoim tablecie lub laptopie.
Sprawdź Factory Plus
W przypadku Factory Plus niezwykle istotne jest to, że nie musisz wykupować wielkiego pakietu za duże pieniądze, płacisz za miesięczną subskrypcję, której cena jest uzależniona od tego ile osób będzie z niego korzystało. W przypadku małych firm, dla których jest przeznaczony to świetna inwestycja, która szybko się zwraca. Z pewnością inne wrażenia przyniosłoby wdrażanie wielkiego systemu ERP, które przynosi ze sobą niemalże rewolucję i pochłania dużo pieniędzy.
Nie wszystko na raz
W każdym przedsiębiorstwie została wypracowana jakaś metoda zarządzania produkcją do której wszyscy się przyzwyczaili. Zwłaszcza jeżeli do tej pory wszystko odbywało się wersji analogowej, czyli papierowej i w firmie trzymasz dziesiątki segregatorów z dokumentami i grube notesy, początkowy okres wdrożenia informatycznego systemu może być trudny.
Niechęć wobec zmian, które chcesz wprowadzić jest naturalna i jest etapem, który przeminie o ile program do zarządzania będziesz wdrażać małymi krokami.
Metoda małych kroków…
Przeprowadź odpowiednie szkolenie lub skorzystaj z pomocy osób odpowiedzialnych za powstanie wybranego programu (jeśli wybierzesz Factory Plus będziemy mogli przeprowadzić szkolenie). Nie narzucaj osobie odpowiedzialnej do tej pory za magazynowanie, aby w przeciągu tygodnia cały swój wypracowany przez lata system przeniosła do pracy na tablecie lub komputerze. Podczas przedstawiania programu ekipie pracującej na hali produkcyjnej skup się tylko na jednym produkcie i na jego przykładzie ćwicz z pracownikami obsługę programu.
Metoda małych kroków da poczucie bezpieczeństwa i rozbudza ciekawość co do innych opcji systemu zarządzania.
To tylko jedno zadanie
Zanim zaczniesz zapoznawać pracowników każdego szczebla z funkcjami systemu zarządzania produkcją, miej pewność że sam wystarczająco dobrze rozumiesz jego działanie i masz plan jego wdrożenia do przedsiębiorstwa. Skup się na tym, że masz za zadanie zmienić system zarządzania z analogowego na cyfrowy, a nie przeprowadzać całkowitą rewolucję w organizacji pracy firmy.
Jak to wpływa na pracowników?
Wszyscy pracownicy powinni mieć poczucie, że nie dochodzi do chaotycznych zmian. Jeśli do tej pory do harmonogramu produkcji stosowaliście tablicę korkową i kolorowe karteczki, przenieś ten sposób do programu. Jeżeli zdecydujesz się na system zarządzania produkcją Factory Plus, będziesz mógł liczyć na wsparcie w jego wdrażaniu także na tym polu. Możliwe, że masz już nową wizję organizacji pracy, wstrzymaj się z wprowadzaniem tego typu zmian do momentu kiedy wszyscy będą czuć się swobodnie z obsługą systemu do zarządzania produkcją.
Skup się na tym, co naprawdę istotne
Na początku możesz mieć ochotę na wprowadzanie do programu zarządzania produkcją wszystkich szczegółowych danych związanych z firmą, które przyjdą Ci do głowy. Nie warto jednak tracić na to czasu podczas wdrażania systemu zarządzania produkcją. Za duża ilość informacji i nieważnych danych takich jak ilość każdej śruby lub kilkuminutowe odchyły wprowadzą więcej zamieszania niż konkretów. Przeprowadź analizę tego jakie dane są naprawdę istotne dla sprawnego zarządzania produkcją. Ogranicz się do wprowadzenia początkowo maksymalnie 7 czynników opisujących powstanie jednego produktu.
Jakie korzyści to niesie?
Możesz na przykład założyć, że zbudowanie jednej szuflady do komody X powinno zajmować nie więcej czasu niż 2 godziny. Jeśli okaże się, że w rzeczywistości pracownicy potrzebują go więcej, będziesz mógł sprawdzić w którym momencie dochodzi do opóźnienia.
Czy chodzi o konieczność przezbrojenia jakiejś maszyny?
A może dany element jest po prostu trudny do zbudowania i należy podzielić jego budowę na części?
Chodzi tutaj o to, by skupić się na tym co jest naprawdę ważne, a nie na szczegółach które mogą zamazywać cały obraz. System zarządzania produkcją jest również dla pracowników, mają oni rejestrować poszczególne etapy prac na znajdującym się na hali tablecie czy komputerze. Zawracanie im głowy każdą drobnostką może być frustrujące i ostatecznie hamować tempo pracy.
Odpowiednie funkcje
Nie ma potrzeby i jest przede wszystkim rozwiązaniem nieekonomicznym, aby mała firma korzystała z systemu zarządzania produkcją, jakiego używa ogromna organizacja. Pamiętaj, aby dostosować produkt do własnych potrzeb i mierzyć siły na zamiary. Jeśli do tej pory księgowość w Twojej firmie przebiegała bez zarzutu, nie ma potrzeby, aby system zarządzania produkcją miał również pełnić funkcje księgowe.
Z pewnością znane Ci są przynajmniej ze słyszenia systemy ERP, które obiecują zintegrowanie wszystkich modułów w jednym programie. Do zarządzania produkcją potrzebny jest program skupiony właśnie na tym. Factory Plus ma wszystkie niezbędne do zarządzania produkcją funkcje, jest dzięki temu przejrzysty i możesz go samodzielnie wdrożyć w swojej organizacji.
Przechowywanie danych
Współcześnie dane prywatne i dane służbowe coraz częściej przechowywane są nie bezpośrednio na urządzeniach z których korzystamy (komputer, smartfon), lecz na zewnętrznych serwerach. Są one odpowiednio zabezpieczone i dane są na nich lepiej strzeżone przed atakami hackerskimi albo zniszczeniem.
Nie bój się korzystać z przechowywania danych w chmurze, umożliwia to dostęp do programu na różnych urządzeniach niezależnie od tego czy masz przy sobie służbowy telefon czy nie.
Factory Plus to system zarządzania produkcją, który łatwo wdrożyć
Factory Plus jest systemem zarządzania produkcją niezwykle łatwym do wdrożenia w każdej małej firmie produkcyjnej. Powstał w oparciu o wywiady i badania empiryczne przeprowadzone przez twórców z osobami które zmagały się z takim wyzwaniem. Pozwoliło to stworzyć przyjazny użytkownikom i konkretny system zarządzania produkcją.
Jest to dobry wybór dla każdego, kto jeszcze nie używa systemu do zarządzania produkcją albo jest niezadowolony z efektów pracy innego programu.
Dlaczego Factory Plus to łatwy do wdrożenia system zarządzania produkcją?
- Jest przyjazny dla portfela i nie zmusza do długotrwałych zobowiązań. Twórcy Factory Plus zdają sobie sprawę z tego, że trudno jest dokonać zmian. Aby Cię do tego zachęcić przygotowali atrakcyjną formę abonamentu, jego cena jest uzależniona od ilości osób, które będą używały programu. Na początek możesz zdecydować się na jego najskromniejszą wersję, żeby wszystko przetestować samodzielnie. Nie będziesz też obciążony długoterminową umową, korzystasz z programu tak długo, jak chcesz.
- Pracownicy obsługujący Factory Plus oferują pomoc przy skonfigurowaniu i uruchomieniu programu do zarządzania produkcją. Co więcej przez cały okres posiadania abonamentu na ten system będziesz mógł korzystać z ich wsparcia.
- Jeśli do tej pory w Twojej organizacji stosowano program Excel lub jego zamienniki, Factory Plus przeniesie je do bazy danych programu.
- W przypadku rozpoczynania cyfryzacji swojego przedsiębiorstwa od zera, ekipa Factory Plus jest gotowa to wsparcia technicznego, które polega na doradztwie w kwestii dobrania odpowiedniego do pracy sprzętu takiego jak monitory, tablety, itp.
- Dostępna jest opcja zorganizowania przez Factory Plus szkolenia online dla całego Twojego zespołu.
- Potwierdzają to osoby, które do tej pory zdecydowały się skorzystać z tego systemu zarządzania produkcją.
Chcesz wdrożyć w swojej firmie system zarządzania produkcją? Skontaktuj się z nami i umów się na darmową prezentację.
Zobacz także video, które opowiada o Factory Plus!
Czytaj też…
Kiedy i jak wdrożyć aplikację do zarządzania produkcją? 10 przykazań https://visix.pl/kiedy-i-jak-wdrozyc-aplikacje-do-zarzadzania-produkcja/
Case study: Wdrożenie i działanie systemu do zarządzania produkcją w firmie Witowa https://visix.pl/case-study-wdrozenie-i-dzialanie-systemu-do-zarzadzania-produkcja-w-firmie-witowa/
Problemy z pracownikami na produkcji? – Jak przekonać pracowników do wdrożenia innowacji? https://visix.pl/jak-przekonac-pracownikow-do-wdrozenia-innowacji/