Po co Ci oprogramowanie do zarządzania produkcją ?

Po co Ci oprogramowanie do zarządzania produkcją ?


Oczekiwania Twoich klientów dotyczące wysokiej jakości produkowanych dóbr przy jednoczesnej niskiej cenie wymuszają na Twojej firmie produkcyjnej utrzymanie wysokiego poziomu konkurencyjności. Sposobów na jej podniesienie jest sporo, ja skupię się na szeroko rozumianej informatyzacji samego procesu produkcji.

Jednym z kryteriów otrzymania produktu w niższej cenie przy zachowaniu wysokiej jakości jest optymalizacja zasobów potrzebnych do wytworzenia pojedynczego egzemplarza. Aby wiedzieć gdzie możesz zoptymalizować swoją produkcję potrzebujesz informacji. Te informacje możesz zbierać sam, zlecić to pracownikom lub pozwolić aby robił to system informatyczny. Kolejnym krokiem jest skonsumowanie zebranych danych i przełożenie ich na konkretne decyzje biznesowe. Większość dzisiejszych systemów zarządzania produkcją nie potrafi podjąć za Ciebie takiej decyzji (chociaż to się zmienia – Przemysł 4.0), natomiast potrafi pomóc zrealizować czynności wynikające z podjętej decyzji.

Przeanalizujmy więc kilka najważniejszych obszarów obrębie Twojej produkcji,  które będą generować problemy z którymi musisz się zmierzyć:

  • zmiana parametrów zlecenia produkcyjnego – np zmiana wielkości zamówienia, inne parametry produktu, inny termin dostawy
  • na produkcji – zła jakość produktu lub surowca, awaria maszyny, brak materiału, nieplanowane przestoje, nierównomierne rozłożenie pracy
  • magazyn surowców – opóźnienia dostawy, zła jakość, błędne wydania

W jaki sposób program do zarządzania produkcją pomoże Ci się z nimi uporać ? Po pierwsze dostarczy niezbędnych informacji, a po drugie pomoże wdrożyć niektóre z nich w życie.

Biorąc na warsztat naszą autorską aplikację FACTORY plus pokażę teraz w jaki sposób taki program jest w stanie wygenerować wartość dodaną dla Twojego procesu produkcji:

  • zmiana wielkości/parametrów zlecenia – system sam dostarczy nowe wytyczne na terminale raportujące pracowników w ciągu sekundy. Nie musisz biegać po stanowiskach i każdemu pracownikowi tłumaczyć w jaki sposób ma zrealizować zlecenie
  • zmiana terminu dostawy – program w ciągu kilku chwil wyśle nową, posortowaną wg priorytetów listę zadań. Człowiekowi zajęłoby to sporo czasu, nie wspominając o dostarczeniu każdemu zaktualizowanej listy …
  • zła jakość produktu surowca – wszystko jest rejestrowane do bazy danych i winny w końcu się znajdzie …
  • awaria maszyny – pewnie i tak tego nie unikniesz w dłuższej perspektywie ale nasz FACTORY plus przynajmniej przypomni Ci, że wypadałoby zrobić jakiś przegląd i wymienić wyeksploatowane części.
  • brak materiału – nie musisz pamiętać które surowce mają za niskie stany magazynowego. Program do zarządzania produkcją sam czuwa nad tym aby nigdy osiągnąć stanów minimalnych
  • nierównomierne rozłożenie pracy – dzięki terminalowi zbierającemu dane bezpośrednio z produkcji możesz ocenić postęp realizacji zleceń i wydajność każdego ze stanowisk. Czas pozbyć się papierowych kart pracy i zastąpić je rzetelnymi danymi.

Jak widać ta cała informatyzacja do czegoś się jednak przydaje. W następnym wpisie poruszę temat ile za to wszystko warto płacić.

Oferta Nasza misja Skontaktuj się

VISIX Systemy informatyczne
ul. Reja 19 62-100 Wągrowiec
NIP: 766 19 40 695
Zajmujemy się projektowaniem i wytwarzaniem zaawansowanych systemów
informatycznych wspierających pracę w rozmaitych dziedzinach przemysłu
i badań naukowych. Nasze oprogramowanie cechuje wysoka jakość wykonania,
minimalizm, ukierunkowanie na użytkownika oraz bardzo konkurencyjna cena.
(c) 2018 by VISIX, Theme by trendyWebStar modified by Leospace