Według najnowszych raportów gospodarczych, mimo ogólnoświatowych zawirowań, przedsiębiorcy nieustannie pracują nad tym, jak poprawić wydajność pracowników. Dzieje się tak, ponieważ niektóre przedsiębiorstwa produkują więcej niż kiedykolwiek, a zapotrzebowanie na kolejne produkty wciąż rośnie. Większy popyt to jednak wyższe wymagania wobec produkcji dla zwiększenia ich wydajności. To w jaki sposób firma podejdzie do nagle rosnącego zapotrzebowania, może wręcz zaważyć o jej losie, zwłaszcza w niepewnej sytuacji w jakiej znajduje się obecnie wiele firm produkcyjnych.
By skutecznie wykorzystać wzrost popytu, konieczne będą nowatorskie pomysły, otwarcie się na nowe rozwiązania oraz dobre przywództwo ze strony kadry kierowniczej. Brzmi to dość skomplikowanie, ale na szczęście wcale takie nie musi być, bo w gruncie rzeczy chodzi o wzrost efektywności, co przekłada się na wydajność przedsiębiorstwa. Trzeba zatem znaleźć najlepszy na to sposób.
O wprowadzenie nowych rozwiązań technologicznych warto zadbać nawet wtedy, gdy w firmie nie zmieniło się ostatnio zbyt wiele. Dzięki lepszej wydajności zmniejszysz koszty, poprawisz wyniki, a także przygotujesz się na ewentualną sytuację kryzysową, która w obecnej sytuacji na świecie może zmienić się z dnia na dzień.
Od czego zacząć?
Załóżmy, że nagle wzrosła Ci sprzedaż i obawiasz się, czy organizacyjnie temu podołasz. Zapewne zastanawiasz się gdzie rozpocząć działania, które pomogą usprawnić proces produkcyjny i napęd siły roboczej w firmie? Cóż, zależy to przede wszystkim od kondycji Twojej firmy.
- Możesz zlecić szczegółową analizę, która z pewnością będzie dostępna dopiero po jakimś czasie. Zatem dopiero wówczas będziesz mógł przemyśleć właściwe rozwiązania, a następnie je wdrożyć. Pytanie – czy masz na to czas?
- Możesz też zacząć działać od razu, bez znaczenia, czy zdecydujesz się na analizę, czy nie.
Poniżej znajdziesz 5 konkretnych kroków, jakie możesz podjąć w celu poprawy efektywności i wydajności pracy w Twojej firmie, zaczynając od zaraz. Jak więc poprawić wydajność pracowników?
1. Krok – jak poprawić wydajność pracowników? Pracuj nad kulturą w miejscu pracy
Nie chodzi o to, by w przerwie śniadaniowej czytać pracownikom romantyczne wiersze. Podstawowym sposobem na podniesienie wydajności pracowników jest po prostu zapewnienie im lepszych warunków. Niech i tutaj wodze fantazji nie zostaną puszczone zbyt daleko, bo w określeniu „lepszych warunków” wiele osób widzi jedynie banknoty. Kultura w miejscu pracy i dobre warunki dla pracowników określa również sama atmosfera w pracy – wsparcie oraz wyrozumiałość ze strony przełożonych znacząco poprawiają nastroje wśród pracowników, co przekłada się na ich wydajność i produktywność pracy.
Takie podejście z pewnością się opłaci, zwłaszcza w przypadkach kryzysowych. Jeśli pracownik będzie mógł zaufać swoim przełożonym, bez problemu będzie dzielić się pomysłami na usprawnienia w firmie, od razu zgłosi napotkane problemy, a ryzyko sytuacji krytycznych na produkcji znacząco się zmniejszy. Dzięki dobrym relacjom Twoi pracownicy będą bardziej otwarci na nowości technologiczne, które będziesz chciał wprowadzić w swojej firmie.
2. Krok – jak poprawić wydajność pracowników? Słuchaj co klient sądzi o produkcie i dziel się tą opinią z załogą
W przypadku zespołów zajmujących się produkcją istotne będzie zdanie klienta, który finalnie nabywa i użytkuje produkt. Słuchanie tego co powiedział klient, podkreślanie jak ważne jest jego zadowolenie już na etapie organizacji produkcji jasno wyznaczy cel dla Ciebie i Twoich pracowników. Co więcej, warto cały czas utrzymywać kontakt z zespołem obsługi klienta, marketingu i sprzedaży oraz monitorować opinie o produktach. Jeśli jakaś partia nie spełniła oczekiwań klientów, dzięki dobrej komunikacji pomiędzy zespołami łatwo to wykryjesz i unikniesz podobnych błędów w przyszłości.
Więcej na temat w jaki sposób komunikować się z załogą i przedstawiać jej feedback od klienta znajdziesz tutaj.
Nie bez powodu pracownicy nazywani są „siłą roboczą” – są napędem, motorem postępu. Nic bardziej nie motywuje do pracy jak jasny komunikat: „Mamy nowe zlecenia, bo to co robicie odpowiada naszym klientom. To dzięki Wam mamy co robić”.
3. Krok – jak poprawić wydajność pracowników? Pomyśl o wdrożeniu zintegrowanego systemu do zarządzania produkcją
Jak wygląda przepływ informacji w Twojej firmie? Skąd bierzesz dane, które analizujesz? Czy korzystasz już z dedykowanych systemów, które łączą pracę kilku działów i pomagają w organizacji i mierzeniu wydajności pracy? Jeśli nie, najwyższy czas zacząć. To właśnie są nowości, na które powinieneś się teraz otworzyć. To jest ten moment, kiedy warto to zrobić, bo zgodnie z przewidywaniami analityków coraz więcej małych i średnich przedsiębiorstw będzie inwestować w technologie IT w swoich firmach, nawet tych kilkuosobowych. Aplikacja mobilna lub webowa do śledzenia postępów w produkcji i stanów magazynowych to absolutna podstawa, jeśli chcesz na bieżąco monitorować stan zapasów i łańcuch dostaw, a także wykorzystanie surowców na określonych liniach produkcyjnych.
Zintegrowana baza danych przechowa wszystkie informacje, jakich potrzebujesz, a Ty w razie potrzeby uzyskasz kluczowe dane na temat wydajności przedsiębiorstwa już w ciągu kilku kliknięć. Co najważniejsze – wdrożenie takiego systemu trwa kilka minut, a jedyne czego potrzebujesz, to komputer z dostępem do internetu, na którym zainstalujesz aplikację.
O zarządzaniu produkcji pisaliśmy więcej tutaj.
4. Krok – jak poprawić wydajność pracowników? Zbieraj i śledź dane o materiałach
W poprzednim punkcie wspomnieliśmy o aplikacjach do zarządzania produkcją, a ten akapit w naturalny sposób rozszerza tę kwestię. Czy wiesz, jak, kiedy i gdzie powstają materiały oraz surowce do Twojej produkcji? Śledzenie i weryfikowanie tych danych umożliwi Ci na bieżąco weryfikowanie jakości nie tylko wykonanych produktów, ale też zakupionych materiałów. Jeśli seria produktu okaże się wadliwa w wyniku uszkodzonych części, możesz od razu wykryć przyczynę i szybko skierować sprawę do określonego dostawcy. W ten sposób szybko wycofasz z produkcji wadliwy komponent, zminimalizujesz ilość reklamacji, wprowadzając dostawę z innego źródła utrzymasz produktywność pracy.
5. Krok – jak poprawić wydajność pracowników? Zadbaj o lokalizację
Każdy przedsiębiorca zajmujący się produkcją wie, jak istotna w biznesie jest logistyka i stojąca za nią wydajność przedsiębiorstwa. Transport jest kluczową częścią Twojej działalności – od dostawców materiałów, aż po dystrybucję produktów. Czy możesz zredukować koszty logistyczne, a jeśli tak, to w jaki sposób? Być może masz możliwość, by skrócić odległość pomiędzy różnymi punktami logistycznymi w Twojej firmie? Jeśli w grę wchodzi relokacja lub nowe centrum operacyjne, warto zastanowić się nad tymi opcjami. Wraz krótszym dystansem zmniejszą się też koszty logistyczne, siła robocza z pewnością napłynie wraz z pierwszą rekrutacją, a inwestycja w nowe lokalizacje szybko się zwróci.
Jeśli tylko przeanalizujesz swój biznes pod kątem powyższych punktów, z pewnością zauważysz kilka nowych możliwości. Wdrożenie już jednego, czy dwóch nowych rozwiązań może znacząco poprawić wydajność Twoich pracowników, zmniejszyć koszty operacyjne oraz podnieść moce przerobowe i produktywność pracy. Rozwiązań jest wiele i są na wyciągnięcie Twojej ręki. Poprawę wydajności możesz zacząć już dziś od reorganizacji zarządzania produkcją w swojej firmie.
Czytaj też…
Problemy z pracownikami na produkcji? – Jak przekonać pracowników do wdrożenia innowacji? https://visix.pl/jak-przekonac-pracownikow-do-wdrozenia-innowacji/
Case study: Wdrożenie i działanie systemu do zarządzania produkcją w firmie Witowa https://visix.pl/case-study-wdrozenie-i-dzialanie-systemu-do-zarzadzania-produkcja-w-firmie-witowa/
Nowoczesne systemy zarządzania produkcją – jak to działa? https://visix.pl/nowoczesne-systemy-zarzadzania-produkcja-jak-to-dziala/