Systemy informatyczne ułatwiają funkcjonowanie przedsiębiorstwa i wspierają zarządzanie produkcją. Niestety wciąż sporo osób uważa, że jest to zbytek niepotrzebny małym i średnim firmom. Niektórzy niedoświadczeni lub nieinteresujący się nowinkami technologicznymi właściciele zakładów produkcyjnych uważają, że jest to niepotrzebny wydatek. Prowadzenie dokumentacji w sposób analogowy lub przy pomocy Excela wydaje się im wystarczające. Prawda jest jednak taka, że z systemów informatycznych wspierających zarządzanie produkcją powinna korzystać niemalże każda firma. Z tego artykułu dowiesz się jak wiele mają korzyści i jak ułatwiają pracę całemu zakładowi.
Systemy informatyczne – rodzaje
Wśród popularnych systemów informatycznych możemy znaleźć m.in.:
- systemy informatyczne CRM – dane o klientach i projektach są gromadzone w jednym miejscu. Ułatwiają ocenę rentowności projektów i kontakty z kontrahentami.
- systemy WMS – to magazynowy system informatyczny, który jest wykorzystywany w logistyce,
- systemy sprzedaży – pozwalają na lepsze zarządzanie sprzedażą, fakturami i danymi o klientach,
- systemy księgowe,
- systemy ERP – kompleksowe oprogramowanie, które ma za zadanie wspierać zarządzanie wieloma działami w firmie,
- systemy informatyczne dedykowane określonym zadaniom/branżom np. Factory Plus jako system zarządzania produkcją.
Potrzebujesz systemu informatycznego do swojej firmy produkcyjnej? W tym się specjalizujemy. Skontaktuj się z nami tutaj.
Zalety korzystania z systemów informatycznych do zarządzania produkcją w małych i średnich firmach
Program informatyczny, który wspiera właściciela lub managera w zarządzaniu produkcją przynosi dużo korzyści całej firmie. Skupmy się na tym, jakie profity mogą wnieść programy do zarządzania produkcją w małej i średniej firmie.
Systemy informatyczne, a redukcja zapasów
Program do zarządzania produkcją umożliwia ciągłe monitorowanie stanów magazynowych i podgląd rzeczywistego zużycia materiałów niezbędnych do wyprodukowania danego przedmiotu. Pracownicy produkcyjni wyposażeni w tablety lub komputery przy swoich stanowiskach pracy, mogą szybko kliknąć w programie, co zostało zużyte. Dzięki temu łatwiej będziesz mógł składać zamówienia na poszczególne surowce. Unikniesz wydatków związanych z ich nadmiarem i przechowywaniem. To bardzo ważne przy produkcji żywności, kiedy ogranicza Cię termin ważności produktów.
Zoptymalizowanie pracy
Systemy informatyczne do zarządzania produkcją pozwalają na podgląd czasu potrzebnego na wykonanie wszystkich operacji na hali produkcyjnej. Dowiesz się dzięki temu, ile realnie trwa efektywna praca, przy jakiej maszynie lub jakim zadaniu pojawiają się problemy i ile zajmują przestoje oraz przezbrojenie maszyn. Dane uzyskane w ten sposób umożliwią bliższe przyjrzenie się problematycznym etapom i skłonią do wymyślenia odpowiedniego rozwiązania.
Optymalne planowanie pracy
System informatyczny wspomagający zarządzanie produkcją zawiera w sobie funkcję dodawania zleceń od klientów. Możesz uporządkować zlecenia w preferowanej kolejności, np. od najpilniejszych do mniej pilnych albo od najstarszych do najnowszych. Każde ze zleceń możesz przyporządkować odpowiedniemu stanowisku pracy i konkretnej maszynie. Sprawia to, że prace będą przebiegały w uporządkowany sposób. Podgląd do zlecenia będą mieli też pracownicy hali produkcyjnej, co znacznie ułatwi ich pracę.
Łatwe zarządzanie zleceniami produkcyjnymi, a systemy informatyczne
Program do zarządzania produkcją pozwala na przechowywanie zleceń w uporządkowany sposób. Bez problemu wprowadzisz do systemu zlecenie klientów poprzez formularz, zapiszesz w nim nie tylko co ma zostać wyprodukowane, ale też terminy i wycenę. Do każdego z nich możesz dodać załączniki i stworzyć marszrutę technologiczną (listę operacji niezbędnych do wykonania produktów). Pozwala to także na późniejsze przeanalizowanie tego, jak przebiega realizacja zleceń. To z kolei ułatwi dokonywanie optymalizacji i wprowadzanie zmian.
Ułatwienie dla pracowników
Przy pomocy tabletu lub komputera każdy z pracowników może raportować zakończenie etapu pracy i zobaczyć kolejne zadanie do wykonania. System informatyczny pozwala też na bieżące raportowanie stanu pracy, na przykład nad czym się aktualnie pracuje, ile produktów zostało wytworzonych itd. Największym ułatwieniem dla pracowników jest możliwość podglądu instrukcji wykonywania produktów, rysunków technicznych, zdjęć, uwag i wskazówek.
Systemy informatyczne – optymalizacja kosztów, zwiększanie zysków
Wszystkie zalety posługiwania się programem do zarządzania produkcją w widoczny sposób wpływają na wiele sfer działalności firmy. Łatwiej kontrolować posiadane zasoby, uporządkować zlecenia i planować pracę. Najbardziej odczuwalną dla organizacji zmianą, będzie jednak stopniowe optymalizowanie kosztów pracy oraz zwiększanie zysków. Nie będą to jedynie przewidywania i bezmyślne przyjmowanie wzrostów. Posiłkowanie się twardymi danymi znacznie ułatwia managerom zarządzanie firmą produkcyjną.
Dotrzymywanie terminów i budowanie zaufania
Zmniejszenie zapasów, optymalne składanie zamówień na surowce, zmniejszenie przestojów i dokładna kontrola zamówień bezpośrednio wpływa na większe zyski. Wzrasta także zaufanie klientów dla Twoich usług, bo program do zarządzania produkcją ułatwia trzymanie się marszruty i dotrzymywania terminów. Dane związane z kosztami surowców i zyskami ze sprzedaży ułatwią również negocjacje z dostawcami. Oczywiście większe wpływy nie pojawią się z dnia na dzień, nieco czasu będzie wymagało wdrożenie systemu, przeszkolenie pracowników oraz zakupienie odpowiedniego wyposażenia technologicznego (tablety, komputery). Doświadczenia setek firm wskazują jednak, że nie powinieneś się wahać, system informatyczny to pewna inwestycja.
Systemy informatyczne dla małej firmy produkcyjnej – jak do tego podejść?
Jeśli zastanawiałeś się nad wdrożeniem jakiegoś programu do swojej organizacji, na pewno podczas przeglądania stron internetowych spotkałeś się z programami ERP. Czym one są? To potężny rodzaj oprogramowania, który potrafi obsługiwać jednocześnie wszystkie działy firmy. Ma on wiele zalet, ale na pewno jest zbędny dla małej i średniej firmy. Jest skomplikowany, kosztowny, a jego wdrożenie zajmuje wiele czasu. Jeśli prowadzisz małą lub średnią firmę produkcyjną nie szukaj tak zaawansowanych systemów informatycznych. Oprócz poniesienia wysokich kosztów, nie wykorzystasz potencjału programu, bo jego wszystkie funkcje nie są Ci po prostu potrzebne.
Testuj za darmo Factory Plus
Program do zarządzania produkcją wybierz na podstawie własnych potrzeb, w oparciu o to ilu masz pracowników i jak skomplikowane są produkowane towary. Jeśli chcesz sprawdzić jak korzysta się z systemu informatycznego do zarządzania małą lub średnią firmą produkcyjną sprawdź program FACTORY plus. Ma on niezbędne dla tego typu firm opcje i oferuje wsparcie w jego użytkowaniu i wdrażaniu. Co ważne, nie kupujesz programu, lecz wykupujesz abonament, a w każdej chwili możesz go przerwać.
Systemy informatyczne wspierające zarządzanie produkcją – podsumowanie
Trend na korzystanie z systemów informatycznych, które wspomagają zarządzanie produkcją wciąż wzrasta. Podobnie jest z przechowywaniem danych w chmurach. Najlepiej zdecydować się na system do zarządzania produkcją już teraz, a nie w chwili kiedy stanie się to koniecznością. Nie zrażaj się początkowymi trudnościami i pamiętaj, że wprowadzanie zmian zawsze jest początkowo niekomfortowe. Ostatecznie jednak program do zarządzania produkcją przyniesie Ci same korzyści.