Nowoczesne systemy zarządzania produkcją – jak to działa?

nowoczesne systemy zarządzania produkcją

Nowoczesne systemy zarządzania produkcją – jak to działa?


Nieodzownym elementem zarządzania biznesowego jest zarządzanie produkcją. Jej głównym celem jest wykorzystanie surowców lub komponentów do wytworzenia nowych produktów, by te kolejno mogły zostać wprowadzone na rynek. Zarządzanie produkcją to szerokie pojęcie, w którego skład wchodzi wiele sektorów, między innymi planowanie, kierowanie i kontrolowanie wieloetapowych procesów produkcyjnych. Ciągły rozwój nowych technologii i ulepszanie świata cyfrowego pozwalają udoskonalać pracę każdych gałęzi gospodarki, w tym przemysłu. Co to są nowoczesne systemy zarządzania produkcją? Sprawdźmy!

Co to jest nowoczesny system zarządzania produkcją?

Nowoczesne systemy zarządzania produkcją opierają się głównie na stosowaniu programów nazywanych MES (z angielskiego Manufacturing Execution System). Są to systemy realizacji produkcji. Głównym celem wprowadzenia takich programów jest optymalizacja wszelkich procesów produkcyjnych, rozpoczynając od planowania, po kierowanie pracą całej firmy i dostarczanie gotowych produktów lub usług do klienta. 

Oprogramowania zarządzania przedsiębiorstwem:

  • dają wiele możliwości rozwoju
  • kompleksowo zwiększają wydajność wytwórstwa
  • pozwalają zaoszczędzić sporą część czasu pracy
nowoczesna firma produkcyjna

Wszystkie te aspekty mogą mieć znaczący wpływ na zwiększenie zysków przedsiębiorstwa. Odpowiednio wdrożone nowoczesne systemy zarządzania produkcją są kluczem do stabilnego rozwoju firmy poprzez optymalizację kosztów oraz czasu pracy. 

Z tego artykułu dowiesz się, czym w dzisiejszych czasach zastępowane są tabelki i raporty wypełniane kiedyś ręcznie. Czy warto zastanowić się nad wdrożeniem do swojej firmy nowoczesnego systemu zarządzania przedsiębiorstwem oraz jakie płyną z tego korzyści?

Na czym polega nowoczesne zarządzanie produkcją?

Na proces produkcji składa się wiele elementów, zanim powstanie gotowy produkt, który można sprzedać klientowi. Nowoczesne przedsiębiorstwo nie obejdzie się bez idealnie dopasowanego systemu zarządzania produkcją, który pozwoli w łatwy sposób nadzorować kolejne etapy produkcji. MES są niezbędne do spełnienia rosnących wymagań planowania i kontrolowania produkcji, ale także optymalizacji pracy. 

Co można zyskać?

  • zapewnienie przejrzystości zamówień
  • tworzenie harmonogramów i organizowanie pracy
  • analiza danych gromadzonych przez system i optymalizacja produkcji 
  • uniknięcie błędów wynikających z ręcznego gromadzenia danych
produkcja planowanie

Nie trzeba dziesiątek segregatorów czy wielu tabel w Excelu. Rosnąca konkurencja na rynku oraz chęć rozwoju przedsiębiorstwa motywuje wiele firm do inwestycji w nowoczesne systemy zarządzania produkcją, które wspomogą działanie produkcji zarówno od strony kierowniczej, jak i pracowniczej.

Nowoczesne systemy zarządzania produkcją ułatwiają pracę kierownikowi i pracownikom 

Zarządzanie technologią produkcji pozwala w znacznym stopniu usprawnić pracę całej produkcji. Ułatwia operacje działu kierownictwa takie jak projektowanie produktów, nadzorowanie pracowników oraz kontrolę jakości. Systemy do nowoczesnego zarządzania produkcją mają za zadanie dopasowanie procesów produkcyjnych danego przedsiębiorstwa w taki sposób, by maksymalnie skrócić czas pracy niezbędny do wytworzenia danego produktu, przy jednocześnie relatywnie niskim nakładzie finansowym. 

Dobranie odpowiedniego specjalistycznego systemu operacyjnego może skutkować skróceniem czasu wytwarzania danego dobra, zmniejszeniem ceny oraz szybszym dostarczeniem produktu ostatecznego do klienta. Wszystkie te procesy mogą przekładać się na zyski firmy i jej rozwój na tle konkurencji.

Nowoczesne systemy zarządzania produkcją dla małych firm 

Oprogramowania do zarządzania produkcją są wykorzystywane w każdym sektorze gospodarki. Inwestycja w nowoczesne systemy zarządzania przynosi wiele korzyści nie tylko w olbrzymich przedsiębiorstwach zatrudniających kilkanaście tysięcy pracowników, ale także daje świetne wyniki w małych firmach. Pozytywne zmiany są zauważalne bardzo szybko, bowiem odpowiednio dobrane oprogramowanie skutkuje zwiększeniem wydajności pracy, a co za tym idzie również zyskami finansowymi.

Factory Plus – jak to działa? 

Jednym z ciekawych rozwiązań na rynku systemów operacyjnych pozwalających kontrolować pracę całej produkcji jest nasz system FACTORY Plus. Cieszy się uznaniem klientów na produkcjach meblowych, tworzyw sztucznych, w lakierniach proszkowych czy w drukarniach. Znajduje zastosowanie w każdym sektorze przemysłu. Jest coraz bardziej popularny wśród małych producentów, którzy mają swój sklep internetowy. Umożliwia integrację z nim i lepszy przepływ informacji. To idealne narzędzie dla małych i średnich firm produkcyjnych.

Ograniczenie strat 

Nowoczesny system zarządzania produkcją pozwala w ergonomiczny sposób skrócić cykl produkcji  i ogranicza straty, przez rejestrację zużycia surowców wykorzystywanych podczas produkcji.

Dzięki niej w przyjemny sposób można ujednolicić pracę całej firmy, a możliwość zdalnego kontrolowania pracy na pewno okaże się nieoceniona w wielu sytuacjach.

Panel systemu pozwala na kontrolę kilku aspektów pracy produkcji jednocześnie. Umożliwia niezwykle proste sprawdzenie stanów magazynowych, ale także w jasny sposób kierownik jest w stanie zlecać pracę wykonawcom. Planowanie i rozliczanie produkcji nigdy nie były łatwiejsze, wystarczy jeden odpowiednio dopasowany program, by praca na produkcji dawała czystą przyjemność. FACTORY plus pozwala nadzorować sytuację na hali produkcyjnej, bez wychodzenia z biura.

Intuicyjność systemu 

Ten intuicyjny program do zarządzania produkcją zapewnia łatwy dostęp do postępów pracy na produkcji, stanów magazynowych, realizacji zleceń czy czasu pracy pracowników na każdej linii produkcyjnej i to nie są wszystkie z dostępnych modułów systemu.

system zarządzania produkcją dla małej firmy

Ponadto w jednym miejscu możesz gromadzić dane dostawców i klientów, dzięki czemu w zdecydowany sposób usprawniasz realizację zleceń i zamówień. Jeśli potrzebujesz program do zarządzania produkcją, który ułatwi Ci dostęp i analizę wszystkich danych związanych z produkcją oraz nadzór magazynu, linii produkcyjnych, zamówień i dostawców to system FACTORY plus spełni się w tych zadaniach idealnie. 

Nowoczesne systemy zarządzania produkcją – które funkcje są najbardziej przydatne w małej firmie?

Nowoczesny program umożliwiający zarządzanie produkcją powinien być przede wszystkim indywidualnie dopasowany do firmy. Intuicyjność i przejrzystość systemu może się okazać wyjątkowym plusem, sprawiając, że system będzie dostępny dla ludzi w każdym wieku. Dobry program do zarządzania produkcją powinien pozwalać na fundamentalne procesy jakimi są planowanie, uporządkowywanie, kierowanie i kontrolowanie działań na produkcji. 

Planowanie i uporządkowywanie

Nowoczesne systemy zarządzania produkcją powinny mieć moduły pozwalające zdalnie nadzorować ilościowe stany surowców i produktów na magazynie. Tworzenie harmonogramu i planu to nieodzowne elementy pracy kierownika produkcji czy menedżera. Ustalanie danych wejściowych, zużycia surowców, czy rozkładu godzinowego pracy siły roboczej będą niezbędnymi punktami w module planowania. Odpowiednie dopasowanie pracowników do wykonywanych zadań oraz rozplanowanie szczegółowych zleceń jest jednym z ważniejszych elementów podczas całej produkcji.

Kierowanie i kontrolowanie

Przydatnym rozwiązaniem nowoczesnych systemów są również możliwości kontrolowania i zlecania procesów produkcyjnych przez kierownika. Oprogramowanie w klarowny sposób powinno umożliwiać kontakt na linii kierownik-pracownik. Realizacja zamówień i zleceń to clue całej produkcji, dlatego system do zarządzania produkcją musi zawierać taką funkcję. W Factory Plus widzisz wszystkie zmiany w czasie rzeczywistym.

Zalety zmian i wdrożenia nowoczesnego systemu do zarządzania produkcją

nowoczesne zarządzanie produkcją

Nowoczesne systemy zarządzania produkcją to jedna wielka baza danych firmy. Wprowadzenie takiego programu do przedsiębiorstwa pozwala zaplanować całą produkcję od dostarczenia surowców, poprzez procesy wytwarzania produktów, po zorganizowanie dostawców, by klient otrzymał swoje zamówienie. Jeden system, a w nim wszystkie niezbędne dane, których potrzebujesz, by nadzorować i planować produkcję oraz zlecać zadania swoim pracownikom. Zaletą wdrożenia systemu jest zdecydowanie oszczędność czasu, bowiem dzięki automatyzacji, można porozumieć się między działami i zadbać o pracę na produkcji, zlecając odpowiednie zadania. 

Uniknij błędów! 

System wyłapuje błędy, dzięki czemu jesteśmy elastyczni w reagowaniu na wszelkiego rodzaju sytuacje niestandardowe i niezapowiedziane zmiany. Analizy, raporty i symulacje, wszystko to jest swobodnie dostępne. Wystarczy kilka kliknięć myszy, by móc zaznajomić się z najnowszymi danymi z działań firmy. Aby zarządzanie produkcją przyniosło satysfakcjonujące efekty, warto wprowadzić do firmy nowoczesne systemy zarządzania produkcją, które w niezwykle szybki sposób pozwolą zwiększyć wydajność pracy na produkcji. 

Oferta Nasza misja Skontaktuj się

VISIX Systemy informatyczne
ul. Reja 19 62-100 Wągrowiec
NIP: 766 19 40 695
Zajmujemy się projektowaniem i wytwarzaniem zaawansowanych systemów
informatycznych wspierających pracę w rozmaitych dziedzinach przemysłu
i badań naukowych. Nasze oprogramowanie cechuje wysoka jakość wykonania,
minimalizm, ukierunkowanie na użytkownika oraz bardzo konkurencyjna cena.
(c) 2018 by VISIX, Theme by trendyWebStar modified by Leospace